Prát prádlo pomocí ořechů? V tomto na první pohled bláznivém nápadu se skrývá ekologický a levný návod, jak vyprat prádlo bez pracích prášků. K praní ale nelze použít obyčejné vlašáky, ale speciální ořechy ze stromu mýdelníku (latinsky Sapindus). Těmi naplníte látkový pytlík, který přidáte do bubnu pračky ke špinavému prádlu. Ořechy vyčistí oblečení za jakékoliv teploty.
Nečekejte ale od nich agresivitu, jakou slibují komerční prací prášky. Stačí na běžné každodenní praní, superbělicí nebo extraspeciál účinné programy proti skvrnám zvládne jen chemie. Ořechy prostě "jen" perou. Šetrně a úsporně.
Není ořech jako ořech
MýdelníkStrom Sapindus je odrůda kaštanu. Pro praní se používá konkrétně Sapindus mukorossi nebo Sapindus trifoliatus. Ořechy se prodávají bez jádra, které na čistění nemá žádný vliv. |
Záleží i na tvrdosti vody
Množství přidaných ořechů záleží na tvrdosti vody. Pokud máte měkkou vodu, potřebujete přibližně jeden a půl ořechu na jednu várku. Miroslav Otevřel, majitel firmy KOROS, která ořechy dováží, říká: "Ořechy mají ve velmi tvrdé vodě horší účinek, látky z nich se vysráží a nečistí. Proto je potřeba vodu změkčit." K tomu vám poslouží například soda, je možné také zvětšit dávkování na dvojnásobek. Svou roli hraje i teplota, při které prádlo perete. Při nižší teplotě stačí jen pár kousků, při vyšší naopak přidejte.
Po vyprání můžete ořechy ještě znova využít, proto je hned nevyhazujte. Pan Otevřel radí: "Stačí ořechy promnout mezi prsty. Jestliže jsou mazlavé a pění, můžete je přidat do dalšího praní." Ideálně je upotřebíte při velkém praní, kdy se perete několik várek za sebou, mezitím nestačí ořechy vyschnout a budou dobře čistit.
Opětovné použití ořechů snižuje náklady na praní. Kilogramové balení vydrží čtyřčlenné rodině až jeden rok při průměrném praní 3x týdně. Toto množství koupíte za cenu okolo 230 Kč, prodávají se ale balení i po 250 g. A kde ořechy sehnat? Poohlédněte se v obchodech s ekologickými výrobky a biopotravinami nebo v e-shopech. Pokud si nejste zprvu jisti, zda může ořech fungovat, máte možnost vyzkoušet vzorek za dvacetikorunu.
Ruční praní i mytí oken
Mýdlové ořechy se nehodí jen do pračky, využijete je i při ručním praní. Do litru studené vody přidejte 10 až 15 kousků a vařte čtvrt hodiny. Přeceďte přes síto a máte hotový odvar, jakýsi koncentrát, kterým nahradíte nejen prací prášek, ale třeba i čisticí prostředek na mytí oken nebo vytírání podlah. V Indii se používá i k čištění klenotů nebo mytí vlasů. Zahrádkáři mohou obelstít mšice a zkusit je zlikvidovat tímto výluhem místo mýdlové vody.
V čem je jejich plus
Nespornou výhodou mýdlových ořechů je jejich ekologičnost. Čistě přírodní produkt na mytí neobsahuje žádné chemikálie a neznečišťuje přírodu. Ořechy vám proto skvěle poslouží i o dovolené. Zaberou málo místa a lze je použít všude. A protože jsou ořechy čistě biologický materiál, po použití je lze hodit do kompostu.
Šetrnost ořechů nabízí řešení pro ty, které trápí kožní problémy. Chemické prací prostředky podráždí citlivější pokožku, a proto je třeba hledat méně agresivní přípravky. Pokud trpíte lupénkou nebo ekzémem, mohou vám právě ořechy pomoci. "Protože se jedná o čistě biologický přípravek, hodí se i pro praní kojeneckého prádla," potvrzuje Miroslav Otevřel.
Doma jistě oceníte šetrnost ořechů k barvám a materiálům. Bez problémů můžete prát nejen bavlnu, ale i vlněné svetry nebo jemné prádlo z hedvábí. Při použití klasických pracích prášků plných chemikálií se barvy vymývají a světlají. Ořechy ale nepůsobí tak agresivně, a proto zůstane oblečení delší dobu jako nové.
Nepředpokládejte ale, že bílé prádlo bude zářit jako v reklamě na bělicí prostředky. Také nečekejte, že by ořechy obnovily zašlé oblečení nebo zlikvidovaly uschlé skvrny. K běžnému praní ale postačí. Na zákeřné skvrny (například od vína nebo trávy) raději použijte chemický přípravek, který pomůže oblečení dokonale vyčistit.