Deset tipů, jak na komáry a vosy. Vsaďte na květiny a domácí repelenty

  • 7
Letní měsíce znamenají výlety do přírody, dlouhé večerní vysedávání na zahradě, zkrátka více pobytu venku. Na druhou stranu přinášejí také nálety komárů a nenechavých vos. Jak se vyhnout štípancům, pokud nefandíte repelentům?
ilustrační snímek

1. Ochrání vás květiny. Odpuzovače do zásuvky, které chrání před nepříjemnými nálety nenechavých komárů, mohou snadno nahradit mnohem půvabnější pomocníci v květináčích či záhoncích. Komáry totiž odpuzují také některé okrasné rostliny, mezi které patří afrikány, rozmarýn nebo příjemně voňavá levandule. 

Užitečné rostliny odpudí nepříjemný hmyz

Muškáty v oknech zdaleka jen nezkrášlují, odpuzují také nepříjemnou havěť, mouchy a komáry. Dřívější generace to věděly, proto také muškáty či afrikány málokde chyběly.

Využijte toho, že komáři nesnášejí vůni citronové trávy.

2. Komáry odpudí nejen některé květiny v truhlíku nebo květináči. Můžete se bránit ještě účinněji, a to aplikací přírodního ochranného postřiku přímo na pokožku. „Komáři nesnášejí vůni citronové trávy. Přírodní repelent si z ní připravíte tak, že podrcenou citronovou trávu necháte dva týdny louhovat na tmavém místě v olivovém oleji. Následně roztokem potíráte kůži. Další variantou přírodního repelentu je kůži potírat podrcenými listy bylin libečku nebo pelyňku,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jako účinný odpuzovač pomůže i aromalampa s éterickým olejem.

3. Bylinky pomohou také ve formě olejů do aromalampiček. Rozpálená lampička s levandulí nebo tea tree olejíčkem navíc navodí příjemnou atmosféru a může být i vkusným doplňkem balkonu nebo zahradního posezení. 

4. Věděli jste, že komárům nevoní vitamin B? Je proto dobré si zvednout jeho hladinu v krvi. Použít můžete tablety, které zakoupíte v lékárně, můžete pojídat kvasnice nebo popíjet chlazené pivečko. 

Z kostky droždí vyrobíte 3 lapače na komáry

Lahev s návnadou "přikryjte" její obrácenou vrchní částí a lapač máte hotov.
Z jedné kostky droždí připravíte návnadu do tří lapačů.

Lapač na komáry spolehlivě odchytí a zneškodní vaše trýznitele.

Led štípanec účinně zchladí.

5. Když už se stane, že vás komár štípne, potřete čerstvý štípanec ledem. Chlad totiž dobře pomáhá zpomalit krevní oběh a brzdí jed a zabrání tak tomu, aby se jed šířil dál do těla, a rána nebude nepříjemně svědit.

Do alpy či alkoholu vylouhovaná lžička hřebíčku umí s otravným hmyzem téměř zázraky.

6. Vyrobte si vlastní, domácí a hlavně účinný repelent. Do 100 ml alpy přidejte jednu čajovou lžičku hřebíčku a nechte jeden týden louhovat. Takto připraveným mazáním si potřete pokožku, ideálně paže a tělo. Vám bude repelent vonět, ale komáři ho přímo nesnášejí a dají vám v noci pokoj. 

Štípanec potřete levandulovým olejem a pocítíte úlevu.

7. Na svědění po komářím štípanci zabírá i levandulový olej. Stačí na štípanec nakapat pár kapek a pečlivě rozetřít. 

Levandule umí spolehlivě hojit rány a zklidňuje

Co se péče týká, levandule má specifické nároky: vyhovuje jí především sušší stanoviště a hodně sluníčka. 

Éterický olej z téhle fialové bylinky zbavuje napětí a má zklidňující účinky – pro duševní vyrovnanost i radost ze života.

Potřete-li česnekem rámy okem, spolehlivě odpudíte komáry.

8. Komáry spolehlivě odpudí také česnek. Lze z něj totiž vyrobit účinný repelent. Česnek je však velmi agresivní a mohl by vám poleptat pokožku. Proto postačí potřít česnekem rámy oken. Ne každému je však domov provoněný česnekem příjemný. Je to však jedna z možností účinné obrany.

Pozor, sklenice s pivem či limonádou vosy vábí a můžete je vypít.

 9. Zatímco komáři dokážou potrápit hlavně za soumraku, ani přes den se v létě nepříjemnému bzučení nevyhnete. Na pikniky pod širým nebem přicházejí jako nezvaní návštěvníci i vosy. Vosí bodnutí je nejen bolestivější než komáří, také může u alergiků způsobit zdraví ohrožující alergickou reakci. Tento hmyz navíc přitahují sklenice a otevřené lahve se sladkými nápoji, kde vosu můžeme lehce přehlédnout a vypít. 

Jak se tedy vosám vyhnout? V první řadě je dobré odstranit z místa posezení lákadla, která vosy vábí. Zakryjte, nebo vyneste koše se zbytky jídla. Totéž platí například i pro pecky od ovoce, které děti při jídle zahazovaly na zem. Utřete též stoly a případně podlahu od rozlitých šťáv a limonád. Pokud vosa nenajde nic k snědku, pravděpodobně zase odletí. 

Na hmyzí bodnutí lze přiložit rozmačkaný lístek jitrocele, uleví od bolesti.

10. V případě, že se vosímu bodnutí neubráníte, úlevu od bolesti i nepříjemného otoku přinese například lístek z jitrocele, který promněte mezi prsty a přiložte na postižené místo.