Diskuse k článku

PORADNA: Čím přetřít střechu, kde se dříve používala fermežovka

Na chatě chceme renovovat starou střechu natřenou fermežovou barvou. Po letech už nátěr dosloužil, oprýskává a teď řešíme, čím ji natřít. Zjistili jsme, že fermežové barvy se už skoro nevyrábí. Můžeme použít syntetiku nebo vodou ředitelnou barvu a nebudou reagovat s fermeží, ptá se čtenář Hobby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Reichenberg1

zkušenost z hor

1/ základní podkladovku na kov z fermeže a suříku si namíchá každý bez problému, já si ji míchám každý rok na opravy kovových sloupků apod.

2/ na střechu z falcovaného plechu se mi ze všech barev jako vrchní nátěr osvědčil nejlépe Tlumex na auto. Nátěr drží asi 15 let a to se střechy každou zimu sjíždí spousta sněhu. Tlumex má tu výhodu, že je poměrně plastický a přitom drží na podkladu, címž kompenzuje různé pohyby plechu za horka na slunci a v zimě za mrazu.

0/0
16.7.2011 13:40

vlastimil1974

Docela rád

bych chtěl vidět toho pana poradce opalovat pozinkovou střechu elektrickou pistolí.;-D Ach jo chtěl bych se dočkat doby,kdy budou barvy prodávat lidi ,co tomu opravdu rozumí.:-P

0/0
15.7.2011 22:08

ODS 4ever

FEST-B

Mají pravdu Barva FEST-B je opravdu kvalitní, mám ji na střeše od roku 1992, příští rok chystám nový nátěr, ale kvůli tomu, že z původní zelené je teď šedivá, ale koroze nikde vidět není. Tedy při zevrubné prolídce, při podrobné prohlídce bych asi něco našel, ale to je vzhledem k době po kterou tam nátěr úplně normální.....

0/0
15.7.2011 22:06

doskok

Fermež se normálně prodává

Narozdíl od fermežových barev se samotná fermež normálně prodává. Pokuste se sehnat práškový suřík a namíchat si kvalitní základ sám. Zeptejte se akvaristů kde siřík sehnat. Vím, ,že z fermeže siříku a plavené křídy si míchaly kyt na ocelová akvária.

Nebo smíchejte základní syntetiku s fermeží. Kdysi se přece prodávaly i barvy tzv. olejovo-syntetické.

0/0
15.7.2011 18:28

radim36

Re: Fermež se normálně prodává

Míchat základní syntetiku s fermeží je nesmysl. Barva potom bude mít hodně pojidla a málo pigmentu. Navíc mix fermeže a syntetiky může způsobit během pár hodin zželatinování barvy v celém objemu a tak její znehodnocení.

Když už, tak je třeba barvu namíchat nově celou například z titanové běloby nebo železité červeni, mletého mastku a nějakého antikorozního pigmentu, třeba toho suříku, pokud se ještě prodává. Je ale třeba mít na mysli, že suřík je sloučenina olova a že podstatná část barvy včetně toho olova během životnosti konstrukce opadne  a zůstane tam na místě v okolním prostředí.

0/0
15.7.2011 18:39

Kozel_

Re: Fermež se normálně prodává

Suříková barva byl skutečně smíchaný prášek - suřík, nějaký kysličník olova - s fermeží.  Ale souhlasím, je otázka, jestli si doma dělat takovou ekologickou zátěž. Na nátěry kovů navíc fermežová barva nemá cenu. Syntetika splní tutéž funkci, navíc rychle zasychá. Fermežové barvy se hodily zejména na dřevo, kde dlouhou dobu se jim syntetiky nevyrovnaly. Ani to už v současnosti není pravda. Místo Emolexu poslouží stejně tak dobře barvy jako Oknol nebo barvy na okono od výrobce Dufa. Rychle zasychají, takže se tam nenachytá plno mušek.

Fermež do alkydových barev přidávat šla, pokud se přidalo jen malé množství, tak se nic nestalo, jen to zpomalilo zasychání. U emailu to taky znamenalo ztrátu lesku.

