Není ořech jako ořech. Ochutnejte všechny a naučte se s nimi v kuchyni

  • 0
Vlašské, lískové, kešu, makadamové, pekanové, pistácie... Ořechů je celá řada a ve sladké kuchyni mají nezastupitelné místo. Časopis Vaříme přinesl praktické rady, jak které ořechy využít, včetně tipů pro pečení a receptu na báječné italské ořechové sušenky cantuccini.

Které máte nejraději? Mandle, para ořechy, kešu, lískové, vlašské, pekanové, makadamové nebo pistácie?

Lískové 

Úžasně chutnají v kaši, krémech, zmrzlinách, v zeleninových nebo ovocných salátech a müsli. Připravuje se z nich výborné ořechové mléko, máslo nebo pasta. Nastrouhané se hodí do těsta, náplní nebo cukroví. Oloupete je po opražení v troubě.

Lískové ořechy

Mandle

Mandle 

Slupky je zbavíte spařením v horké vodě. Cenné látky se vylouhují do vody, proto ji nevylévejte, ale použijte při vaření náplní do koláčů, buchet nebo při pečení vánočního cukroví.

Vlašské ořechy

Vlašské

Klasika české sladké kuchyně, kde jsou součástí náplní do moučníků a jako hlavní ingredience do vánočního cukroví. Staré plody namočte pět dní před louskáním do osolené vody. Budou se vám dobře loupat.

Vyzkoušejte recept na ořechový krém na sladké pečení, který zavaříte, naplníte do sklenic a můžete skladovat až dva roky.

Kešu

Kešu 

Používají se usušené, opražené a solené. V Indii je najdete v jehněčím kari či v dušeném mase. Báječně se hodí do nádivek, salátů, koláčů či sušenek. My jsme běžně zvyklí na pražené kousky, i když zdravější jsou samozřejmě přírodní ořechy.

Pistáciové ořechy

Pistácie 

Nejzdravější jsou syrové a nesolené. Prodávají se většinou ve skořápce. V kuchyni se také používají k barvení a dochucování dortových náplní, k výrobě zmrzliny nebo z nich vyčarujete originální vánoční cukroví. Dokonale zralý oříšek poznáte podle toho, zda se skořápka sama otevřela. O kvalitě svědčí také správná zelená barva.

Makadamové ořechy

Makadamové 

Chuť se liší podle původu a nejlepší je mlsat je jen tak. Čerstvé musí křupat, být téměř dokonale kulaté. Balením, kde převažují půlky, se vyhněte. Báječné jsou jako součást zmrzliny.

Pekanové ořechy

Pekanové

V kuchyni jim patří hlavní slovo zejména u sladkého pečiva. Kdo by neznal pletenec s pekanovými ořechy a javorovým sirupem. Pekan by měl mít tmavě hnědou barvu, která vás ujistí o tom, že jde o zralý plod. Při nákupu u něj platí stejná pravidla jako u vlašského ořechu. Preferujte celé kousky nebo půlky a vyvarujte se nečistot a zbytků slupek.

Para ořechy

Para

Někdy se jim říká juviové ořechy či brazilské kaštany. Para můžete jíst jen tak nebo je nakrájet na kousky a přidat ke konci varu do jablečného kompotu.

Když oříšky opražíte v troubě, snadno je zbavíte slupek a v těstě i nepečeném cukroví se vám mnohem lépe rozvoní. Což platí nejen pro lískové ořechy na snímku.

Čtvero praktických rad pro pečení s ořechy

  • Oříšky se v těstě krásně rozvoní a těsto nebo krém budou mít mnohem lepší chuť, pokud je napřed opražíme v předehřáté troubě a zbavíme slupek. 
  • Vkládáte lískové oříšky do nepečených kuliček? Je dobré je namočit alespoň na 2 hodiny do vlažné vody. Nebudou pak tak tvrdé. 
  • Ořechy se vám budou snadněji krájet, jestliže je předtím posypete moučkovým cukrem. 
  • Do nepečených dezertů a cukroví je nutné ořechy před použitím tepelně upravit. Opražte je buď v troubě, nebo nasucho v pánvi.

Přidejte ořechy, kam jen to jde... 

...do drobenky a do základu na cheesecake

  • ... do drobenky a základu na cheesecake: rozmixujte 50 g ořechů (mohou být kterékoli, lze je také kombinovat se semínky), 150 g ovesných vloček, 6 lžic rýžového sirupu a 4 lžíce kokosového oleje.
  • ... do smoothie: pro krémovější chuť si ořechy dopředu namočte, pro výraznější oříškovou chuť je lehce opražte, hodí se do zeleninových i ovocných smoothies.
  • ... do granoly: smíchejte vločky, libovolné oříšky, semínka, sušené ovoce, přidejte oblíbený sirup a olej, za občasného promíchání pečte 60 minut při 110 °C.
  • ... do sladkých krémů: použijte kterýkoli druh ořechů, pro krém jemné neutrálnější chuti kombinujte půl napůl s kešu – umixujte hrubší pomazánku nebo mixujte déle, abyste vytvořili hladký krém (máslo) – oslaďte oblíbeným sirupem, můžete přidat skořici, vanilku, kakao, karob, kardamom – hodí se na dorty, muffiny, na ranní kaši či jako sladký dip k ovoci.

Ořechy přidají do granoly nejen spoustu energie.

Recept na sušenky cantuccini

Potřebné ingredience: 3 vejce, 120 g krupicového cukru, 50 g nesolených pistácií, 2 lžíce mandlového likéru (amaretto), špetku soli, 270 g hladké mouky, 1 lžičku jedlé sody, nastrouhanou kůru z 1 citronu, 100 g mandlí (celých jader), 100 g mandlí (blanšírovaných jader), 50 g lískových oříšků.

Sušenky cantuccini

V míse vyšlehejte dvě vejce s krupicovým cukrem do světlé pěny. Pak přilijte mandlový likér a vmíchejte prosátou mouku smíchanou s jedlou sodou a solí. Nakonec zapracujte zbylé suroviny. Těsto rozdělte na dva kusy a vytvarujte z nich válečky(o délce plechu).

Přendejte je na plech vyložený pečicím papírem a potřete zbylým prošlehaným vejcem. Pečte v troubě vyhřáté na 170 °C asi 15–20 minut do světle zlatavé barvy. Poté cantuccini vyjměte z trouby a nechte krátce zchladnout.

Teplotu trouby snižte na 150 °C. Zchladlé válečky nakrájejte pomocí zoubkovaného nože na plátky silné cca 1 cm. Rozložte je na plech a dopékejte dalších cca 10 minut. Cantuccini podávejte společně s amarettem nebo dezertním vínem, ve kterém je před konzumací namáčejte.