Synovi chyběly fotbalové samolepky, tak založil webovou burzičku

aktualizováno 
V červnu 2008 chtěl svému synovi pomoci se sbíráním fotbalových samolepek pro EURO, tak dal dohromady web Burzička.cz. Od té doby se do projektu zapojilo téměř 8 tisíc aktivních uživatelů, kteří si založili více než 24 tisíc vlastních alb a proběhlo mezi nimi přes 20 tisíc úspěšných výměn.

Chybějící samolepky do alba Mláďata světa, letošního jarního sběratelského magazínu MF DNES, můžete také zkusit získat na webové burzičce. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Znáte to. Necháte se od potomka zlomit na pořízení sběratelského alba, ale tomu už se málokdy podaří, aby mu některá ze samolepek nechyběla. Takže se často zapojí celá rodina, není výjimkou, že mezi sebou vyměňují samolepky i rodiče v práci. A nemusí jít jen o samolepky. Vy nebo vaše dítě můžete třeba sbírat hokejové kartičky, pokémony, magnetky či turistické známky. 

Vyměňují tu hlavně rodiče dětí

Před těmi pěti lety Robert Mitka se synem sesbírali fotbalové album díky vlastnímu novému webu během tří týdnů, což byl úspěch. "Když kupujete balíčky, ve kterých je náhodně namícháno 5 samolepek, nemáte bez možnosti výměn téměř šanci je zkompletovat. Fóra, která tehdy na webu byla, neměla přehledné hledání," popisuje důvody vzniku webu jeho autor, který ho dnes sám stále ještě využívá s nejmladším ze tří synů.

Fotogalerie

Burzička se rozvíjela velmi pomalu, až přišel loňský boom, kdy se sběratelskými alby přišly supermarkety. "Najednou náš web navštívilo přes dva tisíce lidí denně, což už naráželo na technické limity, naštěstí si to ale zase sedlo. Chci, aby burzička dál sloužila jako bezplatný servis. Pokud by se do něj muselo zainvestovat, zpoplatnění služby bychom se nevyhnuli, a to nechci," říká Mitka. 

Díky tomu, že většina zaregistrovaných sběratelů nejsou děti, ale mámy od malých dětí, které ještě neumějí psát, pomáhají mu například se zakládáním nových alb či s vkládáním obrázků jednotlivých samolepek nebo kartiček. Další rodiče pomáhají věcnými připomínkami ve fórech či osobních e-mailech. 

Ti nejostřílenější tu provedli i tisíc výměn...

Burzička.cz není jenom obrovská databáze sběratelských předmětů a jejich fotek, ale zejména místo, kde si uživatelé mohou vyměnit sběratelské předměty kus za kus. Uživatelům umožňuje porovnávat sbírky a nacházet předměty k vzájemné výměně. "Web je velmi intuitivní, jednoduše zadáte sběratelské předměty, které vám chybí nebo přebývají, a pak lehce vyhledáte sběratele, se kterými uděláte nejlepší výměnu kus za kus," vysvětluje autor webu.

Své místo tu mají hlavně číslované předměty organizované do alb stejně jako například samolepky mazlíčků u alba Nejkrásnější mazlíčci. "Sběratelé aktivně posílají náhledy a popisky sběratelských předmětů a vzájemně si tak pomáhají orientovat se mezi 508 alby a více jak 114 tisíci sběratelskými předměty," vítá Mitka, že sběratelé vzali burzičku za svou.

Pro představu, například uživatelka Princeznička už uskutečnila 1121 úspěšných výměn. "Za každou výměnou si přitom představte cestu na poštu s obálkou s vyměňovanými samolepkami či kartičkami, a tedy i investici, která už u Princezničky přesáhla 10 tisíc. To svědčí o opravdovém zápalu pro sběratelství."

Aktuálně podle Mitky sběratelé asi nejvíc podléhají spotřebitelským soutěžím. Velice populární jsou zejména hračky ze supermarketů, dlouhodobě nejpopulárnější pak samolepky z čokoládiček a magnetky z jogurtů.

Sběratelské album MAZLÍČCI (příloha MF DNES ve čtvrtek 26. září).
Ukázka dvoustrany  z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...
Ukázka dvoustrany z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...

Na webové burzičce ale s největší pravděpodobností najdete i případně chybějící samolepky třeba do alba Mláďata světa, které vyšlo v MF DNES letos na jaře, do aktuálního alba Mazlíčci (více o sbírání samolepek a soutěži o 100 tisíc zde) nebo i do prodávaných alb, které už několik let nejsou na trhu.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Soutěž o nejlepší relaxační místo. Jedna z posledních sérií fotografií

Posílání fotografií skončilo 15. ledna a na poslední chvíli se nám ve schránce...

Posílání fotografií skončilo 15. ledna a na poslední chvíli se nám ve schránce shromáždilo velké množství příspěvků,...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Najdete na iDNES.cz