Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravte si hostinu, která připomíná, že i mrazy jednou povolí

Váš jazyk potěší tři druhy marinovaných oliv, hlavním chodem je krůta na jablkách a česneku, k tomu kuskus s granátovým jablkem a jako dezert tradiční židovská pochoutka cimes. Připravili jsme vám kompletní menu, které si můžete opravdu vychutnat, aniž by bylo náročné na přípravu.
Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů.

Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů. | foto: Profimedia.cz

Je to menu vhodné k oslavě Nového roku stromů, který se slaví 8. února, byť se za okny šklebí nepolevující mráz a svátek oslavující ovocné stromy může působit v tomto nečase poněkud nepatřičně. Jenže v Izraeli, odkud tento židovský svátek pochází, teď kvetou mandlovníky. Tam načasování sedí.

Menu pro svátek stromů

Můžete se inspirovat a podobnou hostinou si připomenout, že i těm nejkrutějším mrazům snad dojde dech a přijde jaro. Nový rok stromů neboli Tu bi-švat se v předvečer slaví hostinou (zvanou seder), kdy se mají vypít čtyři poháry vína a mimo jiné i ochutnat plodiny typické pro izraelskou zemi.

Víno se pije bílé i červené a míchá se v různých poměrech. A na jídelníčku najdete pšenici, ječmen, olivy, vinnou révu, datle, fíky, granátové jablko i jablka a pomeranče. Nechybí ani česnek, typická ingredience židovské kuchyně. 

Oslava této události má pochopitelně i svůj duchovní význam a připomíná podobnost mezi člověkem a stromem. Stejně jako strom by měl i člověk mít pevné kořeny, které mu poskytují oporu a čerpá z nich sílu. Člověk, stejně jako strom, nesmí zakrnět, soustředit se jen na jednu oblast, ale usilovat o to, aby měl široký rozhled a podobal se tak stromu, který je hezky rozkošatělý.

Marinované olivy na tři způsoby

Marinované olivy, na tři různé způsoby

Na přípravu marinovaných oliv používejte kvalitní, na váhu prodávané olivy, ideálně v obchodech s řeckými či italskými specialitami. Znalci vždy kupují olivy s peckou, protože nejsilnější chuť se nachází právě blízko jádra.

Zelené olivy s provensálským kořením

Připravte si 200 g zelených oliv, 5 lžic olivového oleje, půl lžičky provensálského koření a 2 stroužky česneku.

Z oliv slijte nálev, smíchejte je s olivovým olejem, lehce podrceným provensálským kořením a prolisovaným česnekem. Uzavřete do vymyté skleničky a nechte marinovat minimálně přes noc, nejlépe ale chutnají tři až čtyři dny uleželé.

Černé olivy s chilli a česnekem

Kupte 200 g černých oliv, k nim budete potřebovat 5 lžic citronového olivového oleje, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček a 1 bio citron (tedy neošetřený chemickým postřikem).

Chilli papričku zbavte jadérek a nasekejte, bio citron nakrájejte na tenké plátky a pak na osminky. Olivy smíchejte s citronovým olejem (případně do klasického olivového oleje přidejte pár kapek citronové šťávy), chilli a nakrájeným citronem a opět nechte minimálně přes noc, ale nejlépe tři dny uležet.

Olivy kalamata s fenyklem

Potřebovat budete 200 g oliv kalamata, 5 lžic olivého oleje, 1 menší fenykl, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček, 1 stroužek česneku nakrájený na plátky a špetku tymiánu.

Fenykl očistěte (vyplatí se odstranit vrchní vrstvu) a nakrájejte na tenké nudličky. Olivy smíchejte s olivovým olejem, chilli papričkou, podrceným tymiánem a na plátky nakrájeným česnekem a necháme ideálně tři dny odležet.

Krůtí na jablkách a česneku

Krůtí po židovsku, na jablkách a česneku

Pěkné krůtí maso, pár základních surovin a výsledkem je chuťový zázrak. Maso se přitom jen samo dusí půl hodiny, aniž byste s ním museli cokoliv dělat.

Potřebujete 300 gramů krůtích medailonků, 4 jablka(například Golden delicius), 4 velké stroužky česneku, sůl, pepř a olivový olej.

Na oleji osmažte plátky masa, aby se zatáhly a trochu zhnědly (zhruba minutu z každé strany). Vyndejte je a do tuku nasypte polovinu oloupaných a na osminky nakrájených jablek, zbavených jadřinců. Přidejte polovinu na plátky nakrájeného česneku, na tuto vrstvu položte osmažené plátky masa a pak opět jablka s česnekem. Osolte, opepřete a nechte dusit na mírném ohni. Pokud by jablka měla tendenci se připalovat, můžete přilít skleničku vody.

