Kotlety se připravují z části masa, které se říká hřbet neboli karé. A gastronomickou špičkou jsou jednoznačně kotlety z jehněčího, srnčího či telecího. Když je kupujete, dejte si pozor, ať neobsahují víc kostí než masa a nebojte se o tom s řezníkem diskutovat, radí Pohlreich v našem úvodním videu.
A je bez diskusí, že ani kotlety se podobně jako steaky nemají na grilu úplně usušit, viz článek Češi grilují rádi a špatně, neumí vybrat ani maso, říká Pohlreich.
Podobně když kupujete žebra, neměly by na nich v ploše v podstatě být přes maso vidět kosti; jen z profilu. Tyto a další cenné rady bude "šéf" rozdávat v pondělí po deváté večer na Primě v dalším díle Šéfa na grilu. A protože bude grilovat právě kotlety a další "kosti", půjde o takzvané nepřímé grilování, při kterém maso zaudí ovocné piliny, které se přidají na rozpálené uhlíky.
Příprava marinovaných telecích kotlet krok za krokem
Telecí maso je noblesní věc; je lehké, krásně stravitelné a s nenapodobitelnou chutí. Nepotřebuje tedy žádné složité úpravy, marinovat ho stačí 20 až 30 minut.
Připravte si čtyři telecí kotlety, každá by měla mít zhruba 250 až 300 g a na výšku pět centimetrů. Dále budete potřebovat jeden chemicky neošetřený bio citron, hrubou sůl, čerstvě namletý černý pepř, zhruba 70 ml extra panenského olivového oleje a osm snítek čerstvého tymiánu. Na paličku na maso v každém případě zapomeňte.
Telecí kotletku před marinováním ještě lehce upravte. Zbavte ji nadbytečného kousku kosti, šlachu obepínající maso nakrojte, aby se vám při grilování kotleta nezkroutila a u zbývající kosti maso trošku nařízněte, aby bylo volnější a nestahovalo se při grilování směrem ke kosti.
Částečně vykostěné, opepřené a osolené telecí kotletky vložte do misky s troškou olivového oleje a snítkami čerstvého tymiánu.
Z chemicky neošetřeného (nejlépe bio) citronu si naloupejte plátky kůry. Mělo by jít jen o vrchní vrstvičku kůry, bez bílé části, která je hořká a jídlo by zkazila. Kůru pak nakrájejte na drobné kostičky a těmi kotlety posypte.
Kotlety v misce ještě zakapejte citronovou šťávou alespoň z půlky citronu a nechte je zhruba půl hodinky marinovat. Během té doby je nejméně jednou otočte. Zhruba po půl hodině marinování už můžete dát kotlety na rozpálený gril. Tip, jak nejsnáze zapálit gril pomocí komínu najdete ZDE.
Na nepřímé grilování, pro kotlety ideální, Pohlreich radí rozpálit trochu dřevěného uhlí a na něj přidat pár hoblin z jablečného dřeva. Necháte je vyhořet a můžete vložit maso na gril. Pokud máte možnost, gril přikryjte a po pěti až šesti minutách kotlety otočte. Za dalších šest minut budete mít kotlety proměněné v delikatesu.
"Sex na talíři," neudrží se šéf, aby neokomentoval grilované kotletky, když je přendavá z grilu na talíř. Přesto radí s konzumací nespěchat a nechat maso pár minutek odležet. I když jedním dechem přiznává, že s tím sám má problém.