Aby komáři neštípali, stačí levná past na přírodní bázi

Stačí zhruba tříkorunová investice v jakémkoliv běžném obchodě s potravinami a alespoň trošku šikovné ruce a máte postaráno o klidnou noc bez komárů i chemických výparů. Vyrobte si na ně past. Zkusit můžete i bylinky, které komárům nevoní, a rozmístit je po místnosti.
Pokud nechcete používat běžné chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených...

Pokud nechcete používat běžné chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Dobře poslouží libeček lékařský (na snímku) nebo snítky šalvěje. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Jednoho by to dohnalo k šílenství: tichý bzučivý zvuk, šimravý pocit na kůži a pak svědivý otok, který vás nutí ke škrábání. Ne nadarmo se v sibiřských stepích používalo uštípání bodavým hmyzem jako jedno z nejkrutějších mučení. Vyhrát nerovný souboj s ubzučeným protivníkem není lehké, ale tipy by tu byly. 

Aromatické byliny v první linii

Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu z míst, kde bychom rádi strávili příjemný večer, a nechceme i sami sebe trávit chemickými repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Účinek „plošných“ repelentů v podobě rozvěšených svazků těch správných bylin je přitom větší než jen lokální aplikace repelentu na tělo. Už proto, že svou vůní dokážou prosytit celý prostor.

Prostředky pro boj s komáry

Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti.

Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.

Fungují i aromatické oleje

Ne každý má možnost vyrazit do přírody na sběr užitečných bylin. Alternativou je široká nabídka esenciálních olejů, které v aromalampě odvedou tu samou práci. Vynikající jsou zejména intenzivní vůně eukalyptu, čajového oleje a levandule.

O poznání lépe už jde cítit libeček lékařský (Levisticum officinale), který v minulosti neodmyslitelně patřil do kuchyní našich babiček a dnes se tam vrací. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům. Těžší je to například s populární levandulí. Ta sice vynikajícím způsobem odpuzuje kuchyňské moly, ale proti komárům vás její vůně neochrání.

Na samotném vrcholu, pokud jde o repelentní účinky a úžasnou svěží vůni, pak stojí v Česku nepůvodní citronová tráva (Cymbopogon citratus). Její pronikavé citrusové aroma, pro které jistě najdete využití i při vaření, komárům vyloženě vadí.

Poznej svého nepřítele a vyrob na něj past

V loňském roce učinili vědci z univerzity v holandském Wageningenu objev, který v podstatě jen potvrdil to, co naše babičky věděly už dávno. Badatelé usilovně řešili, co vlastně komáry v noci navádí na cíl. Po sérii pokusů zjistili, že prvotní lokalizace probíhá na základě snímání stop oxidu uhličitého vydýchávaného spící kořistí.

Když se však po krvi prahnoucí hmyz přiblíží na přibližně metr a půl, přechází na systém „bližšího navádění“ a senzoricky se orientuje podle tělesného zápachu spícího jedince. Ale teprve rozdílná teplota jednotlivých částí těla slouží jako rozhodující faktor při rozhodování, do kterých partií směřovat přistání, což můžeme prakticky využít ve svůj prospěch, a vyrobit si lapač komárů na přírodní bázi.

Tři lapače samozřejmě zvládnou pochytat víc komárů než jeden.
Papír plní čistě estetickou funkci, lapač může zůstat i odkrytý.
Do vody přidejte kus kostky droždí a trochu ji pocukrujte.

Potřebovat budete PET láhev s užším hrdlem, kterou zhruba ve dvou třetinách výšky rozříznete na dvě části. Ta horní část přijde vsadit do té spodní hrdlem dolů, ale nejprve musíte osadit návnadu. Tou je kousek droždí posypaný trochou cukru a voda načepovaná jen do dvou centimetrů výšky. Po sestavení past v místnosti instalujte poblíž okna, třeba na parapet mezi květiny, ale můžeme ji také zavěsit do prostoru. A můžete se klidně bavit nebo jít spát.

Jak přichystaná past pracuje?

Kvasný proces, který v lahvi začne probíhat, uvolňuje nemálo oxidu uhličitého, obsah láhve „vydechuje“ intenzivněji než spící člověk. Výdech je na rozdíl od střídavé frekvence lidského dechu plynulý a koncentrovaný do jednoho bodu.

Komáři ohrožují i mazlíčky

V souvislosti se zdravím psů a koček jsou komáři často podceňovaní, ačkoliv i pro ně představují určité riziko v podobě přenosu infekčních onemocnění, jako je například srdeční červivost a leishmanióza (více čtěte zde). Tyto nemoci mohou způsobit vážné komplikace, na zvíře přitom může nákazu přenést pouhé bodnutí komára. Zmíněná onemocnění se totiž nevyskytují jen v teplých exotických zemích a jižních státech Evropy, ale v posledních letech i u nás, konkrétně na jižní Moravě na Břeclavsku a Hodonínsku. Proto se vyplatí i u mazlíčků myslet na vhodný repelent (případně antiparazitární přípravek s repelentním účinkem).

Přestože jejich kůži pokrývá ještě srst, i pro psy a kočky je komáří štípnutí...
Komáři ohrožují svými štípanci nejen člověka, ale i domácí mazlíčky.

Na komáry hledající v místnosti nedobrovolného dárce krve působí jako maják. Přitahováni tak jasným signálem se přiblíží k hrdlu pastičky a proletí dovnitř.

Tady přepnou na druhý navigační systém, kvasný proces totiž uvolňuje do svého okolí i určité teplo. Pro komára, který by už rád dosedl, je však rázem těžké se zorientovat.

Povrch je teplý všude stejně, přítomnost oxidu uhličitého je také konstantní, a rázem neví, kam se vrtnout. V omezeném prostoru lapače tak sice chvilku krouží, ale cestu z pasti už nenalezne. Jeho senzory jsou zahlceny signály o neexistující kořisti, ale nakonec se „jen“ utopí.

Výhodou pasti je snadná výroba z běžně dostupných materiálů, poměrně vysoká účinnost a absolutní neškodnost pro člověka. Lze ji využít i v místnosti, kde spí malé děti. Nevýhodou je, že lapač láká jen komáry, ale už ne jiné druhy bodavého hmyzu, například muchničky. A krátkodobý účinek je omezen prakticky jen na jednu noc a pak je nutné obměnit „návnadu“.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlato z dortíků vámi projde, uklidňuje v Rozstřelu vítěz soutěže Peče celá země

19. března 2024

Vysíláme „Nekoukat se nalevo napravo a jít si svou vlastní cestou je nejlepší,“ řekl na úvod Rozstřelu s...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...