Mísení různých barev natěrači dřív prováděli běžně. Např. smíchání základní a vrchní barvy, aby fungovala jako obě barvy. Dnes je ale jednodušší rovnou koupit vrchní barvu, která zároveň obsahuje antikorozní látku, takových barev je nyní celá řada. Mísení různých barev bych obecně nedoporučil

0/0
15.7.2011 20:40

I (já)

Re: Fermež se normálně prodává

Pokud si dobře vzpomínám tak na plechovce se suříkovou základní barvou bylo psáno Oxid olovnato-olovičitý, ale mohu se mýlit, byl jsem ještě teenager a moc mne to nezajímalo.

0/0
15.7.2011 23:48

radim36

Re: Fermež se normálně prodává

Oxid olovnato olovičitý Pb3O4. Neboli olovnatá sůl kyseliny olovičité  Pb (PbO2)2x

0/0
16.7.2011 6:52

radim36

Re: Fermež se normálně prodává

Míchání základní a vrchní barvy je diletantství. Každá je určena k něčemu jinému  a jejich mix pak nebude dobře plnit ani jednu funkci. Základní barva má namíchanou nějakou optimální koncentraci antikorozních pigmentů a má pojivo vyladěné k antikoroznímu pigmentu, k přilnavosti k základnímu kovu a na matný nehladký povrch, aby na něm dobře držela vrchní barva. Vrchní barva obsahuje barevně kvalitní pigmenty, potom coby venkovní barva složky odolné proti UV záření  a takové pojivo, aby výsledný povrch byl leskklý a hladký , aby se na něm nedržely nečistoty. Smícháním se sníží koncentrace antikorozní složky, takže antikorozní ochrana se zhorší, zhorší kvalita barevného odstínu i kvalita konečného povrchu a taky odolnost proti UV záření.

Něco jiného jsou jednovrstvé antikorozní barvy, které namíchal už výrobce. Tam se využívá univerzálního pojiva i univerzálních antikorozních pigmentů, vhodných na obojí.

0/0
16.7.2011 7:05

radim36

Suřík je shodou okolností pigment, který je svým charakterem

velikostí, tvarem zrn vhodný pro výrobu barev. Což u mnoha antikorozních pigmentů není pravidlem. Proto pouhý suřík vmíchaný do fermeže vytváří poměrně kvalitní dobře roztíratelnou a slévatelnou barvu. U některých jiných antikorozních pigmentů to tak není, takový antikorozní pigment vmíchaný do fermeže by vytvořil obtížně zpracovatelnou kaši. Proto u takových barev tvoří antikorozní pigment jen menší část pigmentu, 10 - 30 % a zbytek jsou pigmenty  dělající dobré reologické vlastnosti takové barvy, jak je například  titanová běloba nebo mletý mastek či baryt.

Zároveň mechanismus antikorozní ochrany olovnatých pigmentů, suříku, suboxidu olova, práškového olova nevyžaduje nijak vysokou koncentraci těchto pigmentů. V sušině zaschlého lněného oleje či fermeže vzniká řádově jednotky procent olovnatého mýdla, které migrují k povrchu kovu a vytvářejí na něm ochrannou vrstvičku orientovaných molekul, kde u kovu je atom olova a směrem do sušiny je zbytek toho olovnatého mýdla.

0/0
16.7.2011 7:21

radim36

Re: Suřík je shodou okolností pigment, který je svým charakt

Stárnutím barvy jsou  jednotky olovnatého mýdla deaktivovány nebo vymývány  a z dalšího olovnatého pigmentu a lněného pojiva se tvoří další. Na dostatečnou životnost olovnaté třeba suříkové barvy, když toho olovnatého mýdla jsou řádově jednotky procent,   potom stačí, když  olovnatý pigment tvoří jen část celkového obsahu pigmentů. Proto pokud se někdo dostane na formulaci kdysi vyráběných suříkových barev, najde tam, že suřík tvoří jen cca čtvrtinu celkového množství pigmentů v antikorozní barvě, zbytek jsou všelijaké další inertní pigmenty.

Mechanismus antikorozní ochrany přes olovnatá mýdla je zároveň důvod, proč jsou olovnaté antikorozní pigmenty nejlepší ve fermežových, olejových a taky syntetických barvách, proč olovnaté pigmenty nejsou dobré v prostředí pod vodou a proč antikorozní barvy s oloven nedrží na pozinkovaném povrchu. Na pozink musí být barvy s jinými antikorozními pigmenty.

