Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

  15:00aktualizováno  14. ledna 13:25
Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho uznávají jako vynikajícího šéfkuchaře, který nemá s otevřeností problém, ať se zeptáte na cokoliv. Právě on byl hostem dnešního Rozstřelu s Karlou Mráčkovou.

„Kdo neumí dobře jíst, nemůže bejt úplně šťastnej,“ řekl nám přesvědčivě hned v prvním velkém rozhovoru pro iDNES.cz před devíti lety. Tedy v době, kdy lidé začali poznávat jeho tvář známou z televizní obrazovky.

Otevřený byl už tehdy, kurzy vaření dělal také, koneckonců po jednom z nich, stále v pracovním, nám tehdy rozhovor poskytl. A přestože loni začal sám o sobě tvrdit, že patří do starého železa, přehání. Populární pořad Ano, šéfe! sice opustil, nicméně po něm zůstala natolik nezapomenutelná a výrazná stopa. Kdyby nic jiného, řadu hospodských se mu podařilo nakopnout správným směrem, i hosté se díky němu naučili, že se nemají bát ozvat.

V Rozstřelu prozradil, že po natáčení Ano, šéfe! se mu rozhodně nestýská a rozhodnutí svoji účast v pořadu ukončit ani náhodou nelituje. „Času mám díky tomu rozhodně víc, protože jeden díl pořadu znamenal pět dní natáčení a cestování. Mám tedy víc času věnovat se svým restauracím a nakladatelství, mám i víc volného času.“

Na díly natočené svými nástupci, Jitkou a Santem Pagana, se podíval dvakrát. Nicméně nemyslí si, že by bylo správné, aby jejich působení jako bývalý protagonista stejného pořadu jakkoliv komentoval. Pouze v Rozstřelu konstatoval, že „být v televizi, to je pro kuchaře podobně splněné přání jako vlastní restaurace nebo vlastní sada nožů“.

Vyzkoušejte si v KVÍZU, co si pamatujete z Ano, šéfe!

Co podle něj deset let pořadu přineslo české gastronomii? „Moje žena s oblibou říká, že jsem takovej Tyrš. Což si myslím, že je nadsázka veliká. Ale určitě jsme sebrali oblohy z talířů a do povědomí veřejnosti přinesli informace o tom, jak funguje restaurační byznys a že si lze i stěžovat, když jídlo není kvalitní. A přinesli jsme zábavu, protože se původní formát podařilo posunout do českých reálií,“ zhodnotil sám za sebe.

Zavzpomínal i na legendární scény, k nimž patří i ta s řetízkem, jejíž záznam Karla Mráčková v Rozstřelu pustila. Nakolik musel být při řešení nejrůznějších podobných situací během natáčení psychologem? „Jsem zvyklý, že mi lidi lžou. Když od lidí něco chcete, mají tendenci vám neříct pravdu, když to není to, co chcete slyšet,“ řekl s tím, že se každý většinou podřekne, když se prostě jen správně ptáte. A s úsměvem dodal, že by v tom chtěl být ještě lepší.

9. září 2015

A jak dopadly podniky, kterým se snažil během natáčení pomoci? „Upřímně? Byl bych rád, aby to skóre bylo lepší,“ konstatoval Pohlreich, když uvedl, že opravdu dobře si vede pan Tlustý v Lednici, pan Kuře U Zběhlíka a Štěpán na Šumavě. „Za pět dní změnit něco, co je často špatně řízený dlouhý roky před tím, není jednoduchý. Nedají se dělat zázraky. Ale snad si něco z pořadu vzali i ti, kteří se na něj dívali, a v něčem jim to pomohlo.“

Česká kuchyně? Naše tradiční omáčky nikdy nebudou sexy

Pokud chcete jíst opravdu zdravě, z české kuchyně a českých surovin podle Zdeňka Pohlreicha takový jídelníček nesestavíte. To uvedl nad svou poslední kuchařkou nazvanou Fresh. Ta se snaží nastínit, jak jíst každý den lehce, zdravě a chutně z čerstvých surovin, současně se ovšem striktně nedrží jen surovin pro českou kuchyni typických. Podle šéfa to ani nejde a odmítá brát důraz na lokálnost, když mu jde o kvalitu.

