Na Vánoce se musí všechno sklo lesknout.

Na Vánoce se musí všechno sklo lesknout. | foto: Profimedia.cz

Při čištění svátečního skla použijte obyčejný ocet, na lustr sprej

  • 4
Zbavit se skvrn a šmouh na obyčejných sklenicích i broušeném skle není složité. Stačí teplá voda se saponátem, ocet a opatrné zacházení a udržíte je lesklé a krásné.

Sklo jako ekvivalent čistoty by mělo o Vánocích zářit a projasňovat domácnost. I proto, že k Vánocům patří nejslavnostnější stolování v roce. A to bez naleštěných sklenic a čistého lustru snad ani nejde.

Jak na sklo, které si chcete hýčkat

Lesknoucí se skleničky ke svátečnímu stolování patří.

Oblíbené, slavnostní a křišťálové sklo nikdy nedávejte do myčky, v té se může poškrábat a zničit. A pokud jsou skleničky pošramocené od mytí v myčce, můžete se s nimi rovnou rozloučit. Do myčky proto patří jen levné a obyčejné skleničky.

Pokud jsou na sklenicích nebo ostatním skle zašlé skvrny, namočte je ve dřezu do teplého (ne horkého!) octa. Poté zkuste skvrny dočistit ještě bílou zubní pastou a měkkým kartáčkem nebo jemným hadříkem. Po opláchnutí nechte skleničky oschnout vzhůru nohama na čistém ručníku, který nepouští chloupky.

K vyčištění broušeného skla - skleniček, misek i čistě dekorativních kousků - si připravte tři plastové mísy. Jednu s teplou vodou se saponátem na nádobí, druhou s čistou vlažnou vodou, do třetí nalijte ocet. Nejdříve sklo jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Pak kousek po kousku vyleštěte utěrkou bez chloupků a sklo se bude krásně lesknout.

Broušené sklo nikdy nedávejte do myčky.Do myčky dávejte jen obyčejné, běžně používané sklo. Se sklem svátečním to nikdy nedělejte.

U vysokých skleněných nádob nebo váz s dlouhým hrdlem bývá problém s vyčištěním dna. Týká se to váz, karaf, lahví nebo dóz na potraviny. Většinou nepomůže ani dlouhá štětka na lahve. Přitom stačí použít jednoduchý trik - do vázy nalijte ocet nebo teplou vodu se saponátem. Pak nechte usazeniny co nejdéle odmáčet, nejlépe přes noc a pak do vázy přidejte hrst rýže. Poté přikryjte hrdlo vázy rukou a obsah silně protřepte. Rýže zbaví nádobu špíny na dně, prostě ji "obrousí". Potom už vázu jen vymyjte saponátem nebo octem a opláchněte horkou vodou. Stejný postup můžete využít k vyčištění

křišťálový lustr - ručně nebo sprejem?

Křišťálový lustr prachovkou nevyčistíte. Buď ho musíte rozebrat a čistit kousek po kousku nebo lze použít specíální sprej.- Křišťálový lustr stačí vyčistit jednou za rok, jde v podstatě o rituál, který většina lidí provádí právě před Vánocemi. Obnáší opatrné odstrojení lustru a pečlivé omytí jednotlivých částí v teplé vodě se saponátem. Pro mytí se používá plastové umyvadlo, aby se zabránilo poškození křišťálu o stěny dřezu. Po umytí se části lustru rozloží na ručník, nechají oschnout a navěsí se zpátky. Tělo lustru ovšem také nezapomeňte otřít vlhkým hadříkem, namočeným ve vodě se saponátem.

Když si opatříte speciální sprej na čištění křišťálovách lustrů, nemusíte ho ani rozebírat.- Na čištění lustru se dá zakoupit i speciální sprej (Hagerty), který práci značně zjednoduší. Na podlahu rozprostřete igelit a na všechny části svítidla nastříkáte zmíněný speciální přípravek. Ten nečistoty okamžitě rozpustí a steče na podlahu, aniž by na lustru zanechal skvrny. Celá akce je otázkou několika minut.