Do vietnamské tržnice Sapa za levným nákupem. Praktický průvodce

Pražská tržnice Sapa je tak trochu záhadné místo. Místní tvoří stát ve státě. Nemají rádi kamery ani fotoaparáty. Jen zvolna se otevírá pro veřejnost.
Nudle udon s hlívou ústřičnou

Nudle udon s hlívou ústřičnou | foto: Jana Černá

V první řadě se připravte, že s platební kartou tu neuspějete, lze s ní platit jen u jedné pokladny v samoobsluze Tamda Foods. Takže si napěchujte peněženku předem. Kdo tam jde poprvé, měl by si na vycházku vyhradit dost času, proplétání uličkami s krámky a jejich prozkoumávání chvíli trvá.

Jak se tam dostanete

Tržnice stojí přímo proti zastávce autobusu 113. Ten odjíždí od metra Kačerov a vystoupíte na stanici Sídliště Písnice. Dá se jet i autobusem 197 od Smíchovského nádraží. Autem můžete do areálu vjet západní branou (od sídliště), nebo jižní branou (viz mapka).

Ideální je získat někoho, kdo to tu zná, stejně jako jsme to udělali i my. Vyrazili jsme do „písnického Vietnamu“ společně s Janou Černou, nutriční gastronomkou, pro kterou je vietnamská kuchyně koníčkem, a proto má tržnici prozkoumanou křížem krážem.

„Prohlídky tržnice nabízí spousta lidí, každý se přitom soustřeďuje na něco. Já se snažím ukazovat hlavně bylinky, koření a zdravé asijské suroviny bez chemie,“ říká Černá. Sama proto pro zájemce jednou za čas uspořádá exkurzi s odborným výkladem. Jednak to zájemcům ušetří hodiny bloudění po areálu, jednak to pomůže vyznat se v záplavě zboží, které z běžného obchodu člověk nezná. Objednat si prohlídku můžete i přímo na internetových stránkách Sapy.

Jak je to s těmi nudlemi

Než začnete vybírat, u jakého občerstvení začnete ochutnávat, podává Černá základní exkurz do vietnamské gastronomie rychlého občerstvení. Dozvíme se například, že bún cha (čti ča) je grilovaný bůček, který se podává s ledovým salátem a perilou. To je aromatická bylinka, která pomáhá trávení a ve vietnamské kuchyni je docela často používaná.

Pozornost musíte nastražit při slově bún. To znamená nudle a pokud to slovo najdete u nějakého pokrmu, tak si objednáváte nudlové jídlo. Ale pozor - jsou to tenké kulaté nudle. Pak máte ještě ploché nudle, které se jmenují pho (čti fo).

Typické jsou i bagetky bánh mì pâté. „Ve Vietnamu se mísí vlivy, které zanechaly tu Khmérové, tu Thajci či Francouzi, kteří tu také dlouho udávali směr. Ve Vietnamu se vyrábějí z rýžové mouky, ale tady v Česku z pšeničné mouky. Sami si je tu pečou a pak je plní jako bagety,“ ukazuje na jednu z jídelen hlavní restaurační pasáže.

Je po desáté dopoledne, některé obchody se teprve chystají otevřít, ale všude vládne klid a pohoda. Když si dáte něco k jídlu a zjistíte, že byste si dali ještě kávu, prodavačka vás odkáže na místního pouličního prodavače a nevadí jí, že si kelímek přinesete do její provozovny.

Jana Černá pro vás nachystala základní ochutnávku surovin - pro někoho běžných, pro jiného nezvyklých a cizokrajných. Každopádně mohou být vstupenkou do jiného světa stravování.

Ráj bylinek

Od betelu po tři druhy koriandru (setý, mexický i vietnamský). Sapa je mimo jiné doslova rájem čerstvých bylinek.

Perila – Má intenzivní chuť i vůni. Jak ji jednou ochutnáte, poznáte ji v každém pokrmu. Má antioxidační účinky, její listy i semena se používají při léčbě alergií a astmatu. Vietnamci ji používají k ochucení salátů, ale připravit z ní můžete i čaj. Působí protizánětlivě a proti kašli a zahlenění.

Pepřovník betelový – Betelové listy jsou neuvěřitelně chutné a voňavé a používají se například k balení „masových salátů“. Směs z hovězího masa a dalších ingrediencí se zaroluje do listu a griluje nad ohněm nebo opéká v pánvi. 

Kdyby vám v Asii někdo nabízel „betelové sousto“, nemyslí tím žádné lahodné jídlo, ale jednu z nejrozšířenějších žvýkacích drog na světě a čtvrtou nejznámější a nejužívanější drogu vůbec. Nejde však o samotné betelové listy, ale směs s hašeným vápnem, semeny z arekové palmy a dalšími složkami. Betelu v kuchyni se tak bát opravdu nemusíte.

Dárek pro jedlíky

Nejlepší recepty z Vietnamu najdete v knize Pravá vietnamská kuchyně na Knihy.iDNES.cz

Autorka sice už léta bydlí v Londýně, kde provozuje populární bytovou...

Thajská bazalka – Je kultivarem klasické bazalky, kterou především z italské kuchyně všichni dobře známe. Tato její thajská sestřička voní a chutná po lékořici a skvěle se hodí i do sladkých dezertů. Výhodou je, že její chuť i vůně jsou při vaření stabilnější. Má menší úzké listy a poznáte ji i podle fialových stonků.

Nejlevnější exotické ovoce

Čerstvé zralé ananasy, manga, durian a žakyje, mladé kokosy i plantainy (banány na vaření) nebo marakuja. Jestli na Vánoce toužíte po atraktivní ovocné exotické míse, zapomeňte na supermarkety a v nich na zralé kokosy, které oproti těm mladým stojí za starou bačkoru.

Věděli jste, že voda, která v nich žbluňká, nemá s tou pravou kokosovou nic společného? Kokos se před exportem navrtává, voda z něj se vylévá a prodává kosmetickým firmám. Pak se plní vodou obyčejnou, která díky dužině kokosu jen trošku „načichne“.

Žádné příliš blahodárné účinky v ní proto nehledejte. Přírodním iontovým nápojem nabitým minerály tak zůstává jen mladý kokos, který v Sapě seženete za 60 korun.

Rýžová a tapioková mouka

Skvělá alternativa pro celiaky. Obě můžete využít k vaření při bezlepkové dietě. Těsto z rýžové i tapiokové mouky je svými vlastnostmi v mnoha ohledech podobné pšeničnému. 

Díky škrobům dokážou slušně substituovat lepek. Speciálně z tapiokové mouky tak můžete vyrobit domácí nudle udon, a pochutnat si tak na asijských těstovinách.

Zázračný lotos

Ve zdravých výživách chtějí za sušený lotosový kořen jmění. V Sapě za mražený dáte pár desítek korun.

Je vhodný zvláště k přípravě čaje v zimním období, protože pomáhá při nachlazení, kašli, uvolňuje dýchací cesty a odhleňuje.

Mimo to přispívá při ledvinových obtížích a léčbě impotence. Ve východní Asii se kořen používá k přípravě pudinků a semínka lotosu se praží a jedí jako oříšky nebo se nechávají „vypufat“ jako kukuřičný popcorn.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.