Pro výsev letniček či předpěstování zakořeněných řízků potřebujete vhodné podmínky a prostor, například ve skleníku nebo v zimní zahradě. To samé pak pro jejich výsadbu i následnou péči o sazenice. A hlavně se neobejdete bez pěstitelských zkušeností.
"Pak se vám na začátku března určitě vyplatí nákup již zakořeněných řízků muškátů nebo fuchsií a máte reálnou šanci, že si bohaté a rozkvetlé truhlíky začnete užívat už na počátku krátké letní sezóny a ne až na jejím konci," konstatuje zkušená zahradnice a květinářka Magda Lebišová.
Na výsevy je právě nejvyšší čas!Pokud si chcete vyzkoušet vypěstování letniček od semínka, čtěte Vysévejte letničky, uděláte si radost a ještě ušetříte. V tomto článku najdete spoustu cenných praktických rad a tipů týkajících se výsevu, ideálních podmínek pro vzejití rostlin i přechodu rostlinek do venkovních podmínek. |
Jaká rostlina se kam hodí a co potřebuje
Rozkvetlé truhlíky s přetékajícím převisem a záplavou květů milujete, ale nedaří se vám je vypěstovat? Možná je to proto, že o květinách nic nevíte a čas máte tak akorát na jejich zalití. Pak vám nepomůžou ani nemalé investice do substrátů a předpěstovaných rostlinek, které na jaře nabízí každý hobbymarket.
Vhodné rostliny je nutné vybírat nejen podle tvaru a barvy květů, musíte brát ohled i na stanoviště, kam se je chystáte umístit. Například stínomilné druhy na slunci nemají šanci, jiné druhy vám naopak bez slunce nepokvetou. Teprve pokud toto víte, můžete vybírat a rostliny i kombinovat podle barevného ladění.
která na slunce a která do stínu?Čtěte Podle čeho vybírat z nabídky květin pro balkónové a okenní truhlíky, tipy na konkrétní zajímavé rostliny. Cenné pro vás budou i rady, na co si dát pozor při nákupu rostlin a jaký jim vybrat truhlík. |
Klidně nechte předpěstování zahradníkům
Pokud sazenice rostlin koupíte a vysadíte do truhlíku až v květnu, kdy už je můžete rovnou nechat na venkovním stanovišti, dočkáte se květů v nejlepším případě někdy v polovině našeho krátkého léta. Až tehdy rostliny dostatečně zakoření, zmohutní a začnou bohatě kvést.
Kdo tedy nemá pro vlastní pěstování podmínky, pro toho je nejjednodušší objednat si truhlíky předpěstované profesionály podle svých požadavků na konkrétní stanoviště. Ušetří si spoustu zbytečných investic i zklamání z pěstitelských neúspěchů. Tato v zahraničí běžná služba už totiž dorazila i k nám.
"K nám si lidé už v únoru nosí svoje vlastní truhlíky, řekneme si, na jaké je chtějí dát stanoviště a společně vybereme vhodné rostliny," vysvětluje princip služby Magda Lebišová, která ji svým zákazníkům začala nabízet už někdy před deseti lety. Pokud truhlíky zatím nemáte, můžete si je samozřejmě vybrat přímo v jejím květinářství. Od těch nejjednodušších za pár desetikorun, až po samozavlažovací. Čtěte Samozavlažovací truhlíky pro letničky mají smysl, ale musíte to s nimi umět.
"Vše ostatní je naše starost. V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.
To ale není všechno. I poté květiny potřebují odpovídající péči a zkušená květinářka vám ke každé rostlině poradí, co je pro ni nejlepší. Jak často a kolik zalévat, jestli odštipovat odkvetlé květy, jak často a čím hnojit, co s případnými škůdci apod. "Kvalitní krystalické hnojivo u nás lidem odvažujeme na míru, podle potřeby rostlin, které si odnášejí. Cenu dostanou výhodnější než je u hnojiv balených do krabic a navíc jim na konci sezóny nic zbytečně nezbývá," dodává odbornice na pěstování květin.
A ceny? "Vlastní osazený a bohatě kvetoucí 50 cm dlouhý truhlík si od nás odnesete podle druhu rostlin za 200 až 240 Kč, 60centimetrový je o dvacku dražší, 80centimetrový o 40 Kč," vypočítává Lebišová.
Když jsme srovnali investici do nákupu vhodného substrátu, výsadbových pomůcek a sazeniček s předpěstovanými kvetoucími truhlíky, dobrali jsme se zhruba stejné částky. Výhodou navíc je, že si doma neuděláte nepořádek, nezbude vám nebo naopak nepochybí substrát ani sazenice a nemusíte řešit problém, kam s truhlíky do "zmrzlých mužů". A hlavně se můžete těšit, že si budete bohatě kvetoucích balkónovek užívat už za 90 dní a ne až ke konci letních prázdnin.
pěstitelské Rady Magdy Lebišové- Květiny jsou velmi citlivý organizmus a jsou zcela odkázány na naši péči. Po výsadbě rostlin do truhlíku, kdy ještě nejsou dostatečně prokořeněné, může přelití, přeschnutí nebo přehnojení způsobit jejich usychání nebo stagnaci růstu i kvetení. - Pokud vysadíte rostliny pozdě, hrozí, že do horkých letních dnů nestihnou dostatečně prokořenit a ostré letní slunce je může popálit. - Nepodceňujte výběr dobrého substrátu. Pro balkónovky se osvědčil například Gramoflor, který obsahuje správný poměr živin i surovin, tedy kvalitní rašelinu, jíl, startovací hnojivo i speciální smáčedlo, které pomáhá při zálivce. Naopak tento substrát neobsahuje kůru, která může být příčinou plísní nebo neodbytné mušky smutnice. - Květiny v truhlících je třeba pravidelně přihnojovat, nejlépe krystalickým hnojivem rozpuštěným ve vodě a dodávaným s každou zálivkou. Voda s hnojivem by měla být odstátá a přiměřeně teplá. Čistá voda vyplavuje ze zeminy živiny a květiny pak trpí podvýživou. - Budete-li potřebovat jakoukoliv další radu, napište nám. |