Zázračné bylinky ovládly české domácnosti, pomáhají na stres i libido

  • 11
Zelení doktoři. Tak lze přezdívat zázračným bylinkám s léčebnými schopnostmi, které Češi začali objevovat a pěstovat místo tradičních pokojových rostlin. Hlavní výhodou těchto nenáročných rostlin je, že si je můžete snadno pěstovat doma.

Tchynin jazyk, muškáty nebo azalky? Najdete je také, ovšem jinak se zelená výzdoba bytů v posledních letech proměňuje. Nepěstujeme už jen rostliny, které jsou krásné. Specializovaná zahradnictví a zásilkové služby nabízejí i byliny s nejrůznějšími příznivými vlivy.

Je to trend šířený v kutilských pořadech, na sociálních sítích i obyčejnou sousedskou šeptandou. K tomu, abyste byli „in“, stačí jen květináč, truhlík za oknem nebo záhonek na chatě. Výsledky pěstitelského úsilí lze zužitkovat právě v zimním období, kdy se v krátkých dnech do duše vkrádá temnota a ve studeném dešti na tělo útočí bacily.

Nestihli jste si doma zařídit „zelenou lékárnu“? Nevadí, napravit to lze kdykoliv během roku. Některé léčivé rostliny se dají objednat na internetu, jiné seženete v sušené podobě. Magazín VÍKEND vybral pět nejzajímavějších.

Na rýmu pomáhají silice rýmovníku
Rostlině vzdáleně podobné hluchavce se česky říká molice, botanici ji znají pod latinským názvem Plecthranthus argentatus. Pokud z ní utrhnete lístek a rozemnete ho mezi prsty, ucítíte něco mezi mentolem, kafrem, meduňkou či dobromyslí. Prostě velmi příjemnou kořeněnou vůni.

Právě v ní se skrývá tajemství rýmovníku. Silice z listů obsahuje látky, které dokážou nejen uvolnit ucpaný nos (podobně jako nosní kapky nebo inhalátor), ale mají i celou řadu dalších příznivých zdravotních účinků.

Jak se rýmovník používá? Stačí prostě rozdrtit list a máznout si ho pod nos – nic nemůže být jednodušší. Mezi další vyzkoušené metody patří umístění pomačkaných listů do aromalampy nebo na topení, nejlépe na noc do ložnice. Z rýmovníku si také můžete připravit léčivý čaj, který snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Hitem je rýmovníkový sirup proti kašli. Asi 30 čerstvých listů zalijte horkou vodou a přidejte citron nakrájený na plátky. Nechte dva nebo tři dny louhovat. Pak slijte, přisypte kilo cukru a svařujte tak dlouho, až vznikne hustý sirup. Užívá se buď na lžičku, nebo si ho můžete přidat do čaje.

Na virózy zkuste chřipkovník
Češi si tak pojmenovali rostlinu s botanickým názvem Plectranthus amboinicus, blízce příbuznou rýmovníku. Přezdívá se jí i mexický eukalyptus nebo kubánské oregano, ale protože jde o domácí názvy, je v tom trochu chaos. Někdo dokonce chřipkovník zaměňuje s rýmovníkem.

Plectranthus amboinicus, blízce příbuzný rýmovníku, Češi nazvali chřipkovníkem. .

Nenechte se splést – tato nenáročná pokojová bylinka se používá hlavně při začínajících příznacích chřipky, a to v podobě čaje. Jakmile máte studené nohy, hlavu jako ve svěráku a začínající horečku, natrhejte si z květináče lístky a zalijte horkou vodou. Zalezte pod peřinu, čaj vypijte a usněte.

Výluh chřipkovníku v těle podporuje imunitu a startuje léčivé procesy. Zmírňuje kašel a astma a uvolňuje ucpané dutiny. Výhodou léčivky je, že rychle roste. Oceníte to, pokud s chřipkou lehne celá rodina. Pak se můžete střídat u rychlovarné konvice, do které vhodíte několik lístků chřipkovníku. Vodu přivedete k varu, přehodíte přes sebe ručník nebo prostěradlo a inhalujete vonné silice, které se z rostliny uvolňují.

Belamkanda je ideální na škrábání v krku
Původem tropická rostlina připomíná lilii, a to jak listy, tak žlutooranžově tečkovanými květy. Díky výrazné kresbě se jí přezdívá i leopardí lilie.

Belamcanda chinensis neboli angínovník

Pokud budete angínovník shánět, použijte jeho botanické jméno Belamcanda chinensis, odkazující na Čínu, kde má domov. Velkou výhodou angínovníku je nenáročnost pěstování – bez problémů přežije i v panelákovém bytě.

A použití? Jakmile vás začne škrábat v krku, žvýkejte špičky listů. Výrazně štiplavá chuť naznačuje, že angínovník obsahuje silice s léčivým vlivem. Další možností je naložit listy do lihu. Vznikne tinktura, kterou si přidáte do vody na kloktání.

Čaj z indické rostlinky zvané brahmi zahání stres 
Původem indickou rostlinu s latinským názvem Bacopa monnieri (bakopa drobnolistá) si doma můžete pěstovat v závěsném květináči. Potřebuje jen vydatnou a častou zálivku, silnější než jiné domácí rostliny.

Bakopu drobnolistou lze pěstovat třeba v módním závěsném květináči.

Tradiční asijská ájurvédická medicína zná brahmi jako bylinu sloní paměti. Tisíce let užívaná léčivka podporuje činnost mozku a duševní výkonnost, posiluje paměť, zvyšuje koncentraci a relaxaci, zahání stres. To vše z ní dělá ideálního společníka do pokoje studenta, manažera nebo starého člověka. Prostě kohokoli, kdo je pod vlivem mentální zátěže nebo mu docházejí duševní síly.

Brahmi se užívá v podobě čaje, který necháte asi 10 minut vyluhovat. Domácí pěstování šetří kapsu. Schválně se podívejte na web, kolik stojí kapsle se sušenou rostlinou. Nebudete se stačit divit.

Kotvičník jako osvědčené afrodiziakum 
Rostlina s latinským názvem Tribulus terrestris vzdáleně připomíná kapradí s výraznými žlutými kvítky. Dá se pěstovat doma v květináči, ovšem rychle se rozrůstá, takže jí bude lépe na terase nebo na záhonku. Za její velkou popularitou v poslední době se skrývá přezdívka zelená viagra.

Lebišova oblíbená bylinka kotvičník vydrží v samozavlažovacím truhlíku i ve...
Tribulus terrestris neboli kotvičník lze také pěstovat v samozavlažovacím...

Tribulus terrestris neboli kotvičník lze také pěstovat v samozavlažovacím truhlíku. Čaj je povzbuzující především pro muže.

Listy kotvičníku obsahují takzvané fytosteroly – látky, které v těle podporují tvorbu pohlavních hormonů. Proto je kotvičník často doporučován mužům po třicítce, kdy se snižuje produkce testosteronu. Pravidelné pití odvaru z listů se zhruba po měsíci projeví nárůstem energie a síly včetně sexuální touhy.

Kotvičník je ku prospěchu také mladým sportovcům. Má totiž přirozený anabolický efekt, česky řečeno zvyšuje přírůstek svalové hmoty. A pozor – nejsou to babské rady. Potvrdily to vědecké studie.