0/0
16.7.2011 7:31

l.g

Re: Fermež se normálně prodává

Co k tomu dodat: Snad akorát to, že zabývat se výrobou vlastních nátěrových hmot v domění, že jste chytřejší a šikovnější než všichni výrobci nátěrových hmot s týmy chemiků a zkušebnami hraničí s kretenizmem.

Tady se bavíme o natírání plechové střechy a ne o restaurování středověkých fresek.

0/0
16.7.2011 0:37

radim36

Re: Fermež se normálně prodává

Proč chytřejší a šikovnější?

Potřebujete akorát správné pojivo , tady třeba konkrétně tu fermež nebo lněný olej, potom potřebujete správnou kombinaci pigmentů a potom potřebujete kulový mlýn, ve kterém to pojivo a pigmenty utřete dohromady. Potom jen hotovou utřenou barvu vypustíte z kulového mlýna, ten propláchnete od zbytků ředidlem a to potom přidáte k vypuštěné barvě. Necháte ustálit zhruba 14 dnů a máte regulérní fermežovou nebo olejovou barvu, jaká se vyráběla cca 100 let a  ještě před 10 - 15 roky byla běžně v obchodech. A pokud seženete příslušné syntetické pojivo, můžete úplně stejně dělat syntetickou barvu typu třeba Industrolu.

Polyuretanové, epoxidové a podobné dnešní barvy jsou už poněkud složitější, ale ne o moc. Spíš je problém v tom, že jejich složky budou obtížně sehnatelné, zvláště pro nějaké špičkové barvy .

Vodouředitelné jsou podstatně složitější, protože tam se jedná o emulzní fáze typu olej ve vodě.

0/0
16.7.2011 7:43

kanafasik2

vodouředitelné barvy?

Na venkovní nátěry - děkuji nechci.  Stará dobrá syntetika!

0/0
15.7.2011 16:19

l.g

To je na hlavu

Pokud má být ochranná vrstva nátěrem dobře provedena, vůbec nemá smysl řešit, co nanášet na starou fermežovou barvu. Jedné správné řešení je starou barvu zcela odstranit. JO je to pracné. Ale to je vždycky. 90% práce dobrého natěrače je příprava podkladu na nátěr.

A mimochodem: "...nejpečlivě je třeba ošetřit místa svárů..."

Střechy z pozinkovaného plechu se nesváří, ale letují cínem. :-/

0/0
15.7.2011 14:09

jenikx

Barva

Natřel jsem před pár lety garažová vrata vodouředitelnou barvou.

Za prve sotva mě stačila piksla na natěr jednou vrstvou.Po dvou letech to bylo docela vyšisovane, barva se sem tam odloupla.Koupil jsem klasickou syntetiku, natřel jsem tím se stejnou plechovkou dvě vrsvy a ještě zbylo v plechovce.Na vratech je to cca už 6 let a celkem bez problemu , akorat to mírně vybledlo.

A nakonec syntetika byla lacinější.

To je muj komentař k vodou ředitelnym barvam k Exterieru :-P

0/0
15.7.2011 14:08

Kozel_

Re: Barva

Z vodouředitelných barev je skutečně Eternal nejlepší. Zpravidla chce několik vrstev. Samozřejmě, alkydové barvy (nepůjde-li o pochybné výrobce) jsou vždy o něco lepší a trvanlivější. Vodou ředitelná barva se ale snáz nanáší a nečichá se při ní ředidlo.

0/0
15.7.2011 15:44

dorsik_dnes

a má to vůbec cenu?

při ceně barev a práce, vyplatí se to vůbec natírat? Na okapy jsem se vykašlal protože výměna je levnějš než to natřít si myslím.

0/0
15.7.2011 14:01

Kozel_

Re: a má to vůbec cenu?

Levnější je nátěr, za normální situace. Ale musí být spolehlivý řemeslník.Kdo nechá vevnitř vrstvu nečistot ze střechy a natře jen zvenku, co je vidět, takový náter pak cenu nemá.

Výhodnější pak může být nechat okapy udělat z mědi - pokud jsou dosti vysoko. Snad i z plastu, ale ten mi přijde jako hnus.

