Tipy na úklid |
„Naše babičky měly na úklid podstatně více času, zpravidla se věnovaly jen domácnosti. V domácnostech navíc nebyly dnešní moderní povrchy, jejichž výrobci ve svých doporučeních nutí nás spotřebitele nakupovat prostředky na každý povrch jiný, zpravidla chemického složení. Jenže i tato chemická čistidla mají své meze. Proto nezapomeňte jednou za čas místo chemie použít obyčejnou teplou vodu, která dokáže povrchy opět rozzářit,“ doporučuje Marie Zamazalová, která je školitelkou dam na úklid ve společnosti Lidská síla.
Podle průzkumu společnosti má navíc 68 procent českých domácnosti doma takzvané lapače prachu, což jsou police osazené ozdobami a nebo památečním nádobím, které se použije jen několikrát za rok, včetně vánočních svátků. I o ně je třeba se postarat.
1. Začněte odpady
Než začnete skutečně uklízet, vyřešte fundament fungování celé domácnosti. Tedy odpady. Jde o to, že až budete ve velkém vařit vánoční menu, nebudete mít čas se zabývat tím, zda vám správně odtéká voda z dřezu.
Tady dobře pomůže klasická metoda, kdy do výlevky nasypete půl hrníčku jedné sody, zalijete trochou octa, počkáte čtvrt hodinky a zalijete vřelou vodou. Udělá to službu stejně jako chemický prostředek na bázi louhu typu Krtek a spol. Jen za zlomek nákladů.
2. Mastný prach v kuchyni
Velkým problémem při úklidu kuchyně je mastný prach na horních skříňkách kuchyňské linky. Nedá se to umýt, je to lepkavé a mikrovlákno, které použijete k této práci, můžete rovnou vyhodit.
Na toto nám pomůže opravdu jen chemie a to silný odmašťovač. Dá to hodně práce, je však možné se této práci vyhnout. Použijme taktiku babiček. Na horní skříňky natáhneme jakýkoli papír (např. pečicí). Mastný prach sedá na papír, který můžeme kdykoli vyměnit.
3. Bělicí účinek sody
Jedlá soda má bělící účinek, pomůže vám vybělit všechna zašlá místa, včetně černých skvrn vystupující jako následek plísně. Ty ale neničí, bují dál, plíseň se nedá vyčistit. Je třeba odstranit její příčinu a tou je hromadění vlhkosti neboli zatékání.
Soda má i další úžasné vlastnosti. Například hrnky od čaje s usazeninami jimi lehce vyčistíte. Stejně vyčistíte i zašlé sklenice.
4. Ocet jako zdroj síly a svěžesti
Vodní kámen usazený ve varné konvici odstraníme převařením octové vody. Následně je třeba konvici vypláchnout čistou vodou.
Stejně tak se ocet doporučuje jako desinfekční prostředek pro lednice. Než začnete s vánočním vařením, najděte si chvilku a vystěhujte lednici a vytřete octem. Až do ní budete „ládovat“ rybí polévku nebo bramborový salát, uchráníte se nežádoucích pachů z jídel, které jste skladovali dříve.
Jako protipachový čistič se také doporučuje na talířek nasypat trochu jedlé sody. Poslouží stejně jako specializované přípravky z drogerie.
5. Na okna alpu
Na mytí oken můžete použít roztok teplé vody a alpy jako čistého alkoholu.
6. Na žvýkačku sprej na pohmožděniny
Velkým oříškem je žvýkačka na sedačce. Zajdeme do lékárny, koupíme sprej na pohmožděniny, je to silně chladicí suchý přípravek, kterým žvýkačku zmrazíte a následně vydrolíte. Kalhoty můžete strčit do mrazáku.
7. Na stříbro zubní pastou
Ať už používáte stříbrný servis a jiné věci nebo je necháváte vystavené ve vitríně, tak jako tak vám postupně začnou černat. Není však třeba kupovat speciální přípravky. Stříbro se ideálně čistí obyčejnou zubní pastou a vatovým tamponem nebo hadříkem. Veškeré černající stopy ze stříbra zmizí.
8. Na zrcadlo ocet nebo čaj
Zrcadlo se bude lesknout, když ho přetřete octovou vodou. Také můžete vyzkoušet přetřít zrcadlo vyždímaným hadříkem namočeném ve vychladlém slabém čaji. Nechte zaschnout a pak vyleštěte.