Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sběratelství vína je kumšt, sklípek přitom můžete mít i v paneláku

Archivní víno není starožitnost. Proto je podle odborníků rčení "čím starší víno, tím lepší" naprostý nesmysl. Okamžik, kdy to které víno dosahuje ideální harmonie, se totiž výrazně liší. Navíc po dosažení vrcholu rychle "umírá".
Takový sklep si běžný sběratel nepořídí…

Takový sklep si běžný sběratel nepořídí… | foto: archiv Jana Januly

Pokud se nechá víno dozrávat příliš dlouho, i to nejlepší a nejdražší se pak dá akorát vylít. "Naštěstí lze podle vlastností odrůdy v roce stáčení a technologie zpracování celkem přesně určit, kdy v té ideální kondici bude. Nicméně to vyžaduje určité zkušenosti a laikům se tedy doporučuje, aby se už při nákupu raději poradili s vinařem," podotýká Tomáš Vican, majitel Vinné galerie v Brně a Adámkova vinařství.

Jakou zvolit sbírku

Láhve po stáčení projdou selekcí. Ty, co jsou vhodné k archivaci, jdou do sklepa, zbytek je určen k rychlé spotřebě.  Podmínkou pro zakládání archivu vína jsou investice v minimální výši 150 tisíc korun, vhodné prostory ke skladování a trpělivost. Protože investice se zhodnotí nejdříve za deset let. A můžete se rozhodnout pro jeden ze dvou typů sbírek. 

Do sbírky horizontální se kupují všechna balení stejného druhu nabízeného v témže roce jednou vinicí, a to jak menší, o obsahu 0,7 či 1 a půl litru, tak větší obsahu 3, 4 nebo 5 litrů.

Ve sbírkách vertikálních najdete sled jednotlivých ročníků od různých výrobců, v letech, která jsou považována za obzvlášť úrodná. "Někdy je to tak trochu loterie, réva občas bývá nevyzpytatelná. I dvě na sebe navazující vinice totiž mohou mít zcela jiné vlastnosti," upozorňuje Tomáš Vican.

Velká vína

Letitý nános prachu sice na kvalitu vína žádný vliv nemá, ale k vytvoření patřičné image patří... Úspěšnou investici zaručují zejména tzv. velká vína. Pocházejí z Francie a konkrétně to jsou Chateau Lafite - Rothschild, Chateau Mouton Rothschild, Chateau Latour z oblasti Paulliac, Chateau Haut-Brion (Graves), Petrus z Pomerolu v Bordeaux, Romanée-Conti z Burgundska a Chateau Margaux. Díky vysokému obsahu taninu jsou připravena na to, aby mohla odpočívat i sto či více let. Na druhou stranu jim tanin propůjčuje svíravou, trpkou chuť, takže dokud nepřijde jejich čas, jsou prakticky nepitelná.

"Problémy při extrémně dlouhém skladování mohou být s korkem, který nemá takovou životnost. Někdy tedy nezbývá než láhev tzv. přezátkovat, což je poměrně dost riskantní. Pokud se to udělá špatně, je z cenného vína břečka," odhaluje úskalí dlouhodobé archivace Vican. V poslední době proto i špičkoví vinaři zvažují možnost přejít na umělohmotné uzávěry.

Archivní velká vína se prodávají hodně draze. U nás například zaplatíte za Château Margaux Cru Classé deset tisíc a Petrus Pomerol AOC z roku 2001 cca 27 tisíc korun. Aukční rekord ovšem drží Château d´Yquem 1857 za dva a půl milionu. 

Z podobných sudů je možno koupit víno metodou Jednou z možností, jak je získat levněji, je nákup "en primeur". Tehdy zákazník nakupuje víno za podstatně nižší cenu, ovšem už v době, kdy teprve zraje v sudech. Takže nikdo neví, jaké bude. Fyzicky ho obdrží přibližně až za rok či dva po platbě. I když jde o vcelku neobvyklý obchod, mnohdy se ukáže být výhodný. U výjimečných ročníků, jako byly - namátkou z těch starších, která jsou už déle archivována - 1990 a 1996, se takto vložené prostředky již teď mnohonásobně zhodnotily a v tomto trendu nadále pokračují. 

Z prodeje vína neplatíte daň

Nízké výnosy, vysoká kvalita, obrovské množství ceněné ruční práce, drahé dubové sudy - to jsou důvody, proč cena kvalitního vína stoupá. Navíc je špičkových vín omezené množství, zatímco zájemců o koupi přibývá. I proto, že zisk z prodeje vína nepodléhá dani z příjmu. Přitom se obvyklý výnos se pohybuje kolem 15 % ročně.

Ovšem prodat drahé víno ze soukromého sklepa není vůbec snadné. Kvůli absenci záruky, že nejde o podvod. Musíte si v oboru také vybudovat jméno. "To nejde hned, každý zná každého, sběratelů vín zas až tolik není. Navíc se setkávají hodně často na degustacích, takže o sobě mají opravdu přehled a nováčka mezi sebe přijmou až po důkladné lustraci," upozorňuje Tomáš Vican.

K největším zájemcům o koupi patří kromě sběratelů zejména majitelé luxusních restaurací, kterým pomáhají zvýšit prestiž.

České archivnictví je v plenkách

U českých vín výrobci o možnosti archivace dlouho vůbec neuvažovali. Díky investicím do nových technologií už ale některá dosahují špičkových parametrů a jsou oceňována na zahraničních soutěžích.

