Schody nejsou jen technickým způsobem, jak se dostat z patra do patra, ale i...

Schody nejsou jen technickým způsobem, jak se dostat z patra do patra, ale i místem relaxace. | foto: Profimedia.cz

Úzké nášlapy, špatná volba typu: na co si dát pozor při opravě schodiště

  • 0
Pokud schodiště zabírá moc místa, už se nehodí k novému nábytku nebo se vám po něm hůř chodí, pusťte se do přestavby nebo ho rovnou vyměňte. Podstatné je ujasnit si hned od začátku, k jakému účelu se schodiště užívá a podle toho zvolit jeho parametry, píše příloha DOMA DNES.

Před menší renovací, popřípadě kompletní výměnou schodiště je důležité si ujasnit, jak moc ho doma využíváte, jestli je hlavní, nebo vedlejší. Na centrální, po němž se denně několikrát projdete, se nehodí úzké nášlapy, na nichž se obtížně vyhnou dva lidé. 

Doporučená pohodlná šířka nášlapu se pohybuje od 80 do 100 centimetrů (u typových modelů najdete i netypické rozměry 60 nebo i 130 centimetrů). Rozhodnete-li se pro úplnou výměnu, najdete většinou čtyři základní typy lišící se tvarem a způsobem ukotvení.

Jaké typy jsou k mání

Bočnicové schodiště působí lehce díky tomu, že ho nesou jen dvě bočnice chycené do podlahy, stropu, popřípadě nosné zdi. Ideální řešení, toužíte-li po náhradě těžkopádné masivní konstrukce.

Pro třmenové je charakteristické jeho upevnění. Jednotlivé nášlapy jsou totiž kotvené přímo do zdi.  Tento model působí, jako by se v prostoru vznášel.

Točité schodiště ušetří spoustu místa. Kotví se do středového sloupu, ze kterého vystupují jednotlivé nášlapy. 

Díky industriálnímu vzhledu se hodí do atypických loftových bytů.

Segmentové se skládá z jednotlivých dílů (segmentů), jimiž vytvoříte přesně takový tvar schodiště, jaký dovolí dispozice. „Obejdete“ s ním třeba sloup nebo komín. 

Sošný solitér

„Schodiště může s interiérem domu či bytu ladit, nebo v něm fungovat jako originální dominující prvek. V prvním případě se na něm opakují materiály z místnosti, ve druhém je výsledkem odvážnějšího designového návrhu.

Obecně platí, že čím je konstrukce subtilnější, tím schodiště vypadá lépe. Dá se pracovat i s využitím zajímavých průhledů skrz konstrukci nebo prouděním světla,“ zmiňuje Petr Reksoprodjo ze studia Kamarumah architekti.

Díky moderním technologiím se posunuly možnosti zpracování zábradlí. Například přesným laserovým vypalováním plechu vznikne unikátní dekor.

Stejně netradičně vypadá takzvané průběžné zábradlí. Začíná buď u podlahy, nebo stoupá od jednotlivých stupňů až do patra.

Renovace za dobrou cenu

Na vizuální proměnu schodiště, které morálně zastaralo, postačí úpravy za pár korun. Ty základní zvládnete určitě sami. Někdy postačí oživení tím, že stěny vymalujete, vytapetujete, rozvěsíte obrazy nebo fotografie. 

Jak postavit točité schodiště svépomocí za hodinku.

30. listopadu 2009

Pokud vás ale rozčilují poškrábané stupně a rukama drhnete o odlupující se barvu zábradlí, kupte proti otěru odolný lak či antikorozní barvu na kovové zábradlí. Na hlubší rýhy a prošlapaná místa dřevěných schodů si vezměte na pomoc brusku.

Existují obkladové systémy z laminátu a vinylu, kterými vyřešíte nové schody, ale jsou vhodné i pro rychlou renovaci bez bourání starého schodiště. Profily obložíte přímé i točité schodiště a nezáleží na podkladu – beton, dřevo, kov, kámen či terazzo. 

Nezapomeňte si při renovaci „rozsvítit“ pod nohama, kupříkladu nalepit LED pásky. Hledání vypínačů ve tmě by mělo být také minulostí. 

„Nejsnadnějším řešením jsou vypínače s průzorem s nainstalovanou doutnavkou. Takzvané schodišťáky (střídavé vypínače se zdvojeným řazením) lze ovládat z několika míst,“ doporučuje Marek Benda ze společnosti Obzor Zlín.

Chyby při rekonstrukci schodišť

  • Špatná volba typu schodiště: Výběr určí prostor – do malého se velké nevejde, naopak máte-li místo, je škoda pořídit točité schodiště (zabere nejméně plochy, stačí minimální průměr otvoru 150 až 160 centimetrů). Nezapomeňte na velikost stavebního prostoru ve stropě. 
  • Poměr cena a umístění: Zvažte investici do typu – jestliže na chatu jezdíte párkrát ročně, designové schodiště za 300 tisíc korun je zbytečný přepych. Oproti tomu hlavní schodiště v rodinném domě by mělo technologicky zvládat každodenní provoz a materiály mají odpovídat interiéru. 
  • Aby dobře drželo: Ukotvení schodiště komplikuje kupříkladu podlahové topení. Nechtěnému provrtání topné spirály zabráníte, když v okruhu půl metru od místa plánovaného uchycení necháte volný prostor. 
  • Upevnění: „Pastí“ jsou i sádrokartonové příčky. Standardní neupravené mají vzduchovou mezeru, proto je nutné pořídit k nim kovovou výztuž. 
  • Stěhování: Pokud chcete schodiště celé vyměnit, přemýšleli jste o tom, jak ho dostanete dovnitř? Kupujete-li „typovku“, hledejte rozdělenou na jednotlivé díly, které se vejdou do standardních dveří a chodeb. Potrápit vás mohou dlouhé středové sloupy točitých schodišť, dřevěná madla či nerezové, až pět metrů dlouhé bočnice. 

Slovo odborníka

  • Chcete-li změnit vzhled starého schodiště a sladit ho s modernějším interiérem, ale nechcete přímo zasahovat do jeho stavební konstrukce, pomůže výměna zábradlí – například nerezové je na první pohled výraznou změnou, kterou získáte bez bourání a za slušnou cenu. 
  • Stejně jako schodišťové nášlapy si můžete vybrat zábradlí v různých materiálových provedeních – dřevo, kov, ale i sklo. Nejčastější volbou je ovšem schodiště v kombinaci několika materiálů. Ty pocitově teplejší (dřevo) doplňují chladnější (kov či sklo). 
  • Z použití skla na schodišťové zábradlí nebo i nášlapy není třeba mít nejmenší obavy. Pro tato řešení se používá tvrzené sklo až pětkrát odolnější vůči bočním nárazům než to obyčejné. U nášlapů a zábradlí se sklo navíc ještě vrství, aby se bezpečnost těchto prvků znásobila.

Petr Paksi, JAP Future