Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Česko je plné pokladů a legend. Když se některé vynoří, je z toho poprask

Česká republika je plná bájných pokladů. Mnohé z nich se ale našly zcela náhodou třeba při břehu potoka či na poli. Jiné zůstávají pouze neobjevenými legendami, jejichž tajemství dosud nikdo neodhalil. Týdeník 5plus2 připomíná příběhy některých z nich.
Část 1/4

Potštejn a Velešov

Hrad Potštejn na Rychnovsku.

Tam, kde se stýkají Čechy s Moravou, kde zurčí Divoká Orlice, kousek od Rychnova nad Kněžnou, stojí zřícenina hradu Potštejn. V hlubokém středověku se v tomto místě zrodila pověst o bájném pokladu a vydržela až do dnešních dnů, stále ho totiž nikdo neobjevil.

Na hradě žil dlouhé roky loupeživý rytíř Mikuláš, asi největší odpůrce Lucemburků v Čechách. Jeho řádění rozlítilo i teprve 23letého Karla IV., tehdy ještě markraběte, který v tu dobu dlel v Bratislavě. Budoucího krále nejspíš zlákaly i uloupené potštejnské poklady.

„Táhl jsem obléhat hrad Potštejn, poněvadž povstal proti mně i králi českému, a protože z něho bylo pácháno mnoho loupeží. A ačkoliv byl považován za nedobytný, přece jsem ho v devíti týdnech dobyl a věž s pánem, majetníkem hradu, jsem strhl k zemi a také hradby i všechen hrad jsem srovnal se zemí,“ napsal císař později v životopise.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Vzpurný Mikuláš zemřel v troskách, ovšem jeho bájné zlato a drahokamy dobyvatelé nenašli. Majitelé hradu se střídali a jak šel čas, jejich kosti se obrátily v prach. Pověst o „potštejnském pokladu“ se ovšem lidem usadila tak hluboko v srdcích, že přečkala celá staletí. Časem se ještě přidala pověst o pokladu na sousedním vrchu Velešově, kam se přestěhovali vyhnaní synové loupeživého rytíře.

Uběhly stovky let. Potštejn i Velešov stály opuštěné, když panství koupil hrabě Jan Ludvík Harbuval-Chamaré, šlechtic původem z Francie, ale usazený v Polsku. Když přijel a s údivem zjistil, že oba hrady jsou v troskách, začal si stavět sídlo nové.

Jeho ženu pověst o pokladu fascinovala, s příchodem romantického 18. století se totiž rozpoutala vášeň pro tajemno a středověk. Knížecí manželé začali kopat v podzemí.

Když zemřeli, navázal na hledání syn Jan Antonín, proti otci méně obratný v obchodech, zato po matce snílek. „Slýchával od služebníků povídati o velikém pokladě na hradě. Děvečka učitele Sopotnického vypravovala, že našli na hradě v kuchyni bednu se spisy, a jakýsi zedník zakazoval se prý hraběti, že mu opatří písemnosti, kteréž se pokladu na hradě ukrytého týkaly,“ popsal roku 1883 v knize Hrady, zámky a tvrze království českého August Sedláček.

Na hradě i v podhradí se to hemžilo tajemnými historkami. Zkazky jitřily fantazii hradního pána, ale i celého panství. Mluvilo se o škaredé tváři, která se zjevovala v okně 2. patra hradu, což ještě „přikrmil“ potštejnský zahradník, sic musel přiznat, že k půlnoci chodí krást panská jablka.

Vše mu bylo odpuštěno, když horlivě přibarvoval historku a popsal tajemnou postavu, kterou z jabloně sledoval. „Ve vteřině se jí údy natáhly a stvůra pekelná čněla na 5 sáhů do výšky,“ koktal před pánem.

Potštejnský sedlák zase vyprávěl, jak se na něj z hradu v zimě valily kameny. Když ale seskočil ze stromu, kam se schoval, našel jen neporušený sníh. Jiní zase z Velešova slýchali pláč dívky, místní i kopáči najatí pánem prý pravidelně v půl druhé odpoledne slýchávali „z nitra kopce“ zvonění zvonečku, večer pro změnu tajemné hlasy.

Zkrátka celé panství od pasáčků přes prostý lid a služebnictvo až po hradního pána se téměř noc co noc pod duchnami tetelilo při přestavě tajemných sil. A samozřejmě pokladu.

Jan Antonín kopal hluboko a důkladně, celých pětatřicet let. Práce ukončil přesně před 240 lety. „Kopáno bylo na Potštejně od roku 1747 až do léta 1782, a mnoho peněz na to bylo naloženo,“ popisuje Sedláček s tím, že nalezeny byly „kliče, podkovy, ostruhy, dvéře železné, kachle, kladiva, nosatce, třemeny či pečetidlo městečka Potšteina“. Poklad však žádný.

Hradní pán zbudoval dokonce „lanovku“, kterou z Velešova kámen tahal dolů a používal ke stavbě vlastní zámecké zahrady. Používání materiálu ze starých hradů byla tehdy obyčejná praxe, která ovšem zničila mnohou památku v českých zemích.

Stejně tak byl zničen Velešov a část Potštejna, z pokladu ale hrabě nalezl pouze jediné – starou stříbrnou minci. Je tedy možné, že nakradené zlato loupeživého Mikuláše z Potštejna leží doposud ukryté.

Autor:

Tisíce včel online. Sledujte živě provoz ve včelím úle

  • Nejčtenější

Češi se vrhli na fotovoltaiku. Chtějí i nabíječku auta, mají vyšší dotaci

Je to jenom otázka jednoduchého výpočtu. Proč nevyužít zvýšené dotace od státu při instalaci fotovoltaických panelů a...

Ocenili jste pět zahrad, nad kterými se od počátku opravdu přemýšlelo

Soutěž Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada dospěla k závěru. Čtenáři iDNES.cz za poslední týden rozdali své hlasy mezi dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omezte televizi a vařte s pokličkou. Deset tipů, jak doma šetřit energie

Premium Drobné maličkosti v chování mohou přinést výraznou úsporu v hospodaření celé domácnosti. Podle hesla „halíře dělají...

Nejlepší restaurace se stávají vegetariánskými, to mě celkem štve, říká kuchař

Premium Britský deník The Guardian před lety zařadil designový hostel Long Story Short v Olomouci mezi deset nejlepších nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak skladovat úrodu ze zahrady a proč nemíchat jablka, brambory či cibuli

Ovoce i zelenina se sice dají koupit po celý rok, ale možnost mít zásoby z vlastních vypěstovaných zdrojů ve sklepě je...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vepřová kotleta s liškovým ragú na grilu vás nadchne rychlou přípravou

Houbová sezona je v plném proudu a průvodci Akademií grilování se rozhodli potěšit všechny, kteří chtějí rychlý,...

Zavařujte o sto šest. Základem úspěchu je desatero rad našich babiček

Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, ukažte jí plnou spíž lahodných džemů, marmelád, kompotů, zeleninových...

Češi se vrhli na fotovoltaiku. Chtějí i nabíječku auta, mají vyšší dotaci

Je to jenom otázka jednoduchého výpočtu. Proč nevyužít zvýšené dotace od státu při instalaci fotovoltaických panelů a...

Vepřová panenka se nikdy neomrzí. Zkuste ji na grilu s omáčkou v rytmu Asie

Objevte rozmanité chutě Asie. V dalším dílu Grilovací akademie si s našimi průvodci ugrilujeme vepřovou panenku s...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...