Soutěž o vymalování zdarmaSoutěž Hobby o vymalování zdarma probíhá ve čtyřech kolech. Posíláte nám fotografie prostoru, který potřebujete vymalovat. V prvním kole to byl obývací pokoj, v nyní chodba, v dalších místnost s malbou poškozenou fleky a nakonec dětský pokoj. Podrobné informace o soutěži najdete ZDE. V současné době probíhá už třetí kolo, termíny, do kdy můžete zasílat fotografie, najdete ZDE. Soutěž pořádáme ve spolupráci s výrobcem barev Barvy a laky Hostivař. |
"Tento dům je hodně nový, teprve se zabydluji. Obývák a ložnici už mám docela zařízené, předsíň teprve čeká na definitivní podobu," říká vítězka druhého kola soutěže o bezplatné vymalování Petra Odvárková.
"Ale myslím, že už vím jak na to. Ne že bych si to vymyslela sama, ale hledala jsem inspiraci v časopisech a obchodech s nábytkem a doplňky. A zalíbila se mi čokoládově hnědá v kombinaci s bílými doplňky a světlým dřevem. Vůbec si nemyslím, že by tmavě hnědá musela vypadat smutně," vysvětluje své rozhodnutí vítězka. Ukazuje přitom fotku na mobilu, která dokumentuje, jak by jednou mohl vypadat cílový stav (a kterou vidíte dole).
Co s tou nudlí
Po vstupu do chodby se návštěvníkovi otevře pohled jakoby do tunelu, navíc esíčkovitě zahnutého. Může za to roh v pravé části kopírující miniaturní komoru a velká vestavná skříň vlevo. "Úložných prostor je tu málo, tady bylo jediné místo, kam šla postavit," říká Petra.
Na první fotce se až někde v dálce rýsují dveře do koupelny, ty, které vedou na toaletu, jsou odsud skryty skříní. Druhá fotka z opačného směru ukazuje překlad, který u vstupních dveří vytváří skoro metrovou zónu stínu zapříčiněnou stropním svítidlem. A autoři projektu si tento efekt evidentně neuvědomili, jinak by zajistili alespoň malé přisvícení i nad dveřmi.
Majitelka bytu se rozhodla fádní bílé stěny rozbít. Bylo jí jasné, že výraznou hnědí nemůže vymalovat celou předsíň, to by si připadala jako v kobce. Pro malování tedy zvolila pravou část stěny až k rohu (směrem dovnitř bytu). Další stěnou, která vyfasovala "hnědého Petra" byla čelní stěna naproti vchodu. "Uvidíte, že se opticky místnost zkrátí a nebude působit tak dlouhá," radil majitelce malířský mistr Miroslav Koubek.
Protože jsou zárubně dveří od koupelny velmi blízko rohu, rozhodli se s Petrou, že centimetrový proužek u rohu by vypadal divně a že roh opticky posunou zhruba o deset centimetrů na navazující stěnu. Zároveň se tak zakryje víčko krabice rozvodu elektřiny. "Tam byl původně vypínač pro koupelnu. Jenže každý do ní napřed otevře dveře a pak se shání, kde by rozsvítil. A vysvětlujte mu, že ho má schovaný za dveřmi," vysvětluje Petra podivné umístění původního vypínače. A tak nechala rozvod předělat, ovšem krabice ve zdi už zůstala.
Na hrubé omítky se barva ředila
V předsíni nemělo cenu dělat linku pod stropem, malovalo se až do rohu. Tady ale narazili malíři na malý problém. Ostrý přechod mezi stěnou a stropem bylo nutné malovat malým a úzkým štětcem, aby se zajistil ostrý přechod. Štětce však nechtěly hustou barvu namíchanou pro váleček "poslouchat", po nové hrubé omítce barvu špatně roztíraly. Proto bylo nutné ji mírně zředit.
Když se konečně začalo s válečkem, majitelka bytu trošku znejistěla. Přece jen na vzorníku vypadá barva trochu jinak než potom ve velké ploše.
Takto tmavé barvy se i při malováni Vinylem, kterému obvykle stačí jeden nátěr, musí nanášet ve dvou vrstvách. Malíři se rozhodli před nanášením druhého nátěru oblepit i stropy, aby byly přechody mezi hnědou a bílou naprosto ostré.
A pak se pustili do finální vrstvy. "Pro míchání máme tři různé báze, jedna pro jemné barvy, druhá pro střední tóny a třetí pro hodně výrazné a tmavé barvy," vysvětluje Miroslav Koubek. Je to kvůli tomu, aby hmota nebyla přepigmentovaná a na stěně nezůstaly skvrny.
Malíři si opět rozdělili funkce - jeden se zabýval detaily, druhý válečkoval velké plochy. Na závěr už jen stačilo sejmou krycí pásku.
A jak se změnila předsíň? Povedl se záměr majiteky bytu? Posuďte sami. Další fotografie z malování najdete ve FOTOGALERII.