Jedná se zejména o velmi sladké, tzv. slámové víno. Vyrábí se z hroznů skladovaných nejméně tři měsíce na slámě, rákosu, či zavěšených ve větraném prostoru. Tím sice ztratí až polovinu hmotnosti, zato cukernatost se zdvojnásobí - mošt musí dosahovat nejméně 27 stupňů cukru v přírodní formě.

Ve srovnání s normálním vínem má to slámové mnohem menší výtěžnost, zhruba třetinovou, proto láhev o obsahu 0,35 litru vyjde na tisícovku i víc. Zato se u něj naopak počítá s archivací, a to i dlouhodobou. Jedním ze špičkových je například "cuvée" z odrůd Tramín červený a Rulandské šedé, které se stalo symbolem filmu Bobule. A třeba se časem i v Čechách dočkáme toho, že se česká vína budou na aukcích prodávat za statisíce.

Co potřebuje skladované víno:

- Nemusí jít vždy o sklípek na venkově, i když některé mají takřka ideální podmínky. Postačí jakákoli místnost, i v paneláku. Tu je ovšem třeba nejdřív upravit tak, aby splňovala nezbytné parametry. Možností je i pronajmutí boxu ve vinotéce.

- Vlhkost by měla dosahovat sedmdesát procent, to je optimální hodnota. Může být i nižší, ale ne o mnoho. Teplota by neměla přesáhnout dvanáct stupňů a nesmí kolísat. I tma či pološero jsou nezbytným předpokladem pro úspěšné stárnutí vína v lahvích.

- Lahve musí vždy být uloženy naležato, nejlépe v regálech k tomu určených, s otvory na hrdla. Vína mají být opatřena cedulkou s místem původu, odrůdou, ročníkem, názvem vinařství a dalšími údaji.

- Nikdy se vedle vína nesmí volně skladovat žádné jiné potraviny. Korkové zátky nejsou nepropustné, víno přes ně dýchá a nasává pachy z okolí. Proto pár kilo brambor stačí nevratně zničit buket a tím i hodnotu vína.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají, pruďas Kašpárek se s nimi nemaže

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  30.10 21:48

Chtějí tepelná čerpadla, ale nelíbí se jim. Jak EU řeší globální oteplování

Už od začátku příštího roku se rozjede první fáze zákazů, kterými chce Evropská unie postupně omezit chladiva s obsahem fluoru. V praxi to bude znamenat, že výrobci nebudou smět uvádět na trh tepelná...

4. listopadu 2024

Kouzlo je v detailech. Matfyzák lepí a fotí postavičky ze žaludů, má i patent

Premium

Petr Václavek je sympaťák z krásného domu u lesa. Vystudoval matfyz a živil se programováním. Tvoření s dětmi však jednoho dne určilo jeho životu zcela nový směr. Baví se vytvářením perfektně...

1. listopadu 2024

Tři zahrady „jako od Lefflera“ si jeho žáci navrhli a zrealizovali sami

Již tradiční sezonní soutěž Nejkrásnější zahrada měla na iDNES.cz i letos dvě kola a sešly se v ní snímky a příběhy zahrad z celé republiky. Pár jich neslo rukopis stylu zahradního designéra...

3. listopadu 2024

Ledničky i psi zabíjejí častěji než vlk. V zajetí se ale chová jinak, říká zoolog

Premium

Vlkům odjakživa přisuzujeme extrémní vlastnosti a nechybí v řadě temných příběhů. Nejspíš i proto je člověk v Evropě v posledním tisíciletí téměř vyhubil. Dnes se do naší přírody vracejí. Máme se...

31. října 2024

Dýně na dvojí způsob. Zvítězí v Gastroclashi na Óčku Hromas, anebo Molina?

Zbyly vám doma po Halloweenu dýně? Třetí epizoda Gastroclashe přináší inspiraci, co s nimi, v podobě sopaipillas z Latinské Ameriky. Ondra Molina je v moderní kuchyni doplnil brazilským ceviche z...

6. listopadu 2024

Miss kočka 2024 je bengálka, krasavice jsou i mezi šelmami z útulků

O víkendu si v KD Mlejn v Praze 13 dalo dostaveníčko několik desítek domácích i útulkových koček na soutěži kočičí krásy. Miss kočka se od roku 2003 konala už podvanácté, absolutní titul si odnesla...

6. listopadu 2024

Popínavá hortenzie dá opoře kvetoucí kabát, s dubolistou si užijete barvy

Ve volné přírodě roste kolem osmdesáti druhů hortenzií. Některé pocházejí ze Severní Ameriky, ale většina jich je původem z Asie. „Pro použití v zahradách a parcích nám stačí sedm nebo osm základních...

5. listopadu 2024

Vlašáky jsou nabité serotoninem. Odežeňte s nimi podzimní chmury

Máte rádi vlašské ořechy? Dobře děláte, protože tyto nenápadné a pro nás běžné plody v sobě ukrývají přímo zázračný elixír. Obsahují třeba zmíněný serotonin, přezdívaný jako hormon štěstí, protože...

4. listopadu 2024

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Petra Bučková se svlékla v seriálu Sex O’Clock. Prsa už někdy viděl každý, říká

Petra Bučková a její herecký kolega Václav Vašák se společně odvázali ve vášnivé scéně prvního dílu druhé řady seriálu...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

Exmanželka Seana Penna se ukázala nahá v intimních scénách nového seriálu

Australská herečka Leila George (32) překvapila diváky seriálu Dokonalý cizinec, když se zde v několika intimních...