Zhruba po 30 minutách by mělo být maso měkké a jablka s česnekem by se měla rozpadnout do konzistence pyré. Pokrm přendejte na talíř, pro zvýraznění chuti můžete ještě zakápnout jemným olivovým olejem a podávejte s bagetou.

Kuskus s granátovým jablkem

Kuskus s granátovým jablkem

Pro nás poměrně neobvyklá příloha čerpá inspiraci z kuchyně sefardských Židů, kteří pocházejí ze Středomoří a Blízkého východu. Nezapře podobnost se salátem tabuleh, který se připravuje v různých obměnách téměř ve všech arabských zemích.

Potřebovat budete hrníček kuskusu, hrníček zeleninového vývaru nebo vody, zrníčka vyloupaná z jednoho granátového jablka, 2 jarní cibulky, 1 velké nebo 2 malá rajčata, hladkolistou petrželku, hrst rozinek sultánek předem namočených (případně nakrájených sušených meruněk), olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř.

Do nádoby s víkem nasypte kuskus, osolte a zalijte stejným množstvím zeleninového vývaru nebo vody, přikryjte víčkem a nechte zhruba pět minut stát a bobtnat. Aby byl kuskus hezky sypký, vyplatí se dát o něco méně tekutiny než kuskusu a během bobtnání s nádobkou několikrát zatřást.

Cibulku si nakrájejte nadrobno, nasekejte hladkolistou petrželku, z rajčat vyřízněte semínka, dužinu nakrájejte na kostičky. Kuskus ochuťte citronovou šťávou, olivovým olejem, solí a pepřem a smíchejte s cibulí, petrželkou, rajčaty, namočenými rozinkami či meruňkami a semínky granátového jablka.

Cimes

Cimes. Označují se tak nejrůznější kompoty a omáčky z čerstvého nebo sušeného ovoce (na snímku), někdy dokonce i z mrkve.

Lingvisté možná uslyší v názvu cimes německé "zum Essen", neboli k jídlu. V jidiš se tak označují všechny druhy nejrůznějších kompotů a omáček z čerstvého nebo sušeného ovoce, cimes se někdy dokonce připravuje i z mrkve.

Potřebovat budete 500 g sušeného ovoce (švestky, meruňky, hrušky, datle, fíky, brusinky), 800 ml vody, půl lžičky mleté skořice, 3 hřebíčky, 1 hvězdičku badyánu a 1 lžičku kukuřičného škrobu.

Ovoce dejte na síto a dobře propláchněte studenou vodou, poté ho přendejte do hrnce s uvedeným množstvím vody. Přiveďte k varu, přidejte koření, přiklopte pokličkou a na mírném plameni vařte sušené ovoce asi půl hodiny.

Škrob rozmíchejte s troškou vody, vmíchejte k ovoci a ještě krátce povařte. Cimes rozdělte do misek, nechte vychladit a můžete podávat dezert.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vlkodlačí či australská. Zvláštní kočky, které budou milovat celou rodinu

Dnes vám představíme kočky, které jsou sice samostatné a svébytné, jak u těchto malých šelem bývá zvykem, nicméně je pro ně lidská společnost nezbytná.

12. září 2024

Poznejte soutěžící Hell’s Kitchen Česko. Pruďas Kašpárek už čtyři vyhodil

Pekelná kuchyně otevřela na konci srpna své brány. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  11.9 22:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde...

13. září 2024

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

16. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modré, růžové i bílé rozrazily dělají v trvalkovém záhonu radost celé léto

Školní biologie vás nejspíš poučila o blankytně modré kytce podobné pomněnce, o rozrazilu rezekvítku. Vaši zahradu ovšem vyzdobí hlavně rozrazily klasnaté, podle latinského názvu označované také jako...

15. září 2024

U Japonců se učíte tři roky, než vám svěří přípravu sushi, líčí český šéfkuchař

Premium

Jaroslav Karásek, majitel a šéfkuchař sushi restaurace Kaizen v Brně, tento rok reprezentoval Českou republiku na soutěži Sushi World Cup 2024 v japonském Tokiu. Probojoval se do finále mezi...

17. září 2024

Odčerpat, vysušit, dezinfikovat. Deset kroků k obnově vytopeného domova

Povodně mohou způsobit značné škody na domech a obnova může být náročný a dlouhodobý proces. Existuje však ověřený postup, jak se chovat, když velká voda opadne.

17. září 2024

Vybírejte nejroztomilejší mazlíčky, hrají o kvalitní granule, deky i hračky

Čtenářská anketa o nejroztomilejší mazlíky měsíce září je tu a vaše hlasy rozhodnou, kdo se bude radovat z výhry od značky Purina PRO PLAN. Pokud se chcete také zapojit a hrát o hodnotné ceny,...

3. září 2024,  aktualizováno  16.9 9:34

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

16. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...