Tipy nejen na kuchařky

Titul Fresh kuchyně od Zdeňka Pohlreicha
Šéfovy recepty plné čerstvosti (Fresh kuchyně)

Šéfovy fresh recepty (Fresh kuchyně)

A když už s Karlou Mráčkovou zabrousil i k tradičním českým omáčkám, řekl, že by se měly servírovat klasicky a nic na nich nevymýšlet. Sám si občas dá třeba koprovku. „Proč ne? Ale když už to vaříme, měli bychom si to užít. Spíš by to chtělo se zamyslet, jak často to konzumujeme,“ naznačil, že lehčí kuchyně by většině z nás jen prospěla.

Navíc je přesvědčen, že česká gastronomie si dodnes nese následky doby, kdy byl restaurační byznys sebrán ze soukromých rukou. „Zaplaťpánbu za cizince, kteří sem na počátku devadesátých let přijeli vařit nějaké jiné jídlo, než na které jsme byli všichni zvyklí. A dělali tu práci na evropské úrovni té doby. Myslím že to strašně moc pomohlo,“ konstatoval.

A co bylo pro něj osobně to nejcennější, co si vzal na konci osmdesátých let s sebou do emigrace? „Umět udělat něco z mála, to je strašně cenná deviza. Mně proto strašně moc pomohlo, že jsem vyrostl v nedostatku, a k tomu měl základy vaření a v sobě dril. Takže když jsem najednou dostal do ruky dobré suroviny, spolu s obrovskou touhou dokázat, že nejsem budižkničemu, to byl motor,“ popsal, díky čemu se před lety prosadil v zahraničí.

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.
Ukázka z pořadu Rozstřel - Zdeněk Pohlreich
Rozstřel: Zdeněk Pohlreich - celý záznam

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Z jídel má osobně rád cokoliv, na co má zrovna chuť. Klidně každý den něco jiného. Kuchyni italskou, francouzskou, španělskou, japonskou, thajskou. „Hlavně mám rád, když je to uvařené od srdce,“ řekl s tím, že dnes vůbec nelituje, že se kdysi nedostal na strojní průmyslovku. Kuchařina mu vyhovuje, protože potřebuje rychle vidět výsledek své práce a v tom je podle něj gastronomie skvělá.

Gastronomie je jako náhradní vojenská služba

Zdeněk Pohlreich dnes i sám učí, působí jako vedoucí odborné přípravy na Střední škole hotelové a gastronomické v Braníku. A podle něj studenti zbytečně moc času stráví nad teoretickými předměty na úkor odborné přípravy a praxe. „Myslím si, že to je totální blbost, A když si představím, že od roku 2022 mají mít kuchaři maturitu z matematiky, to je absurdní. Kuchaři stačí jednoduché kupecké počty,“ uzavírá debatu o matematice nekompromisně.

Pohlreich jako restauratér

Zdeněk Pohlreich je majitelem tří pražských podniků: italské restaurace Divinis, Café Imperial a bistra Next Door by Imperial. Ani z televizních obrazovek se úplně neztratil, naposledy v rámci pořadu Teď vaří Šéf! učil domácí kuchtíky vařit „fresh“. Koneckonců, pod stejným titulem vyšla před Vánocemi jeho zatím poslední kuchařka v jeho vydavatelství Sevruga. 

Má-li srovnat úroveň absolventů své doby a dnešních? „Mám pocit, že po vyučení jsme na tom tehdy my byli lépe než vyučení kuchaři dneska. A to i při těch možnostech, které dnes jsou. Nás prostě drželi zkrátka, a to nás na to povolání připravilo. Protože kuchařina je tvrdé řemeslo. Vůbec teď děti pořád před vším chráníme, ale o to je pak ten náraz tvrdší, když se mají postavit na vlastní nohy,“ zabrousí k obecným otázkám výchovy.

