Polévky pro naše předky představovaly levné a syté jídlo. Hospodyňka v nich „utopila“ vše, co našla doma nebo na zahrádce, a bylo hotovo. O Velikonocích však byly obzvlášť žádané, protože buď korespondovaly s barvou určitého svátku, například zelená na Zelený čtvrtek, nebo měly ryze ochrannou funkci a chránily jedlíka před nemocemi či hadím uštknutím. Uvařte si i vy jednu ze tří velikonočních polévek. Nejenže vás zahřejí, ale určitě zaženou hlad.
Zelená polévka
Kde a proč se vařila: Na Zelený čtvrtek se na Šumavě vařívala zelená polévka. Byla plná bylinek a jarní zeleně. Měla dodat strávníkům energii a sílu.
Jak si ji připravíte: Na másle orestujte jarní cibulku. Přidejte po hrsti nasekaných špenátových listů a nasekaných kopřiv. Vše důkladně promíchejte, zalijte vodou, osolte a povařte. Polovinu polévky rozmixujte a vraťte zpátky do hrnce. Druhou část smíchejte se dvěma poctivými lžícemi zakysané smetany, utřeným česnekem a rozkvedlaným vejcem. Vše nechte přejít varem a servírujte do talířů. Polévka vypadá hezky, když ji ozdobíte lístky špenátu.