Netopýr v plynových kamnech může hrozit otravou zplodinami

aktualizováno 
Po zapálení plynových kamen, takzvaných vafek, se může stát, že zaživa upálíte netopýra, který si během léta udělal ve výduchu hnízdo. Nejen že je to pro něj strašlivá smrt, ale navíc může dojít k poruše hoření a zplodiny se pak mohou dostat do místnosti.

Odfláknutá instalace vafek nabízí netopýrů vytvořit si tam hnízda. | foto: Nyctalus.cz

Netopýři se projevují šramocením, škrábáním, někdy pískáním. Lze je pozorovat při výletu z kamen po západu slunce. Při zahájení topné sezony hrozí nebezpečí, že po zažehnutí plynových kamen budou tito chránění živočichové za živa upáleni.

Zároveň dochází k poruše hoření plynových kamen a je třeba provést odbornou demontáž a opravu topného tělesa. "Nejenže kamna pak špatně hoří, ale pokud je systém nasávání vzduchu a odkouření prasklý, mohou se zplodiny dostat dovnitř místnosti," říká František Kail, který provádí servis a revize plynových spotřebičů. "Nebudu přehánět, když řeknu, že u starších kamen to bývá klidně v polovině případů," upozorňuje.

Netopýři většinou obývají prostor mezi vývodnou rourou a zdivem, následně mohou proniknout do topného tělesa a jsou v pasti. Jsou velmi společenští a často na sebe volají. To přiláká další a další jedince a ti se pak z okolních štěrbin dostávají do vafek (přelezou přes ochranný koš či pod ním podlezou opadaným zdivem a prolezou rourou). Jsou-li vafky nepoužívané, netopýři zde uváznou, hromadí se a zahnívají. Jsou-li používané občas, je to pro netopýry nejhorší, neboť se při zapálení kamen doslova zaživa upečou.

Ochránci přírody ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus se rozhodli na tento problém upozornit a v několika vybraných pražských čtvrtích začali monitorovat úkryty netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru a zároveň o tomto problému informovat majitele bytů.

Do budoucna by rádi docílili úpravy výrobní technické normy pro vyústění odvodu spalin. Dosud technické normy řešily pouze parametry pro hoření, nikoliv zabezpečení těles proti průniku ptáků a netopýrů.

V současné chvíli se zatím jediným možným řešením jeví zamezení návratu do úkrytu, případně odchyt netopýrů. V době nepřítomnosti netopýrů je pak možné provést pečlivé zazdění montážního otvoru ve fasádě a zakrytí vývodu spalin řídkou mřížkou, která neovlivní přívod vzduchu a odvod spalin, ale zamezí proniknutí netopýrů.

Je bohužel ověřeno, že jednou vypuzení netopýři se vracejí a pronikají do nezajištěných trubek opakovaně. Jako vhodné řešení se jeví také vytvoření náhradního úkrytu umístěním vhodné netopýří budky poblíž vývodu vafek. Vzhledem k masovému zateplování paneláků, jehož důsledkem je ztráta velkého množství zejména zimních úkrytů netopýřích kolonií, lze očekávat, že počet případů netopýřích kolonií ve vafkách může vzrůstat.

Při podezření na netopýry ve vafkách, nebo když si všimnete vyletujících netopýrů, můžete kontaktovat základní organizaci Nyctalu na SOS netopýří lince. Ochránci vám pomohou netopýry šetrně vystěhovat, a předejít tak nepříjemným komplikacím.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Soutěž o nejlepší relaxační místo. Jedna z posledních sérií fotografií

Posílání fotografií skončilo 15. ledna a na poslední chvíli se nám ve schránce...

Posílání fotografií skončilo 15. ledna a na poslední chvíli se nám ve schránce shromáždilo velké množství příspěvků,...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO - ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz