Těsnicími tmely opravíte i drobné netěsnosti ve žlabech.

Těsnicími tmely opravíte i drobné netěsnosti ve žlabech. | foto: Soudal

Tmelem opravíte skoro vše. Jen vědět, který se na co hodí a jak na to

  • 6
Častým problémem jsou mezery v oplechování, praskliny na ploché střeše či na terase, děravé okapy. Dají se rychle a snadno opravit, ale musíte použít vhodný typ tmelu či jinou pomůcku.

Tmely se obvykle nanášejí z kartuše vytlačovací pistolí. Na větší opravy poslouží speciální nátěr nebo samolepicí fólie.

1. Očistěte povrch

S většinou tmelů se dá pracovat jen za sucha. Vyhněte se tedy práci v dešti nebo v době, kdy hrozí, že začne pršet. "Povrch střechy zbavte nesoudržných částí a nečistot, odmastěte acetonem nebo lakovým benzinem. Kovové prvky obruste drátěným kartáčem," radí Ján Rusnák z firmy INVA Building Materials, která v Česku zastupuje značku Soudal. Prostudujte si, zda vybraný tmel lze použít na materiály na vaší střeše. A vyzkoušejte na kousku střechy jeho přilnavost k podkladu.

2. Naneste tmel a fixujte spoj

Naneste dostatečné množství tmelu na jednu plochu a části ihned spojte. Lepené povrchy je nutno spojit dříve, než se začne na povrchu tmelu tvořit slupka. U silikonu je to asi za pět minut, u univerzálních a MS polymerových tmelů pět až 10 minut, u polyuretanových 10 a u bitumenových do 20 minut.

Spojené části zafixujte, ale moc nestlačujte, abyste tmel nevytlačili ze spoje. "U tmelení plochých či mírně šikmých ploch není třeba lepené části fixovat, protože tmely výborně přilnou k podkladu," říká Ján Rusnák. Na sedlové střechy a šikmé klempířské prvky doporučuje použít MS polymerový tmel, který má velmi vysokou počáteční přilnavost. Může být zatížitelný už po 20 minutách, lepený spoj je trvale pružný a vodotěsný. Tloušťka tmelu ve spoji by měla být kolem dvou milimetrů.

Některými tmely lze utěsnit spáry široké až tři centimetry. Hmotu můžete vyhladit tmelařskou stěrkou a mýdlovou vodou. Když je spára moc hluboká, lze ji utěsnit tmelařskou šňůrou. Ta navíc zajistí dobrou přilnavost tmelu.

Jestliže tmel špatně přilne k podkladu, co nejdříve ho odstraňte nožem nebo vyřezávačem a naneste novou vrstvu. Opravujte stejným tmelem, jaký byl ten původní.

3. Za mokra dejte tmelu víc

Někdy je nutné rychle utěsnit spáry či praskliny s mokrým povrchem nebo přímo za deště. V těchto případech je nutné nanést do spáry dostatečné množství tmelu tak, aby ho případná tekoucí voda hned nevymyla.

Za mokra lze pracovat s MS polymerovým nebo jiným těsnicím tmelem, který je vhodné aplikovat i na mokré povrchy, ostatní typy vyžadují suchý podklad. Za prudkého deště raději spáru s čerstvě naneseným tmelem zakryjte. Tmel v průběhu nanášení lze použít na materiály na vaší střeše. A vyzkoušejte na kousku střechy jeho přilnavost k podkladu.

4. V mezerách tmel doplňte

Jakmile střecha po dešti oschne, spáru zkontrolujte a případně tmel doplňte. Většinou by se však mezery tvořit neměly. Budete-li následně poškozené místo opravovat třeba přeplátováním novou krytinou, na lepení můžete použít stejný tmel. Při tmelení jím vyplníte spáru o tloušťce pět až 30 milimetrů, lepit lze při tloušťce jen dva až 10 milimetrů.

5. Velké plochy natřete

Když jsou praskliny rozsáhlejší, třeba na ploché střeše, je dobré sáhnout po hydroizolačním kaučukovém nátěru. "Obsahuje zpevňující umělé vlákno, tím vytváří pružnou a trvanlivou bandáž. Hlavní rozdíl oproti tmelům je, že ho lze uplatnit při velkoplošných opravách. Použitelný je však i v rozích," popisuje Ján Rusnák.

Lze jím opravit praskliny a trhliny do pěti milimetrů, vzduchové kapsy a bubliny na krytinách rovných střech s vhodným odvodněním. Uplatní se i při tmelení okapů, odvodňovacích systémů, teras a balkonů.

Po vytvrzení vytváří pružnou a velmi odolnou bandáž s životností minimálně 10 let. Odolá vodě, UV záření i velkým teplotním změnám. Přilne na všechny podklady, včetně mokrých. Nejlepší je však vždy podklad suchý, zbavený prachu a mastnoty.

Savé materiály nejprve napenetrujte nátěrem v koncentraci 10–15 %, nebo dle doporučení výrobce. Praskliny před natíráním vyplňte bitumenovým tmelem. Nátěr aplikujte štětcem nebo válečkem. Naneste nejprve dvě vrstvy a po 24 hodinách křížem druhou.

6. Široké spáry zalepte fólií

Když se vytvořily větší netěsnosti na oplechování, víc než tmel pomůže samolepicí utěsňovací fólie. Má bitumenovou vrstvu a hliníkový povrch, rychle a natrvalo utěsní většinu spojů.

Nahradí klempířské prvky kolem komínů, světlíků nebo střešních oken. Hodí se na opravy prasklin v krytinách, okapů a odpadových rour.

Fólie se nanáší na čistý a suchý povrch bez prachu, odpadajících částic a mastnoty. Předem je potřeba vybrat vhodnou šířku pásky. Dá se koupit v šířkách od 7,5 do 30 centimetrů.

"Při výběru šířky se řiďte tím, aby při zakrytí spáry byl kontakt fólie s podkladem na obou stranách nejméně 25 milimetrů," radí Ján Rusnák. Totéž platí při zakrývání větší plochy, kdy je nutné spojovat větší počet pásů fólie.

Z desetimetrové role uřízněte pásku v potřebné délce, zbavte ochranné vrstvy a samolepicí stranou silně přitiskněte na místo. Uhlaďte ji od středu do stran nejlépe pevným válečkem, aby se nevytvářely vzduchové kapsy. Pak zkontrolujte, zda páska dobře drží. Dejte pozor, abyste neporušili horní hliníkovou vrstvu.

Kam jaký tmel

Silikonový – na spojovací, utěsňovací a dilatační spáry, výborná přilnavost, nelze použít na polypropylen, polyetylen a bitumen. Odolává UV záření i dešti, trvale pružný, není přetíratelný. Na spáry široké 5–30 mm, pro práci za sucha.

Polyuretanový – pro spojování klempířských prvků. Velmi pružný, přetíratelný, výborně přilne k pozinku, mědi, titanzinku a plastům. Na spáry šířky 5–30 mm, pro práci za sucha.

Bitumenový – spoje a trhliny asfaltových krytin, spoje mezi odvodňovacími a střešními prvky, spáry, pukliny, okapy. Dobrá přilnavost na bitumen i jiné krytiny. Spoje s pohybem do 10 %, spáry 5–10 mm, práce za sucha.

MS polymerový – utěsňování a spojování všech materiálů na střechách, fixování obtížně lepitelných materiálů. Práce i za vlhka a deště. Výborná přilnavost na většinu materiálů, trvale pružný spoj. Spáry šířky 5–30 mm.