Připravte si hostinu, která připomíná, že i mrazy jednou povolí

Váš jazyk potěší tři druhy marinovaných oliv, hlavním chodem je krůta na jablkách a česneku, k tomu kuskus s granátovým jablkem a jako dezert tradiční židovská pochoutka cimes. Připravili jsme vám kompletní menu, které si můžete opravdu vychutnat, aniž by bylo náročné na přípravu.
Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů.

Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů. | foto: Profimedia.cz

Je to menu vhodné k oslavě Nového roku stromů, který se slaví 8. února, byť se za okny šklebí nepolevující mráz a svátek oslavující ovocné stromy může působit v tomto nečase poněkud nepatřičně. Jenže v Izraeli, odkud tento židovský svátek pochází, teď kvetou mandlovníky. Tam načasování sedí.

Můžete se inspirovat a podobnou hostinou si připomenout, že i těm nejkrutějším mrazům snad dojde dech a přijde jaro. Nový rok stromů neboli Tu bi-švat se v předvečer slaví hostinou (zvanou seder), kdy se mají vypít čtyři poháry vína a mimo jiné i ochutnat plodiny typické pro izraelskou zemi.

Víno se pije bílé i červené a míchá se v různých poměrech. A na jídelníčku najdete pšenici, ječmen, olivy, vinnou révu, datle, fíky, granátové jablko i jablka a pomeranče. Nechybí ani česnek, typická ingredience židovské kuchyně. 

Oslava této události má pochopitelně i svůj duchovní význam a připomíná podobnost mezi člověkem a stromem. Stejně jako strom by měl i člověk mít pevné kořeny, které mu poskytují oporu a čerpá z nich sílu. Člověk, stejně jako strom, nesmí zakrnět, soustředit se jen na jednu oblast, ale usilovat o to, aby měl široký rozhled a podobal se tak stromu, který je hezky rozkošatělý.

Marinované olivy na tři způsoby

Marinované olivy, na tři různé způsoby

Na přípravu marinovaných oliv používejte kvalitní, na váhu prodávané olivy, ideálně v obchodech s řeckými či italskými specialitami. Znalci vždy kupují olivy s peckou, protože nejsilnější chuť se nachází právě blízko jádra.

Zelené olivy s provensálským kořením

Připravte si 200 g zelených oliv, 5 lžic olivového oleje, půl lžičky provensálského koření a 2 stroužky česneku.

Z oliv slijte nálev, smíchejte je s olivovým olejem, lehce podrceným provensálským kořením a prolisovaným česnekem. Uzavřete do vymyté skleničky a nechte marinovat minimálně přes noc, nejlépe ale chutnají tři až čtyři dny uleželé.

Černé olivy s chilli a česnekem

Kupte 200 g černých oliv, k nim budete potřebovat 5 lžic citronového olivového oleje, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček a 1 bio citron (tedy neošetřený chemickým postřikem).

Chilli papričku zbavte jadérek a nasekejte, bio citron nakrájejte na tenké plátky a pak na osminky. Olivy smíchejte s citronovým olejem (případně do klasického olivového oleje přidejte pár kapek citronové šťávy), chilli a nakrájeným citronem a opět nechte minimálně přes noc, ale nejlépe tři dny uležet.

Olivy kalamata s fenyklem

Potřebovat budete 200 g oliv kalamata, 5 lžic olivého oleje, 1 menší fenykl, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček, 1 stroužek česneku nakrájený na plátky a špetku tymiánu.

Fenykl očistěte (vyplatí se odstranit vrchní vrstvu) a nakrájejte na tenké nudličky. Olivy smíchejte s olivovým olejem, chilli papričkou, podrceným tymiánem a na plátky nakrájeným česnekem a necháme ideálně tři dny odležet.

Krůtí na jablkách a česneku

Krůtí po židovsku, na jablkách a česneku

Pěkné krůtí maso, pár základních surovin a výsledkem je chuťový zázrak. Maso se přitom jen samo dusí půl hodiny, aniž byste s ním museli cokoliv dělat.

Potřebujete 300 gramů krůtích medailonků, 4 jablka(například Golden delicius), 4 velké stroužky česneku, sůl, pepř a olivový olej.

Na oleji osmažte plátky masa, aby se zatáhly a trochu zhnědly (zhruba minutu z každé strany). Vyndejte je a do tuku nasypte polovinu oloupaných a na osminky nakrájených jablek, zbavených jadřinců. Přidejte polovinu na plátky nakrájeného česneku, na tuto vrstvu položte osmažené plátky masa a pak opět jablka s česnekem. Osolte, opepřete a nechte dusit na mírném ohni. Pokud by jablka měla tendenci se připalovat, můžete přilít skleničku vody.

Zhruba po 30 minutách by mělo být maso měkké a jablka s česnekem by se měla rozpadnout do konzistence pyré. Pokrm přendejte na talíř, pro zvýraznění chuti můžete ještě zakápnout jemným olivovým olejem a podávejte s bagetou.