0/0
15.7.2011 15:51

kanafasik2

Re: a má to vůbec cenu?

jo jo pokud jsou dost vysoko a pokud možno pod napětím.;-)

0/0
15.7.2011 16:20

Shumway

a co epoxydová dvousložková barva ?

natřel jsem s ní pokusně dřevník, a po dvou zimách se zdá, že drží

0/0
15.7.2011 13:40

baghira21

Eternal???

...Tak zrovna s ním moc dobrý zkušenosti na plechový falcovaný střeše u silnice nemám, krom toho, že se barva časem smývá, tak je poměrně hodně porézní a solný aerosol v zimním období tu barvu hodně narušuje, takže tu moc nedoporučuju. O syntetice ani nemluvím, protože ta se dá zase aplikovat pouze v období, kdy bude 15-20 stupňů a nesmí vám na to 2-3 dny zasvítit slunce, ani napršet, což je u nás trošku problém, takže chci v další fázi vyzkoušet barvy polyuretanové, ty výrobci doporučují i v přímořských oblastech a na lodě, tak uvidíme :-)...

0/0
15.7.2011 8:35

stroup

Re: Eternal???

pod reklamním článkem na eternal (mimochodem redakce chybí vám tam že jde o "komerční sdělení") si na něj stěžovat? jste se zbláznil člověče, vám seberou dukáty.

Ale osobně bych do nějaké vodouředitelné barvy taky nešel, před pár lety jsem udělal pokus, natřel jsem kus dřeva přesně podle návodu z jedné půlky voďákem a druhou syntetikou, a od té doby ten trámek mám hozenej na střeše kůlny.. a jak to dopadlo, zatímco voďák je pryč syntetika krásně drží. rozdíl v ceně byl zhruba 100kč na litru v neprospěch voďáku...:-)

0/0
15.7.2011 10:26

Kozel_

Re: Eternal???

Eternal je dobrá barva, z vodou ředitelných asi nejlepší značka. Ale pochopitelně nemá stejnou trvanlivost jako syntetické barvy (tj. alkydové). Syntentické barvy jsou natírat, když je přes 10 st. optimálně tak 15 st.  Klidně ten Industrol, dobře nanešený na očištěný plech, ve 3 vrstvách by měl vydržet velmi dlouho (na plotě 20 let). Pokud je někde rez, tak barvu s antikorozním pigmentem. Tj buď stylem 1 vrstva antikorozní a na to další vrchní, nebo rovnou univerzální (anitikoro ve vrchní barvě, typu Hostagrund tzv. jednovrstvé barvy).

Při zdražení českých barev bych možná zkusil i barvy zahraniční, třeba Hammerite. Cenově to může být zcela srovnatelné, kvalita asi lepší.

0/0
15.7.2011 11:34

radim36

Re: Eternal???

V první řadě se musí rez očistit, až do holého kovu  a potom ještě neviditelné zbytky rzi stabilizovat bezoplachovým odrezovačem. Jinak zatřená neviditelná  zrníčka rzi, co zůstanou na kovu, působí jako korozní centra dále, protože přes i několikanásobnou vrstvu barvy se k nim vždycky dostane dost vlhkosti. Kromě jednovrstvých barev typu Hammerite, protože ty jsou plněné speciálními pigmenty, které mají pro vlhkost výrazný bariérový efekt. Ale i tam větší vrstva rzi pod barvou životnost nátěru podstatně zmenšuje.

0/0
15.7.2011 12:15

Kozel_

Re: Eternal???

Pokud někdo přetírá starý nátěr, tak by tam mělo být jen pár rezavých míst, ne celé rezavé. Hlavně jistě odstranit, kde se barva odlupuje, protože to nespraví sebelepší barva. Pak očistit i rezavá místa, co nejdůkladněji, velmi na tom záleží trvanlivost nového nátěru.

0/0
15.7.2011 15:23

radim36

Re: Eternal???

Vodouředitelná barva je citlivá na stopy oleje, případně na mastný prach, který se na střechu může dostávat z projíždějících aut. Případně existují  pozinkované povrchy s uzavřenými póry, které jsou extrémně hladké, a určené jako přiznaný žárový pozinkovaný povrch do exteriéru , tudíž povrch, kde z estetických důvodů má být holý zinek. Na těchto površích drží barvy špatně.

