Sliny se sbíhají i na obrázku.

Sliny se sbíhají i na obrázku. | foto: Jana Černá

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

  • 0
Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji do trouby v sobotu večer, v neděli máte sváteční oběd jako malovaný.

Do restaurace se objednejte na husí játra a další speciality, ale klasického pečeného opeřence si snadno připravíte doma.

Další tipy

Pokud si myslíte, že svatomartinská husa dá hodně práce, mýlíte se. Při přípravě té naší si můžete klidně i schrupnout. Peče se totiž 13 hodin, což je jedna dlouhá noc. Když ji dáte večer péct, ráno vstanete do provoněného bytu a váš strhující nedělní oběd budete mít hotový.

Nejvíce práce tak dá příloha, my doporučujeme petrželkové knedlíčky, které vás naučíme připravit. Ale ani ty nejsou ale nijak složité.

Naporcovaná lahůdka

Podle našeho časového harmonogramu je nejlepší dát maso do trouby okolo desáté hodiny večerní. Ráno v deset zvýšíte teplotu, pustíte se do knedlíčků a doladíte zelí. S úderem poledne s velkou slávou podáváte.

Postup přípravy

Ingredience

  • 1 husa (nejčastěji se prodává o váze 3,5 až 5 kg)
  • 4 lžíce kmínu
  • sůl

Z husy oškubejte přebytečná brka, případné jemné peří opalte zapalovačem. Z opeřence vyndejte droby, z nich můžete udělat vývar a skvělou polévku. Okrájejte přebytečný tuk, odstraňte křídla před prvním záhybem (opět je můžete použít do polévky).

Maso opláchněte a papírovou utěrkou osušte. Osolte ho, i zevnitř, a vydatně okmínujte (opět vhoďte pár kmínů i dovnitř těla). Husu dejte na pekáč, pokud ho nemáte, hlavu si lámat nemusíte, použijte stejně jako my hlubší plech, a podlijte vodou. Celou husu zakryjte alobalem nebo přiklopte vrškem pekáče.

Odřízněte kůži z krku.

Husu zbavte drobů, budou se hodit na vývar.

Nastavte teplotu na 70-80 stupňů, vložte husu do trouby a běžte klidně spát. Nám ostražitost nedala a zašli jsme se raději o půlnoci na proces kouknout, pak jsme zjistili, že se nic špatného neděje, voda se nevyvařila, do nádoby se naopak vyškvařil tuk, takže připálení rozhodně nehrozilo. Pozor na moderní trouby, většinou mají bezpečnostní pojistku a trouba se po několika hodinách sama vypne.

Husu silně pokmínujte.

Místo pekáče můžete použít i hluboký plech.

Po dvanácti hodinách odstraňte alobal (víko), husu velkou jehlicí propíchejte, lehce polijte výpekem a zvyšte teplotu na 180 stupňů. Husu nechte v troubě zezlátnout, trvá to zhruba hodinu.

Poté naběračkou odeberte vyškvařený tuk, drůbež naporcujte a podávejte lehce přelité zbylým výpekem. Kůrka je krásně křupavá a maso tak měkké, že samo odpadává od kosti. Rozhodně není vysušené.

Plně obsazená plotna: knedlíky, dva druhy zelí a vývar

Naše husička v celé kráse

Sádlo je výborné nejen na smažení a vaření, ale i na prosté namazání na kus chleba (anebo podle babských rad i na spálená záda). Při dlouhých zimních večerech přijde vydatný krajíc vhod, sádlo vydrží v chladu (nejlépe ve skleněné nádobě) klidně měsíc. Můžete ho také skladovat v mrazničce.

Zbylo i pro přátele

Doporučujeme podávat se zelím. Červené můžete připravit nasladko, zatímco bílé zkuste vyladit dokysela. Dokonalým společníkem k huse je mladé víno, svatomartinské. Anebo mastnotu spláchněte dobře vychlazeným pivem.

Naše tipy a další varianty přípravy:

  • Husu můžete napěchovat jablky a okolo dát cibuli
  • Maso před koncem potřete medem
  • Z jater v huse zkuste udělat paštiku
  • Husu můžete péct na mřížce, aby přebytečný tuk stékal do pekáče

Po chlazené huse se poohlédněte v obchodech specializovaných na prodej drůbeže, na podzim ji nabízejí i supermarkety. Za jeden kilogram utratíte přibližně 140 Kč, což z husy dělá dražší příbuznou kachny. Husičku seženete také na farmářských trzích, případně se zeptejte svého sedláka, zda neví, kde husu zakoupit.

Petrželkové knedlíčky jako příloha

Petrželkové knedlíčky

  • 1 balení světlého toastového chleba
  • 6 vajec
  • 200 ml mléka
  • 2 velké hrsti petrželky
  • bílý jemně mletý pepř, sůl

Oddělte bílky a žloutky z vajec. Plátky toastového chleba (včetně kůrky) nakrájejte na drobné kostičky a nasypte je do mísy. Nadrobno nasekejte petrželku, s ní opravdu nemusíte šetřit.

Vmíchejte ji ke kostičkám z chleba. Vše zalijte studeným mlékem s rozšlehanými žloutky, pepřem a solí a promíchejte. Z bílků ušlehejte pevný sníh a přidejte ho k nasáklým kostičkám. Lehce promíchejte, aby nespadl sníh. Tvarujte koule zhruba o průměru pět až sedm centimetrů, které (podle velikosti) vařte v páře 5 až 10 minut.

Petrželkové knedlíčky

Bonus navíc: Poté knedlíky nechte zhruba minutu odpočinout a dejte je do mísy se lžící rozehřátého másla, lehce s ní prohoďte, aby se kraje knedlíků obalily.

Tradice svatého Martina

Na svatého Martina (11. listopadu) hospodáři ukončovali hospodářský rok. S čeládkou uzavírali nové dohody na příští období, vypláceli mzdu a radovali se z úrody. Ochutnávala se také mladá vína.