Kuskus s granátovým jablkem

Kuskus s granátovým jablkem

Pro nás poměrně neobvyklá příloha čerpá inspiraci z kuchyně sefardských Židů, kteří pocházejí ze Středomoří a Blízkého východu. Nezapře podobnost se salátem tabuleh, který se připravuje v různých obměnách téměř ve všech arabských zemích.

Potřebovat budete hrníček kuskusu, hrníček zeleninového vývaru nebo vody, zrníčka vyloupaná z jednoho granátového jablka, 2 jarní cibulky, 1 velké nebo 2 malá rajčata, hladkolistou petrželku, hrst rozinek sultánek předem namočených (případně nakrájených sušených meruněk), olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř.

Do nádoby s víkem nasypte kuskus, osolte a zalijte stejným množstvím zeleninového vývaru nebo vody, přikryjte víčkem a nechte zhruba pět minut stát a bobtnat. Aby byl kuskus hezky sypký, vyplatí se dát o něco méně tekutiny než kuskusu a během bobtnání s nádobkou několikrát zatřást.

Cibulku si nakrájejte nadrobno, nasekejte hladkolistou petrželku, z rajčat vyřízněte semínka, dužinu nakrájejte na kostičky. Kuskus ochuťte citronovou šťávou, olivovým olejem, solí a pepřem a smíchejte s cibulí, petrželkou, rajčaty, namočenými rozinkami či meruňkami a semínky granátového jablka.

Cimes

Cimes. Označují se tak nejrůznější kompoty a omáčky z čerstvého nebo sušeného ovoce (na snímku), někdy dokonce i z mrkve.

Lingvisté možná uslyší v názvu cimes německé "zum Essen", neboli k jídlu. V jidiš se tak označují všechny druhy nejrůznějších kompotů a omáček z čerstvého nebo sušeného ovoce, cimes se někdy dokonce připravuje i z mrkve.

Potřebovat budete 500 g sušeného ovoce (švestky, meruňky, hrušky, datle, fíky, brusinky), 800 ml vody, půl lžičky mleté skořice, 3 hřebíčky, 1 hvězdičku badyánu a 1 lžičku kukuřičného škrobu.

Ovoce dejte na síto a dobře propláchněte studenou vodou, poté ho přendejte do hrnce s uvedeným množstvím vody. Přiveďte k varu, přidejte koření, přiklopte pokličkou a na mírném plameni vařte sušené ovoce asi půl hodiny.

Škrob rozmíchejte s troškou vody, vmíchejte k ovoci a ještě krátce povařte. Cimes rozdělte do misek, nechte vychladit a můžete podávat dezert.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Zbourali skleník ze zavařovaček a staré zahradě dali moderní užitnou podobu

Soutěž

Poprvé na tuto zahradu vstoupila čtenářka Pavlína téměř před třiceti lety. Byl to pozemek velký zhruba 2 500 metrů čtverečních s velkým políčkem brambor, ovocnými stromy, vysokou trávou, ohrádkou pro...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025

Jako když se podíváte mimozemšťanovi do očí. Umožní to makrosnímky hmyzu

Dvojčata Maceo a Andrea Grammaticovi z Paříže zachytila hmyz tak, jak ho ještě neznáte. Jejich nová galerie makrofotografií odhaluje každý detail těchto drobných tvorů – od třpytivých těl až po...

18. června 2025

Na pár metrech čtverečních živého plotu lze sklízet třešně, jahody či rybíz

Možná potřebujete chytře oddělit dva různé zahradní kouty nebo přemýšlíte, jak smysluplně využít předzahrádku. Či pás podél plotu se sousedy. Co jedlý živý plot poskládaný z ovocných stromků, keřů,...

18. června 2025

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

17. června 2025

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

17. června 2025

Vyberte ty nejroztomilejší mazlíčky. Hrají o kvalitní granule, vy o kuchařku

Červnová anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z hodnotných cen od společnosti Brit Care. I hlasující čtenáři mohou vyhrát,...

3. června 2025,  aktualizováno  16.6 10:41

Bršlice kozí noha není jen plevel. V lidovém léčitelství má pevné místo

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rostlina, se kterou zahradníci často bojují jako s urputným plevelem. Málokdo ale ví, že tento nechtěný zelený vetřelec je ve skutečnosti nabitý léčivými...

16. června 2025

Moli a mravenci v domácnosti. Definitivní průvodce, jak se jich zbavit

Jakmile k vám domů proniknou mravenci nebo moli, ať už potravinoví či šatní, dokážou pěkně znepříjemnit život. Jak se těchto nezvaných hostů zase rychle zbavit?

16. června 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Pes je v otázce motivace nejsložitější ze všech tvorů, říká trenér zvířat

Premium

Pes chytá hračky za letu, koza tluče na buben, lachtan otevře tlamu a nechá si prohlédnout chrup, případně odebrat krev z ploutve. „Podobně bláznivé kousky i velmi potřebné dovednosti zvládne skoro...

16. června 2025

Mikrozávlaha šetří čas i vodu. Záhony zůstanou svěží celé léto

Horké letní měsíce dávají květinovým záhonům zabrat. Dopřejte jim dostatek vláhy prakticky bez námahy a ještě významně ušetřete. Jak na to? Pomůže vám mikrozávlaha. Tento moderní systém zavlažování...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.