Trpí hlavně kvetoucí a tropické rostliny, jako jsou orchideje či banánovník. Zimu většinou naopak spolehlivě a snadno přežijí ibišek, dracéna, tchynin jazyk či gumovník. Při dodržení sedmi základních pravidel, jak o ně přes zimu pečovat, ale mohou do jara ve zdraví přežít všechny.
1. Zalévejte jen jednou za týden a roste
Je to častá chyba. Rostliny chřadnou, a tak je lidé víc zalévají. "Většina pokojových rostlin úspěšně přečká sucho, nejvíce jich zahyne právě kvůli nadměrnému zalévání," upozorňuje Petr Novák z Bauhausu, specialista na zahradu. Zálivku rostlinám omezte i když žloutnou a shazují listy, radí zahradnice už v předcházejím článku.
Přes zimu stačí zálivka jednou za týden. "Zalévejte jen tolik, aby rostliny neuhynuly a abyste v nich nepodněcovali růst. Květináč by neměl být mokrý," radí Čestmír Böhm, majitel Botanického zahradnictví v Praze.
K tomu je vhodné rostliny denně rosit. "Rosení je třeba omezit jen v místnostech s teplotou pod 15 stupňů," říká Magda Lebišová z květinářství Rozkvetlý domov ve Žďáru nad Sázavou. Když se vám stále nedaří správně zalévat, zkuste samozavlažovací květináč a minerální substrát, třeba keramzit. Potom hrozí přemokření méně.
2. Květiny postavte k oknu, ale pozor na větrání
Pokud okny netáhne, je dobré rostliny na zimu postavit co nejblíže ke světlu. Při nedostatku slunce mohou začít opadávat. "Dejte však pozor při větrání. Rostliny mohou snadno nastydnout a poté uhynout," varuje Böhm. Když chcete větrat, raději květiny postavte dál od okna. Během mrazů rostliny nedávejte mezi závěs a okno nebo mezi dvojitá okna.
3. Nestavte květináče k radiátoru
Hrnkové rostliny mají na zimu rády spíše chladnější prostředí. V přetopeném bytě se jim nemusí dařit, zvlášť u radiátoru či kamen. Hnědnou a usychají, květy odkvetou. Pěstujete-li rostliny za oknem, snažte se je nedávat přímo nad radiátor.
Vhodné je květiny aspoň na noc postavit do chladnějšího prostoru, třeba do předsíně. Výjimkou jsou tropické rostliny, jako ananasovník, cykas či orchideje, těm teplo vyhovuje.
Některé náročnější orchideje či masožravky naopak ocení okenní pařeniště či pokojový miniskleník. "Je to plastový box o velikosti 40 až 50 centimetrů. Drží se v něm vlhko, existují i typy s elektrickým vytápěním," popisuje Magda Lebišová.
4. Z listů otírejte prach, ošetřete je leskem ve spreji
Z lesklých listů je dobré jednou týdně utřít prach. Na ty chlupaté použijte štěteček. "Listy udržujte čisté, aby mohla rostlina přijímat světlo. Pomůže lesk (lak) na listy, který odpuzuje prach," doporučuje Novák. Přípravek obsahuje parafinový olej, který funguje i jako ochrana proti škůdcům, koupit se dá koupit v zahradnictví či hobbymarketu. Měl by se stříkat ze vzdálenosti asi 30 centimetrů, stačí třeba jednou za tři měsíce. Jen dejte pozor na nábytek, zanechává skvrny. Nehodí se na palmy, kapradiny, orchideje či na rostliny s chlupatými listy, jako jsou fialky.
5. Kontrolujte přítomnost škůdců a hned se jich zbavte
Aspoň jednou za týden rostliny prohlédněte, zda je nenapadli škůdci. V zimě se to stává častěji než jindy. Pokud škůdce objevíte, nečekejte na jaro a co nejdříve je zlikvidujte, aby se nešířili na další rostliny. Přečtěte si rady, jak zbavit škůdců pokojovky i rostliny zimující v chladu.
Někdy stačí otřít listy vlhkým hadříkem nebo je osprchovat. Když to nepomůže, na místě je postřik. "Pokud ho nechcete provádět přímo v bytě, rostliny nevynášejte ven, mohly by utrpět tepelný šok. Vhodnější je použít vytápěnou chodbu nebo koupelnu," radí Böhm. Není třeba se bát jedovaté chemie, rozšiřuje se nabídka přípravků na přírodní bázi.
6. Kvetoucí rostliny hnojte a chraňte před ovocem
Hnojení přes zimu většinou není potřeba, naopak rostlinám škodí. Živiny potřebují pouze ty, které právě kvetou. Rostlině, která má přebytek minerálů, rychle rostou slabé výhony, kořeny zahnívají, listy schnou či houbovatí. A pokud chcete, aby se květy dlouho udržely, nenechávejte v míse na stole pomeranče nebo jablka. Z dozrávajícího ovoce se odpařuje etylen, který urychluje odkvétání. Zvláště citlivý je brambořík, etylen ale škodí i řezaným květinám.
7. Při převozu rostliny dobře zabalte
V zimě se nemusíte bát kupovat nové pokojové rostliny. "Problémem je ale přeprava, kdy rostliny mohou utrpět tepelný šok i během krátké doby. Například kroton nebo vánoční hvězda na to bouřlivě zareagují ztrátou listů a náprava trvá velmi dlouho," říká Čestmír Böhm. "Doporučuji nakupovat v květinářstvích, kde vám je pečlivě zabalí, aby vám po cestě nezmrzly," doplňuje Magda Lebišová. Rostliny vystavené před obchodem nebo na podlaze za dveřmi raději nekupujte vůbec.
Trendem je návrat tchyniných jazykůSoučasným trendem jsou rostliny s minimálními nároky na pěstování, nejlépe extrémně strohých tvarů, jako jsou tchynin jazyk, juka či dracéna. Často v kombinaci s rostlinami měkkého tajemného vzhledu, jako jsou kapradiny. Z kvetoucích patří k nenáročným rostlinám orchidej phalaenopsis, africká fialka saintpaulia, lopatkovec či kalanchoe. Z nekvetoucích rostlin jsou to monstera, fikus, pepřinec, nolina neboli sloní noha, fittonie, filodendron či zamiokulkas. |