Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aby komáři neštípali, stačí levná past na přírodní bázi

Stačí zhruba tříkorunová investice v jakémkoliv běžném obchodě s potravinami a alespoň trošku šikovné ruce a máte postaráno o klidnou noc bez komárů i chemických výparů. Vyrobte si na ně past. Zkusit můžete i bylinky, které komárům nevoní, a rozmístit je po místnosti.
Pokud nechcete používat běžné chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených...

Pokud nechcete používat běžné chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Dobře poslouží libeček lékařský (na snímku) nebo snítky šalvěje. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Jednoho by to dohnalo k šílenství: tichý bzučivý zvuk, šimravý pocit na kůži a pak svědivý otok, který vás nutí ke škrábání. Ne nadarmo se v sibiřských stepích používalo uštípání bodavým hmyzem jako jedno z nejkrutějších mučení. Vyhrát nerovný souboj s ubzučeným protivníkem není lehké, ale tipy by tu byly. 

Aromatické byliny v první linii

Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu z míst, kde bychom rádi strávili příjemný večer, a nechceme i sami sebe trávit chemickými repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Účinek „plošných“ repelentů v podobě rozvěšených svazků těch správných bylin je přitom větší než jen lokální aplikace repelentu na tělo. Už proto, že svou vůní dokážou prosytit celý prostor.

Prostředky pro boj s komáry

Snítka šalvěje provoní byt a zároveň slouží jako přirozený odpuzovač hmyzu.
Česnek je trochu neprávem nedoceněnou kouzelnou rostlinou, protože odpuzuje...
Stačí PET lahve s úzkým hrdlem, nůžky, isolepa a případně i papír na obalení...
Lahev s návnadou „přikryjte“ její obrácenou vrchní částí a lapač máte hotov.

Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti.

Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.

Fungují i aromatické oleje

Ne každý má možnost vyrazit do přírody na sběr užitečných bylin. Alternativou je široká nabídka esenciálních olejů, které v aromalampě odvedou tu samou práci. Vynikající jsou zejména intenzivní vůně eukalyptu, čajového oleje a levandule.

O poznání lépe už jde cítit libeček lékařský (Levisticum officinale), který v minulosti neodmyslitelně patřil do kuchyní našich babiček a dnes se tam vrací. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům. Těžší je to například s populární levandulí. Ta sice vynikajícím způsobem odpuzuje kuchyňské moly, ale proti komárům vás její vůně neochrání.

Na samotném vrcholu, pokud jde o repelentní účinky a úžasnou svěží vůni, pak stojí v Česku nepůvodní citronová tráva (Cymbopogon citratus). Její pronikavé citrusové aroma, pro které jistě najdete využití i při vaření, komárům vyloženě vadí.

Poznej svého nepřítele a vyrob na něj past

Loni učinili vědci z univerzity v nizozemském Wageningenu objev, který v podstatě jen potvrdil to, co naše babičky věděly už dávno. Badatelé usilovně řešili, co vlastně komáry v noci navádí na cíl. Po sérii pokusů zjistili, že prvotní lokalizace probíhá na základě snímání stop oxidu uhličitého vydýchávaného spící kořistí.

Když se však po krvi prahnoucí hmyz přiblíží na přibližně metr a půl, přechází na systém „bližšího navádění“ a senzoricky se orientuje podle tělesného zápachu spícího jedince. Ale teprve rozdílná teplota jednotlivých částí těla slouží jako rozhodující faktor při rozhodování, do kterých partií směřovat přistání, což můžeme prakticky využít ve svůj prospěch, a vyrobit si lapač komárů na přírodní bázi.

Tři lapače samozřejmě zvládnou pochytat víc komárů než jeden.
Papír plní čistě estetickou funkci, lapač může zůstat i odkrytý.
Do vody přidejte kus kostky droždí a trochu ji pocukrujte.

Potřebovat budete PET láhev s užším hrdlem, kterou zhruba ve dvou třetinách výšky rozříznete na dvě části. Ta horní část přijde vsadit do té spodní hrdlem dolů, ale nejprve musíte osadit návnadu. Tou je kousek droždí posypaný trochou cukru a voda načepovaná jen do dvou centimetrů výšky. Po sestavení past v místnosti instalujte poblíž okna, třeba na parapet mezi květiny, ale můžeme ji také zavěsit do prostoru. A můžete se klidně bavit nebo jít spát.

Jak přichystaná past pracuje?

Kvasný proces, který v lahvi začne probíhat, uvolňuje nemálo oxidu uhličitého, obsah láhve „vydechuje“ intenzivněji než spící člověk. Výdech je na rozdíl od střídavé frekvence lidského dechu plynulý a koncentrovaný do jednoho bodu.

