(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Proti komárům, klíšťatům i ovádům pomohou bylinky, skořice i levandule

  • 1
Zatím není zcela jasné, proč někdo komáry, ovády a klíšťata láká víc a někdo méně. A tak o prvně jmenovaných říkáme prostě, že obtížnému hmyzu „voní“. Jenže co když hmyzu voníte, ale vám nevoní chemické repelenty? Ochránit se před hody krvežíznivců se můžete i pomocí přírodních metod.

Esenciální oleje jsou vlastně rostlinné silice. A intenzivní vůně některých těchto těkavých látek pomáhá rostlinám mimo jiné odpuzovat hmyz, takže člověka také mohou chránit. Osvědčené jsou silice levandule nebo stromu zvaného tea tree, které lze před výpravou do přírody nanést přímo na kůži. Raději v malém množství a nejlépe na místa, kde se dá nahmatat tep: zápěstí, krk, kotníky.

Silná skořice, jemný geraniol

V boji proti komárům je velmi efektivní silice skořicová, komáři se jí vyhýbají na sto honů a podle studie tchajwanských vědců dokáže dokonce hubit jejich larvy. Pozor, citlivější pleť může dráždit, takže ji napřed nařeďte v rostlinném oleji – stačí pár kapek – a otestujte na malém kousku kůže. Nedráždí-li, dá se používat jako přírodní repelent, ale i na masáže kloubů nebo svalů.

Komu není na kůži příjemná, může skořicovou silici použít do aromalampy, otravný hmyz pak odežene z obýváku i z terasy. Stejný trik funguje s řadou dalších voňavých olejů včetně eukalyptového, bazalkového, rozmarýnového nebo tymiánového, vonných tyčinek i kvalitních vonných svíček. Ne těch uměle parfemovaných, ale těch se skutečně přírodním složením.

Dobrou volbou jsou esenciální oleje nebo svíčky s obsahem geraniolu a citronelolu. Obě látky najdeme například v olejích z růže, citrusů nebo pelargonie, ve vyšší koncentraci se pak přidávají třeba i do parfémů nebo cigaret. Zvlášť geraniol je vynikající repelent, podle některých zdrojů dokonce účinnější než DEET, tedy aktivní složka většiny běžně prodávaných repelentů.

Pomoc ze zahrádky

Nemáte-li zrovna po ruce vonné silice ani produkty, které je obsahují, najdete pomoc v bylinkové zahrádce. Bylinky, jako je rozmarýn, bazalka, oregano, šalvěj nebo tymián, nebo i levandulové květy jednoduše nasekejte a vylouhujte v oleji lisovaném za studena. Pak nanášejte přímo na kůži. Místo oleje můžete louhovat také v octu; výsledek sice nebude tak voňavý, zato se bude snáze rozprašovat.