Vedle výše zmíněných by šly ještě vyzkoušet syntetické vypalovací barvy s vypalovací teplotou 90 - 110 st C.  Kdysi to byla melaminová syntetika S 2053, nebo novější S tuším 2124.  Tyto barvy teoreticky bez vypalování nezaschnou, ale natřeny v létě někdy kolem poledne na plechovou střechu vystavenou intenzívním slunečnímu svitu kombinací UV záření a vyšší teploty zasychaji do půl hodiny, hodiny. Jsou to barvy podstatně kvalitnější než třeba klasický Industrol a přitom by měly by být levnější než nějaké kvalitnější polyuretanové či podobné barvy.

0/0
15.7.2011 12:31

Kozel_

Re: Eternal???

Na pozink se dělá řada speciálních, k tomu určených, barev. Ale když se nenatře na čerstvý plech a nechá to chvíli omýt deštěm a zoxidovat, tak na něm zpravidla dobře drží i obyčejné antikorzní barvy.

0/0
15.7.2011 15:48

radim36

Škoda, že mizí fermežové barvy.

Je velká škoda, že fermežové a taky olejové barvy postupně mizí, tyto barvy totiž využívají domácích obnovitelných surovin, vysychavých olejů, jako je lněný olej lisovaný z lněného semene a v podstatě nejsou modifikovány, takže sušína těchto barev, to, co zbude po zaschnutí, je přírodní.

Což se nedá říct o vodouředitelných barvách, protože ty vesměs mají pojiva z akrylátových a dalších jiných umělých pryskyřic a a jsou v tomto smyslu neekologické.

Fermežové barvy jsou taky jedny z mála barev, které se dají vyrobit primitivními výrobními postupy realizovatelnými v domácích podmínkách.

0/0
15.7.2011 4:29

ivoš

Re: Škoda, že mizí fermežové barvy.

Nejhorší je, že zmizela suříková barva, kvůli obsahu olova (ale někde na internetu jsem ji ještě viděl inzerovat, italskou, tuším, ale kde...). Nic jiného takové antikorozní vlastnosti (na železo) asi nemá. Na konstrukce byla bezkonkurenční.

0/0
15.7.2011 6:39

ztrewq

Re: Škoda, že mizí fermežové barvy.

mizí ... olejové a fermežové (detto koroze a rez)! no a vyprchá "olej", jediná "prírodná" zložka a to, čo tam ostane (ako píše o "suríku") je rovnako jedovaté.

0/0
15.7.2011 11:03

radim36

Re: Škoda, že mizí fermežové barvy.

Lněný olej ( a pár dalších oejů jako makový - používá se při výrobě uměleckých olejových barev ) jsou takzvaně vysychavé, což je přesně opačný termíny, než co to znamená. Tyhlety oleje působením vzdušného kyslíku polymerují  a zůstávají tak stoprocentně v barvě. Z fermežových a olejovýchg barev se odpařuje pouze ředidlo, které se tam dodává v množství 10 - 20 % hlavně z technologických důvodů, usnadňuje výrobu těchto barev a jejich nanášení, barvy tak nejsou příliš laickým termínem  husté.

Dá se krásně vyzkoušet, nechat fermež otevřenou v plechovce , neodpaří se prakticky nic. Po měsíci vznikne na povrchu kožovitá vrstva, po cca roce je ferměž zpolymerovaná v želatinu v celé hmotě.

0/0
15.7.2011 12:06

Inkvizitor Johny

Sorry

Sorry, ale článek jsem absolutně nepochopil. Cože to chce ten týpek natírat? A proč to chce natírat?...jj, střechu. To z toho je celkem jasné ;-D

0/0
15.7.2011 0:06

radim36

Re: Sorry

No, článek je propagací vodouředitelných barev, což je snadno pochopitelné, protože vodouředitelné barvy , aspoň ty levné, jsou z velké části nekvalitní šunt a propagaci tak potřebují, aby se prodaly.

A potom říká, že fermežové, nebo například kdysi rozšířené olejové barvy a ještě pár dalších jsou i po desítkách let citlivá  na některá ředidla v rozpouštědlových barvách, nové barvy s těmito ředidly na ně působí v podstatě stejně jako chemický odstraňovač barvy.

0/0
15.7.2011 4:20

Najdete na iDNES.cz