Octomilky řádí i v čistotných domácnostech. Možná za to mohou květiny

aktualizováno 
Octomilky se vyskytují i v domácnostech, kde se dodržuje úzkostlivá čistota. A přesto si čtenáři stěžují, že už vyzkoušeli všechno – a marně.

Octomilky kladou vajíčka hlavně do nahnilého ovoce a zeleniny. | foto: Profimedia.cz

"Nutnost pořádně vyklidit domácnost od všech zbytků ovoce, kde by mohlo dojít k zahnívání, je prvním preventivním krokem," zdůrazňuje Marek Špacír ze společnosti Adera, která se profesionálně zabývá dezinsekcí. "Nemá totiž cenu pokoušet se octomilky chytat, aniž by se vyřešila příčina, tedy prostředí, kde žijí," říká.

Nejdříve příčiny

Podle něj se i v sebečistší domácnosti může najít zbytek banánu či jablka, a to zdánlivě ani nemusí viditelně zahnívat. Řešením je veškeré ovoce zabalit do fólie a skladovat tak, aby k nim mušky nemohly.

Octomilka

Octomilka (Drosophila) je rod malého dvoukřídlého hmyzu, náležející do čeledi octomilkovití (Drosophilidae). Lidově se nazývá banánová muška nebo případněji octová či ovocná muška, což evidentně odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci. Rod octomilky zahrnuje 1 450 popsaných druhů. Do hnijícího ovoce mohou naklást až 400 vajíček, z nichž se vylíhnou už po několika dnech.

Zdroj: Wikipedia

"Hodně lidí se soustředí na vnější čistotu, ale stejně tak by měli prohlédnout třeba odpadkový koš. Pořádně ho omýt, často ze sáčku proteče trocha šťávy do plastového kbelíku. Stejně tak může něco zbytků ulpět na víku koše," vypočítává Špacír.

Domácnost možná vypadá jako ze škatulky, ale lákavá sousta pro octomilky se mohou najít i v odpadu dřezu. Pak je vhodné ho lehce vyčistit Krtkem nebo podobnou chemií. Stejně tak je přiláká i nedopitá sklenice se šťávou, špatně dovřená sklenice se sirupem, sklenice se zbytkem vína na dně, nakousnutý ovocný koláč.

"Když už toto vše máte za sebou a octomilky stále nezmizely, spolehlivě je najdete v květinách. Stačí kytky jen trochu přelít a biologická hmota, kterou rozhodně hlína je, je pro mušky vítaným domovem," doplňuje.

Potom následky

Teprve až vyřešíte příčiny výskytu octomilek, má cenu řešit i následek, tedy nemilosrdně je pochytat.

1. Do zavařovací sklenice dejte kousek citronu, jablka nebo jiného ovoce, zalijte trochou vody a nádobu uzavřete víčkem s několika drobnými otvory. Jakmile se octové mušky dostanou dovnitř, stačí sklenicí zatřepat a zbavit se jejího obsahu (vody s utopeným hmyzem).

2. Vezměte obyčejnou skleničku nebo plastovou lahev, dejte do ní trochu vína (ovocné šťávy), umístěte na vhodné místo a počkejte, až se octomilky pochytají a utopí. Podobně funguje také miska s octem.

3. Nastražte na talíř kousek jablka nebo zralého banánu. Jakmile začnou octové mušky hodovat, jednoduše je vysajte. Tato metoda překvapivě zabodovala v mnoha internetových diskusních fórech. Někteří účastníci si v této metodě libovali jako v nějaké akční hře a někteří muži se dokonce přiznali, že toto jsou jediné chvíle, kdy jsou do ruky ochotni vzít vysavač.

4. Octomilek se můžete zbavit i běžným postřikem proti hmyzu. S používáním chemie poblíž potravin však buďte velmi opatrní. Můžete zkusit také lepicí pásky a mucholapku.

5. Pokud octové mušky létají kolem pokojových květin, je důležité nepřehánět zálivku a nechat hlínu proschnout.

6. Tak ne: Podle ohlasů nejsou moc účinné různé patentové lapače, "jablíčka" a další. Taky vůně hřebíčku, která bývá dost účinná proti komárům, zřejmě octomilkám nevadí.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

S propan-butanovou lahví manipulujte bezpečně, ať je z ní dobrý sluha

Jen ventil zapečetěný fólií nebo plombou zaručuje, že lahev řádně naplnil...

Díky nezávislosti na rozvodných sítích jsou propan-butanové lahve oblíbené především na chatách či chalupách, při...

Hrablo, lopata, fréza, háky na střechu. Boj se sněhovou nadílkou

Lopata na sníh: základní příslušenství, které u domu nesmí chybět.

Po delší době v Česku pořádně nasněžilo. Jak se s ním co nejsnadněji popasovat? Týká se to všech, kteří sníh potřebují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz