Na ochranu rostlin před plísněmi a škůdci vyzkoušejte přírodní postřiky

  • 1
Chránit rostliny před plísněmi a škůdci je třeba už v brzkých růstových fázích, největší boj však nastává krátce před sklizní. Běžně používané chemické přípravky s sebou nesou řadu rizik, proto přinesl magazín DOMA tipy a recepty na přírodní ochranu rostlin.

Přírodní postřiky využijte na postřik okrasných rostlin, zeleniny, bylinek a v případě potřeby i napadených pokojových rostlin.

Největší komplikaci představuje tzv. ochranná lhůta, po kterou nelze plody ani jiné části ošetřených rostlin konzumovat. Po nějakou dobu totiž na nich zůstávají chemikálie, kvůli nimž nelze plody sklízet bezprostředně po postřiku.

Současně znamenají nebezpečí pro děti a zvířata, které si konzumací nedávno ošetřených plodů mohou nevědomky způsobit žaludeční i jiné zdravotní obtíže. Proto je ideální volit přírodní způsob ochrany. Nabízí se přímá pomoc rostlin, které přidáte na záhon. Nebo si můžete vyrobit přírodní postřiky, vyzkoušejte třeba kopřivový nebo heřmánkový, recept je jednoduchý.

Pomoc spřízněných rostlin

Aksamitník neboli afrikán (oranžové květy úplně vpředu) je velmi účinný proti mšicím. Stačí ho vysadit mezi ostatní rostliny.

  • Pažitka – účinkuje proti mšicím, parazitním houbám a plísním.
  • Fenykl – doporučuje se vysadit pod stromy náchylnější k napadení (třešně, švestky, jabloně a hrušně) jako prevence.
  • Aksamitník – zasazený mezi rostliny, které chcete chránit, je velmi účinný proti mšicím.
  • Pelyněk – vyhání hmyz ze zahrady a účinně bojuje s mandelinkou bramborovou.
  • Bazalka – rajčata, okurky a papriky zbavuje parazitních hub.

Účinné postřiky

Vyrobte si vlastní nálev a rostliny jím opakovaně postřikujte.

Kopřivy (případně jiné rostliny) na výluh ve vodě lze naložit např. do plastového barelu, každý den totiž potřebují promíchat.

  • Heřmánkový
    Nálev z heřmánku a vody likviduje mšice a některé nemoci. Nechte odstát 50 g byliny asi hodinu v deseti litrech vody a po scezení aplikujte bez ředění přímo na rostliny.
  • Kopřivový
    Nálev z kopřivy je účinný proti mšicím a sviluškám. Čerstvě natrhané kopřivy (cca 100 g) nechte stát dva týdny v litru vody v uzavřené keramické nádobě a každý den promíchejte. Poté přefiltrujte, zřeďte dvěma litry vody a aplikujte nejlépe z postřikovače.
  • Pálivý
    Stroužek česneku, tři cibule a tři pálivé papričky rozmixované s vodou spolehlivě odpudí veškeré hmyzí škůdce. Směs nechte odpočívat přes noc, poté přefiltrujte a zřeďte čtyřmi litry vody. Odvar z čistého česneku pomůže proti houbovým chorobám.

Pořídit lze i hotové přírodní výluhy, dostupná je například bylinková směs na plísně na okrasných rostlinách i zelenině (Natura), připravená z mleté skořice a hřebíčku v sáčku z čajového papíru, který jednoduše vylouhujete ve vodě.