Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učni v Prostřeno byli šikovní, pár přešlapů bych tam však viděl, říká učitel

Skupina studentů kuchařských oborů se zúčastnila speciální série pořadu Prostřeno na stanici Prima. Na první pohled se účastníci jevili jako velmi schopní budoucí kuchaři. Jak se jejich vystupování líbilo Romanu Sejvalovi, vedoucímu odborných předmětů jedné z našich nejvyhlášenějších hotelových škol?

V pořadu se ukázali studenti z několika škol – ze Sušice, Rokycan, Domažlic a dalších měst. Samozřejmě šlo o dobré a zapálené studenty. Což je pochopitelné – sami přiznali, že je nominovala škola jako reprezentanty.

Takže to byli kluci, kteří už něco odvařili nejen v hodinách praktické výuky ve škole, ale i na praxích. Navíc dostali podporu pro natáčení přítomností svých učitelů.

Proto nebylo možné očekávat žádné začátečnické přešlapy, i když je jasné, že skutečným kuchařem se člověk stává až po letech a absolvování praktického vaření v reálných podmínkách.

„Ti kluci tam podávají docela dobré výkony. I když podle mého názoru tam několik přešlapů proti základním technologickým postupům bylo,“ řekl Roman Sejval z hotelové školy Bokaschool.

Sám spíš zastává názor, že škola by měla naučit studenty naprostým základům řemesla. Až tohle zvládnou, pak by se měli odpíchnout k vlastní tvorbě a úpravě receptů.

„Abyste mohli používat vlastní invenci, musíte mít zažité klasické kulinářské postupy a nějaké zkušenosti. Prostě musíte v každém okamžiku vědět, co a proč děláte,“ vysvětluje.

Roman Sejval

Samozřejmě chápe, že když je některý ze studentů nadšený pro vaření, chce zkoušet nové věci. Ale paradoxně to nemusí vždy skončit na jedničku už proto, že to prostě nezvládne kvůli nedostatkům v základní technice. Je to, jako kdyby se houslista, který se právě naučil Ovčáci, čtveráci, pokoušel začít cvičit Montiho čardáš.

Sám ve své školní praxi dává přednost postupu, kdy se žáci trpělivě učí od úplných základů, jako je krájení cibule a zpracování jednotlivých surovin. Teprve když suverénně zvládají jeden „stupínek“, mohou přejít k dalším, složitějším.

„Máme tu kluky, kteří už jsou ve třeťáku, čtvrťáku schopni vést debatu o tom, jak by se to jídlo dalo postavit jinak, než jsem jim to nadiktoval podle sebe. Ale obecně jsem v tomto stará škola. Ale nepopírám, že to je obecný jev, že mladá generace touží po změnách, že jsou trošku nedočkaví, aby už ukázali, co v nich je. Je to normální generační vývoj,“ říká.

Proto je vynikající, že už během studia mají v současnosti studenti možnost vyjíždět na stáže a praxe do podniků i v zahraničí, což jim dá hodně zkušeností nejen v oblasti techniky vaření, ale i pohled do praxe. Vidí, jak to funguje ve skutečném restauračním provozu.

Na druhou stranu: školy na celém světě vychrlí každý rok desítky nových absolventů, ale jen mizivé procento z nich se může stát novým nositelem Michellinské hvězdy. Tady se oddělují studenti, kteří možná obor nikdy nebudou dělat, od těch, ze kterých se stanou dobří řemeslníci, ale nikdy nijak zvlášť nevyniknou, v budoucnu však na svém místě nezklamou, od těch skutečně výjimečných. Je to prostě jako v každém jiném oboru.

„Proto je tak důležitá ta praxe v zahraničí. U nás v republice jsem nezaznamenal nikoho, kdo by udával celosvětový směr. Spíš to funguje tak, že lidi, co se vrací ze stáží, se pokoušejí to pak ve vlastní restauraci nějak aplikovat u nás,“ popisuje.

Aby budoucí absolventi obstáli v práci i v zahraničí a dostali co nejlepší základy, navázala jejich škola jako první u nás spolupráci s videoškolou Kulinářského umění Jiřího Roitha, kterou aktivně využívá přímo v hodinách výuky ve škole. Ta je zaměřená právě na zvládnutí základních technik.

Studenti se tu mohou naučit a natrénovat spoustu základních receptur, které jim v pozdější praxi usnadní práci – od bešamelu až po zpracování ryb. Samozřejmě když s velkou slávou vykostíte jednoho pstruha, není to totéž, jak když jich máte zpracovat sto. 

Ale to od studenta nikdo nemůže očekávat, to lze získat až denní praxí. Pro absolventa je velkým plusem, když přijde do praxe a nemusí to koukat jako „tele na nová vrata“.

„Samozřejmě nespoléhám jenom na tyto receptury. Něco mám ze své praxe aktivního kuchaře, u klasické i mezinárodní kuchyně dám hodně na Vaňka a jeho výborně zpracované kuchařky. A dokonce bych nezatratil ani klasické Receptury teplých pokrmů, které mnozí zcela zatracují jako socialistický relikt, ale receptury jsou tam skvěle zpracované a studenti se tak mohou podívat, jak plánovat rozpis surovin na jednotlivé druhy pokrmů. To je důležité pro jejich praxi v budoucím zaměstnání,“ říká.

Něco jiného je totiž vařit doma pro čtyři lidi metodou „přiměřeně“ a něco jiného, když si máte spočítat množství potřebných surovin například pro třicet porcí.

Autor:
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

23. dubna 2024

V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

23. dubna 2024

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a...

Podzámecká zahrada v Kroměříži je plná energie a inspirace. I za deště

22. dubna 2024  10:42

Nemůžete zabloudit. Na spodní straně náměstí proběhnete mezi domy k zámku s právě opravovanou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...