Pokud se nechá víno dozrávat příliš dlouho, i to nejlepší a nejdražší se pak dá akorát vylít. "Naštěstí lze podle vlastností odrůdy v roce stáčení a technologie zpracování celkem přesně určit, kdy v té ideální kondici bude. Nicméně to vyžaduje určité zkušenosti a laikům se tedy doporučuje, aby se už při nákupu raději poradili s vinařem," podotýká Tomáš Vican, majitel Vinné galerie v Brně a Adámkova vinařství.
Jakou zvolit sbírku
Podmínkou pro zakládání archivu vína jsou investice v minimální výši 150 tisíc korun, vhodné prostory ke skladování a trpělivost. Protože investice se zhodnotí nejdříve za deset let. A můžete se rozhodnout pro jeden ze dvou typů sbírek.
Do sbírky horizontální se kupují všechna balení stejného druhu nabízeného v témže roce jednou vinicí, a to jak menší, o obsahu 0,7 či 1 a půl litru, tak větší obsahu 3, 4 nebo 5 litrů.
Ve sbírkách vertikálních najdete sled jednotlivých ročníků od různých výrobců, v letech, která jsou považována za obzvlášť úrodná. "Někdy je to tak trochu loterie, réva občas bývá nevyzpytatelná. I dvě na sebe navazující vinice totiž mohou mít zcela jiné vlastnosti," upozorňuje Tomáš Vican.
Velká vína
Úspěšnou investici zaručují zejména tzv. velká vína. Pocházejí z Francie a konkrétně to jsou Chateau Lafite - Rothschild, Chateau Mouton Rothschild, Chateau Latour z oblasti Paulliac, Chateau Haut-Brion (Graves), Petrus z Pomerolu v Bordeaux, Romanée-Conti z Burgundska a Chateau Margaux. Díky vysokému obsahu taninu jsou připravena na to, aby mohla odpočívat i sto či více let. Na druhou stranu jim tanin propůjčuje svíravou, trpkou chuť, takže dokud nepřijde jejich čas, jsou prakticky nepitelná.
"Problémy při extrémně dlouhém skladování mohou být s korkem, který nemá takovou životnost. Někdy tedy nezbývá než láhev tzv. přezátkovat, což je poměrně dost riskantní. Pokud se to udělá špatně, je z cenného vína břečka," odhaluje úskalí dlouhodobé archivace Vican. V poslední době proto i špičkoví vinaři zvažují možnost přejít na umělohmotné uzávěry.
Archivní velká vína se prodávají hodně draze. U nás například zaplatíte za Château Margaux Cru Classé deset tisíc a Petrus Pomerol AOC z roku 2001 cca 27 tisíc korun. Aukční rekord ovšem drží Château d´Yquem 1857 za dva a půl milionu.
Jednou z možností, jak je získat levněji, je nákup "en primeur". Tehdy zákazník nakupuje víno za podstatně nižší cenu, ovšem už v době, kdy teprve zraje v sudech. Takže nikdo neví, jaké bude. Fyzicky ho obdrží přibližně až za rok či dva po platbě. I když jde o vcelku neobvyklý obchod, mnohdy se ukáže být výhodný. U výjimečných ročníků, jako byly - namátkou z těch starších, která jsou už déle archivována - 1990 a 1996, se takto vložené prostředky již teď mnohonásobně zhodnotily a v tomto trendu nadále pokračují.
Z prodeje vína neplatíte daň
Nízké výnosy, vysoká kvalita, obrovské množství ceněné ruční práce, drahé dubové sudy - to jsou důvody, proč cena kvalitního vína stoupá. Navíc je špičkových vín omezené množství, zatímco zájemců o koupi přibývá. I proto, že zisk z prodeje vína nepodléhá dani z příjmu. Přitom se obvyklý výnos se pohybuje kolem 15 % ročně.
Ovšem prodat drahé víno ze soukromého sklepa není vůbec snadné. Kvůli absenci záruky, že nejde o podvod. Musíte si v oboru také vybudovat jméno. "To nejde hned, každý zná každého, sběratelů vín zas až tolik není. Navíc se setkávají hodně často na degustacích, takže o sobě mají opravdu přehled a nováčka mezi sebe přijmou až po důkladné lustraci," upozorňuje Tomáš Vican.
K největším zájemcům o koupi patří kromě sběratelů zejména majitelé luxusních restaurací, kterým pomáhají zvýšit prestiž.
České archivnictví je v plenkách
U českých vín výrobci o možnosti archivace dlouho vůbec neuvažovali. Díky investicím do nových technologií už ale některá dosahují špičkových parametrů a jsou oceňována na zahraničních soutěžích.
Jedná se zejména o velmi sladké, tzv. slámové víno. Vyrábí se z hroznů skladovaných nejméně tři měsíce na slámě, rákosu, či zavěšených ve větraném prostoru. Tím sice ztratí až polovinu hmotnosti, zato cukernatost se zdvojnásobí - mošt musí dosahovat nejméně 27 stupňů cukru v přírodní formě.
Ve srovnání s normálním vínem má to slámové mnohem menší výtěžnost, zhruba třetinovou, proto láhev o obsahu 0,35 litru vyjde na tisícovku i víc. Zato se u něj naopak počítá s archivací, a to i dlouhodobou. Jedním ze špičkových je například "cuvée" z odrůd Tramín červený a Rulandské šedé, které se stalo symbolem filmu Bobule. A třeba se časem i v Čechách dočkáme toho, že se česká vína budou na aukcích prodávat za statisíce.
Co potřebuje skladované víno:- Nemusí jít vždy o sklípek na venkově, i když některé mají takřka ideální podmínky. Postačí jakákoli místnost, i v paneláku. Tu je ovšem třeba nejdřív upravit tak, aby splňovala nezbytné parametry. Možností je i pronajmutí boxu ve vinotéce. |