Bobule plné energie mají i léčivé účinky. Zpracováním na džem je ztrácejí

  • 0
Sytě barevné bobulovité ovoce patří mezi nejzdravější a na živiny nejbohatší potraviny vůbec. Prospívá mozku, srdci, střevům, očím i našemu imunitnímu systému. Už jedna porce, tedy zhruba hrst bobulového ovoce denně, dělá zázraky. Tušíte, co obsahují jahody, maliny, rybíz či granátové jablko?
Pestrobarevné bobulovité ovoce patří mezi nejzdravější a na živiny nejbohatší...

Tyto drobné bobulky září v těch nejkrásnějších odstínech červené a modré na trzích i zahradách po celé léto. A jsou to právě jejich intenzivní barvy, které z nich dělají zdravou superpotravinu, že by se klidně mohly prodávat v lékárně. Pokud budete pravidelně konzumovat maliny, borůvky, jahody a další, ochráníte se před mnoha nemocemi a posílíte svou imunitu.

Tajemství rostlinných látek

V čem tajemství bobulek spočívá? Stojí za ním flavonoidy. Když konzumujeme stravu obsahující tyto rostlinné látky, které také zodpovídají za červené, modré a částečně i téměř černé zabarvení ovoce, dostávají se nám do krevního oběhu. 

Vědecké studie dokazují, že flavonoidy, zejména jedna jejich speciální skupina, antokyany, chrání naše nervy. Bez problémů překonávají hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřek mozku od cévního systému v těle a umožňuje jenom omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví, a můžou tak svou léčivou sílu v mozku naplno rozvinout. 

Vysaďte si na balkon borůvky pro vlastní úrodu

Sladké plody borůvek vypěstujete i na balkóně. Na snímku odrůda Burlington.

Už jedna porce bobulového ovoce denně nejen zajistí, že nám při takzvané neurogenezi vznikají v mozku nové nervové buňky, ale také se stimuluje přenos signálů mezi už existujícími neurony. A to působí jak na naši pohyblivost, tak i myšlení. Zároveň se zlepšuje rychlost našich reakcí, prostorová paměť, rovnovážné i koordinační schopnosti. Navíc látky, které bobulové ovoce obsahuje, zabraňují ukládání tuku na cévních stěnách. Podporují tak optimální prokrvení a zásobení nervových buněk živinami.

Čerstvé ovoce nade vše

Nejvyšší koncentrace zdraví prospěšných flavonoidů se nachází v čerstvých plodech. Jejich obsah se zvyšuje se stupněm zralosti ovoce. Pokud je to tedy možné, jezte bobulky hned po natrhání. 

Ovšem i po zamrazení budou stále zdravé. V mrazničce vám vydrží zhruba rok. Pozor si musíte dávat na jejich ohřívání, to prospěšné látky, které se v nich skrývají, nemají rády. Po zpracování na marmeládu nebo koláč sice stále dobře chutnají, ale bohužel ztrácí své zdravé účinky.

Bobulemi proti bakteriím

Ovoce obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a vlákniny. Zároveň nám kromě flavonoidů dodává množství dalších sekundárních rostlinných látek, které působí protizánětlivě a antibakteriálně. Kdy má které ovoce sezonu a co obsahuje? 

Jahody

Jahody

Tato oblíbená letní lahůdka urychluje zažívání, protože obsahuje velké množství prospěšné vlákniny. Jahody jsou bohaté na pektin a celulózu, a proto působí preventivně proti zácpě i vzniku nadváhy. 

A co je na nich úplně nejlepší? Mají jenom minimum kalorií, takže si tyto slaďoučké plody můžeme dopřávat bez špatného svědomí.
Sezona: do konce července, u stáleplodících déle

Borůvky

Borůvky

Jejich modré barvivo dokáže ledacos. Bojuje proti choroboplodným zárodkům, zmírňuje záněty, zlepšuje zrak (především noční vidění) a chrání nás před aterosklerózou, tedy zužováním a tvrdnutím tepen. 

Borůvky také velmi účinně chrání naše buňky před toxickými látkami z okolního prostředí.
Sezona: až do září

Maliny

Maliny

Kdo by nemiloval tyto lahodné drobné červené plody? Nejenže mají jedinečnou chuť, bez které si snad ani nelze představit léto, ale navíc vám za ně poděkuje i váš organismus. Čistí totiž krev a podporují krvetvorbu – obsahují spoustu železa. Společně s vitaminem C, který v nich také najdete, může tělo železo velmi dobře vstřebávat a zhodnocovat.
Sezona: až do října

Ostružiny

Ostružiny

Tyto tmavě fialové zdravé bobulky byly už v antice považované za léčivou rostlinu a skutečnou vitaminovou bombou jsou i dnes.
Užitečné jsou zejména pro náš zrak. Ze všeho bobulového ovoce, které je u nás k dostání, obsahují nejvíce betakarotenu. Tělo si z něj následně vytváří vitamin A, který chrání naše oči proti šerosleposti a dalším zrakovým poruchám.
Sezona: srpen až říjen

Rybíz

Rybíz

Jak sytě červené, tak i téměř černé druhy jsou pro náš imunitní systém skutečný zázrak – mají totiž trojnásobně vyšší obsah vitaminu C než citrony.

Tento vitamin také napomáhá například tvorbě významných protilátek, letní chřipka, viróza a podobné nepříjemnosti pak nebudou mít šanci.
Sezona: až do září

Granátová jablka

Granátová jablka

Granátové jablko sice k bobulovému ovoci nepatří, do skupiny barevných superpotravin jsme ho však zařadili také, i ono má pozoruhodné účinky na naše zdraví. Jeho šťavnatá křupavá jádra brání růstu tumorů. Lékařské studie dokazují tento efekt u rakoviny prsu a tlustého střeva. Svou zásluhu na tom mají především fenoly, které účinně brání zásobení tumorů kyslíkem a živinami.
Sezona: září až únor