Plod kvajávy (Psidium guajava) obsahuje až pětkrát více vitaminu C než citron.

Plod kvajávy (Psidium guajava) obsahuje až pětkrát více vitaminu C než citron. | foto: Getty Images

Čerstvého ovoce teď moc není, tak zkuste třeba kvajávu, připomíná hrušku

  • 1
Trochu se jí podobá vzhledem i chutí, ale hruška to není. Odtud také český název této tropické rostliny: kvajáva hrušková. Možná ji ale znáte spíš pod označením guava nebo i guave. Její plody jsou každopádně nejen chutné, ale hlavně velmi zdravé.

Proč si v této roční době, kdy u nás žádné čerstvé plody nedozrávají, nedopřát trochu exotiky?  Plody kvajávy totiž obsahují vysoké množství vitaminu C, až pětkrát víc než citron, takže je skvělá na posílení imunity. 

Je ale bohatým zdrojem i dalších bioaktivních látek, díky nimž má příznivý vliv na hladinu krevního cukru a cholesterolu, proto je vhodná pro diabetiky a přispívá i k prevenci cukrovky, a navíc podporuje redukci nadváhy. Dále zlepšuje trávení, přispívá ke snižování krevního tlaku a také zmírňuje bolesti a zlepšuje psychický stav. 

Má silné antioxidační schopnosti, takže pomáhá předcházet všem civilizačním chorobám. Hovoří se i o její významné roli v prevenci některých nádorových onemocnění. Účinné látky jsou přitom nejen v plodech kvajávy, ale i v jejích listech.

Otestujte se, co zajímavého o kvajávě víte

Kvajáva se konzumuje syrová i upravená

Kvajáva hrušková pochází ze Střední a Jižní Ameriky, odkud se rozšířila i do dalších teplých částí světa – pěstuje se v Africe, Indii, ve Středomoří... U nás se dostanou jak čerstvé, tak konzervované či sušené plody, prodává se i pyré, džemy a sirupy z guavy.

Můžete si ji však také vypěstovat sami doma, a mít tak úrodu vlastní. Pokud tedy budete schopni vytvořit jí ideální podmínky, a budete také dostatečně trpěliví. Zhruba dva roky trvá, než kvajáva doroste do výšky cca 70 cm, tehdy také může poprvé vykvést a dozrát na ní první plody.

Lze ji jíst rovnou syrovou – nejlépe když plod s lesklou tuhou slupkou rozkrojíte a červenou dužinu vyjídáte lžičkou, má lahodnou sladkokyselou chuť připomínající hrušky kombinované s fíky. Používá se ale také v kuchyni, čerstvá i tepelně upravená, do sladkých i slaných pokrmů, nápojů, salátů, zmrzlin aj.

Pokud máte vhodné podmínky, můžete stromek pěstovat i doma. Odměnou vám budou...
Pokud máte vhodné podmínky, můžete stromek pěstovat i doma. Odměnou vám budou...

Pokud máte vhodné podmínky, můžete stromek pěstovat i doma. Odměnou vám budou drobné květy a chutné a zdravé plody.

Jak kvajávu pěstovat?

  • Semínka kvajávy hruškové běžně koupíte, ale můžete je získat i přímo z čerstvých plodů. Vysévat je lze celoročně. 
  • Předem je vložte na 24 hodin do vlažné vody. Potom je zastrčte do hloubky 1 cm do zeminy pro pokojovky či tropické rostliny a nechte při teplotě 20 až 25 °C vyklíčit. Až rostlinky trochu povyrostou, přesaďte je do většího květináče. 
  • Kvajáva potřebuje teplo a hodně světla a zálivky. Na kvalitu zeminy však není nikterak náročná. 
  • Od května do září rostlině prospěje pobyt venku, tedy tzv. letnění, na zimu ji však musíte přemístit dovnitř, ideálně do skleníku nebo na zasklenou lodžii. V nejtemnějších a nejstudenějších měsících roku přezimuje při teplotě kolem 10 až 15 °C.