Gastronomie je prostě podle něj jako náhradní vojenská služba: „Je to tvrdý, jede se na rozkazy. Osobně neznám kuchyně, kde to jde po dobrým. Pokud se někomu něco nepovede, to se dá přežít. Když to někdo odflákne, tak to je samozřejmě horší,“ konstatoval.

Ovšem dodal, že aby člověk mohl dělat s úspěchem v gastronomii, musí být schopen zapomenout a odpustit. A smazat ten den, když se večer zamknout dveře. Protože druhý den se začíná znova. Ví dobře, o čem mluví, sám má dnes pod sebou tři restaurace a je šťastný za šéfkuchaře, kteří mu je vedou.

Zajímavé ovšem je, že například v jeho italské restauraci Divinis nikdy nevařil Ital. Může tedy být opravdu dobrá? „Začátky nebyly jednoduchý, ale myslím, že se to může naučit každý. Nevěřím na to, že italskou kuchyni můžou dobře vařit jen Italové. To není pravda. Myslím že je důležité pochopit ty principy a pravidla, podle kterých se to má dělat,“ uvedl Pohlreich. S tím, že je přesvědčen, že všechno se dá naučit. A že kdyby se od revoluce všechno změnilo tak, jako gastronomie, máme se dnes dobře.

Na jaké kuchyni stojí jeho Café Imperial, která už oslavila 104 let existence? Vychovává si své nástupce? Jak je spokojený se stavem české gastronomie 30 let po sametové revoluci? To a mnoho dalšího prozradil v Rozstřelu, jehož záznam si můžete pustit celý. 

Autor:
  • Nejčtenější

Uvařte doma a odneste si oběd do práce. Vejdete se do padesátikoruny

Seriál Seriál Jídlo do krabičky přináší první várku receptů, při jejichž realizaci by náklady neměly překročit padesát korun....

Topení dřevem je levnější, ale nesmíte se bát máknout

Kdo topí dřevem a sám si ho připravuje, ohřeje se hned několikrát. To je stará pravda – ostatně zkuste si jen spočítat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Během rybářského závodu King of the Lake chytili výjimečné štiky a candáty

Na údolní nádrži Slapy se konal největší český závod v přívlači z lodě King of the Lake. Ten mnozí považují za nejlepší...

Známe vítěze ankety o nejroztomilejšího mazlíčka září. Podívejte se na fotky

Konec měsíce znamená i konec zářijového kola ankety o nejroztomilejšího mazlíčka. V první desítce tentokrát bodovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houby rostou všude. Podívejte se na úlovky našich čtenářů

Přestože se zdá, že nižší zářiové teploty by měly růst hub zpomalit, reálné výsledky od našich čtenářů tomu...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Punčochářovy kapří hranolky a škvarky versus Forejtův kapr po japonsku

Kapr na talíři? Tak maximálně o Vánocích, má to nastaveno většina z nás. Přitom se kapr v české kuchyni dřív docela...

Drobná Francouzka se s velkou rybou porvala. Milana potopil kapr a vypadl

Finalisté Masterchefa začali být nekompromisně konfrontování se všemi svými nedostatky a jsou nuceni si vyzkoušet věci,...

Aby vám dršťky nesmrděly, musíte je navonět, radí Punčochář i Kašpárek

Každý kousek masa z dobře živené krávy by měl kuchaře lákat, aby z něj na talíř vydoloval co nejvíc. I kdyby to měly...

Můj sen je destilát z lesních jahod. Muselo by jich být sto kilo, říká palič

Premium Kdysi se věnoval počítačové grafice, pak objevil kouzlo ovocných destilátů a už více než 20 let má na starosti výrobu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...