Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby si nacisté za symbol své zrůdné ideologie nevybrali svastiku (hákový kříž), ale čtyřlístek. Považovali bychom ho dnes za symbol neštěstí? Provokativní otázka naznačuje, že symboly jsou jen „nádoby“, do kterých se dá nalít prakticky libovolný obsah. „Svastika byla v Indii pět tisíc let symbolem míru – přesně naopak, než co z ní na pětadvacet let udělal Hitler,“ zlobil se před pár lety Ramáš Kálidaj z britského Hinduistického fóra. „Zakázat svastiku je stejný nesmysl, jako kdyby chtěl někdo zakázat křesťanský kříž jen proto, že ho v Americe zapaluje Ku-klux-klan, aby vystrašil černochy. Jak by se to Evropanům líbilo?“
A co vy? Vyznáte se v posvátných a dalších symbolech?
Ledničky i psi zabíjejí častěji než vlk. V zajetí se ale chová jinak, říká zoolog![]() |




