Komáři ohrožují i mazlíčky

V souvislosti se zdravím psů a koček jsou komáři často podceňovaní, ačkoliv i pro ně představují určité riziko v podobě přenosu infekčních onemocnění, jako je například srdeční červivost a leishmanióza (více čtěte zde). Tyto nemoci mohou způsobit vážné komplikace, na zvíře přitom může nákazu přenést pouhé bodnutí komára. Zmíněná onemocnění se totiž nevyskytují jen v teplých exotických zemích a jižních státech Evropy, ale v posledních letech i u nás, konkrétně na jižní Moravě na Břeclavsku a Hodonínsku. Proto se vyplatí i u mazlíčků myslet na vhodný repelent (případně antiparazitární přípravek s repelentním účinkem).

Přestože jejich kůži pokrývá ještě srst, i pro psy a kočky je komáří štípnutí...
Komáři ohrožují svými štípanci nejen člověka, ale i domácí mazlíčky.

Na komáry hledající v místnosti nedobrovolného dárce krve působí jako maják. Přitahováni tak jasným signálem se přiblíží k hrdlu pastičky a proletí dovnitř.

Tady přepnou na druhý navigační systém, kvasný proces totiž uvolňuje do svého okolí i určité teplo. Pro komára, který by už rád dosedl, je však rázem těžké se zorientovat.

Povrch je teplý všude stejně, přítomnost oxidu uhličitého je také konstantní, a rázem neví, kam se vrtnout. V omezeném prostoru lapače tak sice chvilku krouží, ale cestu z pasti už nenalezne. Jeho senzory jsou zahlceny signály o neexistující kořisti, ale nakonec se „jen“ utopí.

Výhodou pasti je snadná výroba z běžně dostupných materiálů, poměrně vysoká účinnost a absolutní neškodnost pro člověka. Lze ji využít i v místnosti, kde spí malé děti. Nevýhodou je, že lapač láká jen komáry, ale už ne jiné druhy bodavého hmyzu, například muchničky. A krátkodobý účinek je omezen prakticky jen na jednu noc a pak je nutné obměnit „návnadu“.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Nadšenec vytvořil dřevěné PC, které se nemusí stydět dát ani do obýváku

Herní počítače už jsou dnes běžnou součástí domácího vybavení, jejich většinou futuristický design a mohutné LED podsvícení je však diskvalifikují od toho, aby si je esteticky uvažující jedinci...

Poprvé štěkl a leknutím se z toho svalil. Redaktorka líčí první dny se štěňaty

Premium

Dvě štěňata pokládám na terasu. Zatímco se otočím pro další, obě mi bleskově vklouznou zpátky do domu. Nedostatek spánku naštěstí od určité fáze přináší úlevnou apatii. Je mi to jedno, ať si dělají,...

Zvlhčují a čistí vzduch, vyrábějí kyslík. Zelenáči v květináči zlepšují imunitu

Zdraví máte jen jedno. A tahle parta „pokojových zelenáčů“ vám ho pomůže uchránit co nejdéle. Některé čistý vzduch od škodlivin, další ho obohatí silicemi, které vás vzpruží, a třeba ze šťávy z...

Finty, jak z obyčejných brambor vytěžit maximum a proměnit je v poklad

Taková obyčejná surovina a tolik zajímavých věcí je s ní možné dělat. Řeč je o bramborách, které kdekdo baští každý den. Ale jak je připravit opravdu chutně?

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Sběratel „ujíždí“ na starých pokladnách. Jsou složitější než kalkulačka

Třiapadesátiletý Andrew Rae ze Spilsby v Lincolnshire ve Velké Británii má 185 historických a elektronických pokladen, z nichž tři se objevily ve druhé sezoně úspěšného televizního seriálu Loki od...

25. ledna 2025

V kladrubském chovu přišlo na svět první hříbě roku, dalších 76 letos očekávají

Ve čtvrtek večer obohatilo chov koní v Kladrubech první hříbě nového roku. Do stáda starokladrubských běloušů přibyla klisnička Singera. „Porod proběhl bez komplikací,“ uvedla zootechnička místního...

24. ledna 2025  16:42

Masopust, období veselí a hodování, potrvá do začátku března. Pak začne půst

Od Tří králů až do Popeleční středy se odedávna v českých zemích pořádaly taneční zábavy, zabijačky a svatby. Tehdy hodovali chudí i bohatí, obyvatelé vesnic i měst. Masopust, lidově zvaný fašank a...

24. ledna 2025

Nelíbejte psy, můžete dostat salmonelózu, varují veterináři

Salmonela je nepříjemná bakterie, které se bojíme obecně u vajec či nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Veterináři však upozorňují, že ji můžete chytit, i když se líbáte se psem.

24. ledna 2025

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...