Vaření na ohni je opravdu umění, uznali Kašpárek s Punčochářem

  • 10
„Jeřabiny si vem, já si vezmu maso,“ reagoval otevřeně Radek Kašpárek na obdiv Honzy Punčocháře nad tepelně upravenými divokými plody, když Přemek Forejt nadzvedl poklici ukrývající dančí maso připravené na otevřeném ohni. Hugo Hromas, který tuto pochoutku připravil, byl na verdikt věhlasných šéfkuchařů zvědav.

V rámci cestování po kulinářsky zajímavých místech po celé naší republice a natáčení pořadu Souboj na talíři vzal Přemek Forejt své kolegy porotce ze soutěže Masterchef Česko do proslulé osady Ztracenka. Aby jim představil právě Huga Hromase, mistra vaření na otevřeném ohni, a pohodové klidné místo bez signálu, které má rád.

A křehké šťavnaté maso z daňka doplněné morkem z dančích dlouhých kostí, zauzenou paprikou, pečeným lilkem a jeřabinami mlsné jazýčky obou pražských šéfkuchařů naprosto nadchlo. V tu chvíli ještě zdaleka netušili, co takové opravdové vaření na ohni obnáší. Ovšem brzy si to zkusili sami.

Čekal je stejně jako v předchozích dílech televizní show duel ve vaření. A na ohni. Všichni tři se tak díky výletu do lesní osady vrátili do časů, kdy jezdili na tábory se skautem, což se při rozdělávání ohně v divočině hodí. Navíc si museli Radek s Honzou nejprve připravit i dřevo, a pak ještě ve stodole rozbourat daňka, aby vůbec měli z čeho vařit.

„Otevřený oheň je další rozměr kočovného způsobu vaření, který ti dává nezávislost,“ popsal Hugo Hromas, jak své vaření na ohni vnímá. Kdysi totiž s sebou vozil plynové bomby a vařiče, což bylo dost omezující. „Byla to jistota. Ale vařily málo, stačilo, aby zafoukal vítr, a všechno se to táhlo.“

„Pokud porazím Honzu ve zvěřině, na otevřeném ohni, tak si budu moct fakt poklepat na rameno,“ viděl docela bledě svoje šance proti Honzovi Punčochářovi Radek Kašpárek, rozhodl se ovšem bojovat a nic nepodcenit a vrhl se na přípravu daňčího perkeltu z kýty. Postavil ho na rajčatech, zauzené paprice, čerstvé paprice, špeku, česneku a cibuli, kachním sádle, bílém víně. Prostě Kašpárkův perkelt. A ještě upekl dančí hřbet a k tomu připravil tři omáčky.  A křupavé placky lavaš pečené na ohni.

Radek Kašpářek připravoval perkelt z kýty.
Kašpárkův naprosto dokonalý perkelt
Radkův hřbet z daňka

Honza Punčochář se rozhodl vsadit na českou klasiku, tam se cítí jistý v kramflecích, a připravil z daňčího masa domácí klobásky na pivě, podávané s dančím ragú na víně a pivě. A ještě pečený hřbet a placky z brambor pečených na ohni. Stačilo to v souboji s Kašpárkovým perkeltem?

Ochutnával Hugo a jeho štamgasti. „Jsem z toho úplně paf,“ smekl Hugo vlastně úplně nad každým chodem obou kuchařů. U Radkových omáček ho ovšem nadchla kombinace jalovce a koriandru a jeho perkelt označil za útok na nejnižší pudy, protože v ústech rozehraje naprosto dokonalou kombinaci chutí. A zřejmě nebyl sám, protože Radkovo jídlo získalo tři body ze čtyř. Honza tak byl odsouzen zazpívat večer u ohně Stánky, nicméně stejně si je Přemek s Radkem střihli s chutí s ním.

Honza Punčochář plánuje své lesní menu.
Honza Punčochář spoléhal na českou klasiku, takže se pustil do domácích dančích...
Punčochářovy dančí klobásky s dančím ragú a pečený hřbet

Kašpárek s Punčochářem ze Ztracenky odjížděli bohatší o zážitek z vaření v lese, i s využitím v přírodě dostupných surovin. Oba si navíc vyzkoušeli své sofistikované vaření v kombinaci s otevřeným ohněm, což nebyla žádná legrace. Často při tom nevěděli, kde jim hlava stojí. Ale zvládli to. Les sice není špičkově vybavená profi kuchyň, ale má kouzlo.