Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Topná sezona: kominík důkladně provádějící kontrolu, musí být špinavý

Pokud patříte mezi majitele rodinných domů, patrně aktuálně řešíte přípravu na topnou sezonu. Máte zkontrolované spalinové cesty? Víte, jak správně topit, aby vám komín vydržel co nejdéle? A jak nenaletět při výběru kominíka podvodníkům, kteří odbornou práci jen předstírají.

ilustrační snímek | foto: Michal TurekMAFRA

Kontrolu spalinové cesty předepisuje příslušný zákon a vyhláška (č. 34/2016 Sb. podle § 101 písm. a) zákona č. 133/1985 Sb.) a měla by se dělat u všech spotřebičů minimálně jednou ročně vyjma plynových kondenzačních kotlů, kde je kontrola jednou za dva roky. V případě spotřebiče na pevná paliva s výkonem nad 50 kW jsou vyžadovány každý rok dvě kontroly.

Kontrolu spalinové cesty může provést pouze pracovník, který má výuční list v oboru kominík nebo je zaměstnaný v kominické firmě, kde má k těmto úkonům garanta.

Ideální doba kontroly komínu je před začátkem topné sezony, tedy v době, než do komína vypustíte první spaliny. Častou chybou, kterou lidé před kontrolou komínů dělají, je to, že si nevyberou spolehlivého kominíka. 

Je to hlavně proto, že jsou kominíci v podzimním období extrémně vytížení a objednávku je potřeba udělat s dostatečným předstihem (psali jsme před půl rokem zde).

„Kominík, který pracuje zodpovědně, přijede správně vybaven – kromě jiného má například endoskop nebo speciální komínovou kameru. A kontrola komínu málokdy zabere méně než 30 minut,“ říká Pavel Ulrich ze společnosti Almeva.

Lhůty kontrol a čištění spalinové cesty pro topidla do 50 kW
Druh prácePevná KapalnáPlynná
Celoroční provozSezonní provoz
Čištění spalinové cesty 3× ročně2× ročně3× ročně1× ročně
Kontrola spalinové cesty 1× ročně1× ročně1× ročně
Výběr pevných (tuhých) znečišťujících částí a kondenzátu 1× ročně1× ročně1× ročně

A jak říkají kominíci, jejich práce je černá – kominík tak musí být špinavý, jinak svou práci nedělá náležitě.

Základní kontrola vás přijde přibližně na 500 až 700 korun podle toho, v jakém regionu se komín kontroluje. Revize stojí od 1 500 do 2500 korun a provádí se před prvním uvedením spotřebiče a komína do provozu nebo po nejrůznějších úpravách. Kromě vyčištění komína se kontroluje také kouřovod a spalinové hrdlo připojeného spotřebiče.

Pokuta a ztráta pojistného plnění

Při nedodržení termínů kontrol hrozí vlastníkům nemovitosti pokuta až 10 tisíc korun, v případě právnických osob až 100 tisíc korun. V praxi však tyto kontroly probíhají jen u větších firem, a po razítku od kominíka se tak většinou ptá až pojišťovna při případném požáru.

„Dojde-li k požáru od komína, který poškozený uplatní u své pojišťovny, zkoumá se vždy příčinná souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popřípadě jejím rozsahem. Klientovi je pojistné plnění kráceno ale jen v případech, kdy je tato příčina škody evidentní, a zjistí se současně, že závažným způsobem porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol. Je-li poškozený v objektu v nájmu, musí splnění svých povinností doložit majitel domu (pronajímatel),“ upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Důležitá je i kvalita paliva

Co dělat, aby komín sloužil co nejdéle? Kromě pravidelných kontrol a čištění spalinové cesty hraje velkou roli při topení pevnými palivy (uhlí, dřevo, brikety) také jejich kvalita.

„Při topení dřevem je zásadní, aby bylo co nejsušší, jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti,“ upozorňuje Pavel Ulrich.

„V případě pelet je potřeba používat jen ty, co jsou určené pro konkrétní spotřebič a nepoužívat alternativní náhrady například z obilovin,“ dodává odborník. Konkrétní typ pelet vždy udává výrobce daného kotle.

Při topení černým nebo hnědým uhlím hraje roli množství síry. Spalinové cesty z ocelových a nerezových materiálů se při topení uhlím s velkým obsahem síry více ničí. Každý dodavatel deklaruje množství síry v uhlí a zákazník si to snadno může zkontrolovat na dodacím listě.

„Je třeba vybírat takové uhlí, které bude mít obsah síry co nejnižší. Obvykle se množství pohybuje v rozmezí 0,5–2 %. Při vyšším obsahu síry by měl zákazník zpozornět,“ dodává Ulrich. 

Kolem teploty 160 °C totiž dochází ke kondenzaci kyseliny sírové, která má pro ocelové a nerezové komíny devastující účinky. Pokud je teplota spalin v ústí komína nad touto hodnotou, není se čeho obávat.

Při samotném topení je nutné mít kotel nastavený na výkon v rozmezí uvedeném výrobcem a regulovat jej v závislosti na otopné soustavě nebo ohřevu teplé vody. Vyšší výkon by kotel mohl poškodit.

22. ledna 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Borůvkové knedlíky, za nimiž jezdí i z Rakouska, jsou s bůčkem ještě lepší

Radek Kašpárek vzal během letošní borůvkové sezony své kolegy Přemka Forejta a Jana Punčocháře na výlet do rybníkářské...

Vyberte snímek, který vyhraje krmení pro psa nebo kočku na celý rok

Vyhlášení soutěže Gurmáni před miskou strhlo lavinu. Snímků psů a koček přišlo do redakce za necelý týden hodně přes...

V největším rybářském závodě chyběli boleni, candáti přišli až druhý den

Na údolní nádrži Slapy se konal největší český závod v přívlači z lodě King of the Lake. Na závod přijelo osmdesát...

Pojízdná pestaurace je splněný psí sen. Dají si venku čerstvý gáblík

Slunečníky, pod nimi nízké stolky a židličky. Na první pohled běžné restaurační posezení pod širým nebem, tady si ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se doma ozve: Fuj, krysa! bude to nejspíš potkan, říká deratizér

Pokud se z vašeho domu, chodby, sklepa či dokonce zahrady ozve zapištění „fuj, krysa“, tak se většinou jedná o jiného...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Chcete uchvátit ženu gastronomií? Vyzkoušeli jsme kurz, který vás na to připraví

Premium Nejsem žádný velký a vlastně ani malý kuchař. Vařím leda tak sobě. Jen za lockdownu jsem předstíral, že vařím dcerám....

VIDEO: Ovčí mozečky nebo vařené dršťky. V Madridu umějí vařit ze zbytků

Andrew Zimmern se rozhodl prozkoumat, jak se v jednotlivých lokalitách světa pokoušejí vrátit k tradičnímu způsobu...

Vařit jsem se naučil až během natáčení, říká loňský vítěz MasterChef

Nejlepší čeští amatérští kuchaři opět zápolí o titul v show MasterChef Česko. Poslednímu vítězi Romanu Stašovi triumf...

Masterchef musí umět v kuchyni využít odřezky zeleniny i zvířecí hlavy

Naše babičky z kuchyně nic nevyhodily, nemohly si to dovolit. Každý kousek masa či cokoliv ze zahrádky se zpracovalo...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...