Nejstarší hospody Česka přečkaly staletí a dodnes to v nich žije

  • 13
Někde se z nich muselo utíkat před lapky tajnými chodbami, jinde štamgastům probourali průchod i hradbami. Nejstarší hospody mají pestrou historii i slavné hosty. Regionální redakce 5plus2 vybraly nejstarší, ale dodnes fungující „putyky“ ve svých krajích. Představujeme prvních osm z nich.

Ostravsko - Jaškovská farma

Jaškovská krčma v Těrlicku na Karvinsku

Chcete si dát pivo ve zřejmě nejstarší dosud fungující hospodě v Česku? Pak vyrazte do obce Těrlicko nedaleko Karviné, kde se už před 750 lety popíjelo a pije dodnes. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Zde, pár kilometrů od polské hranice, stojí vyhlášená Jaškovská krčma, o které se první zmínka dochovala z roku 1268, kdy nad českými zeměmi panoval král Přemysl Otakar II. Když se Těrlicko stalo majetkem orlovského kláštera, čepovalo se v zájezdním hostinci klášterní pivo i klášterní pálenka. 

Zatímco v období nejasných hranic měli v hostinci zázemí lapkové, kteří přepadávali pocestné, později byla hospoda opevněna a byla zřízena stálá stráž, jež měla různé kupce a obchodníky chránit. 

Možná z této doby pochází tajná chodba, objevená až v roce 1954, která pomáhala komukoliv, kdo hospodu před nájezdníky bránil, utéct v případě nouze do polí.

Karlovarsko - Malé Versailles

Malé Versailles v Karlových Varech

Když zasáhl Karlovy Vary v polovině 18. století obrovský požár, který zničil sto domů a změnil tvář města, zničen byl prý i starý hostinec. 

Po požáru vznikla v místě dnešní Křižíkově ulice cihelna, která dala jméno i nově postavené hospodě. Jenže se tady často a rádo tančilo a lidé místo přejmenovali na Malé Versailles, s úsměvem ho srovnávali s věhlasným francouzským palácem, proslaveným svými bály. 

Každopádně první zmínka o „restauraci v zahradě“ pochází z roku 1759 a rád ji navštěvoval například německý básník Goethe. Nebo hokejisté, kteří si ve 30. letech 20. století zdejší jezírko přebudovali na domácí arénu.

Liberecko - Plzeňka

V Plzeňce se vařilo pivo už v roce 1592.

Nedaleko liberecké radnice v ulici Mostecká sídlí asi nejstarší hospoda Liberecka. Jmenuje se Plzeňka a v domě se vařilo pivo už v roce 1592, tedy v době, kdy se narodil například Jan Amos Komenský. 

Vyhlášený je zdejší nakládaný hermelín za 55 korun. Kdo se vydá pouhé čtyři minuty chůze na Sokolovské náměstí, najde další památnou a starou hospodu. Jmenuje se U Zlatého beránka a funguje v jednom z prvních zděných domů v Liberci, který byl postaven v roce 1788 pro truhláře Jana Lamela.

Vysočina - U Tří knížat a Na mýtě

U Tří knížat na náměstí v Jihlavě funguje od roku 1540.

Kdo zavítá na Vysočinu, najde nejstarší hospody v Jihlavě a v Batelově. První se jmenuje U Tří knížat a v domě na náměstí funguje od roku 1540. 

Tehdy byla známá jako Gasthaus zum wilden Mann – tedy U Divého muže. O necelých tři sta let později už nesla dnešní název Zu Drei Fürsten – U Tří knížat. 

Druhé staré hospodě se říká Na Mýtě a stojí v Batelově hned u zdejšího rybníka. Pivo se tu vařilo už v roce 1546. 

Název vznikl podle zemské hranice mezi Čechami a Moravou, kterou tvořila vsí protékající řeka Jihlava. Hlavní silnice tehdy procházela průjezdem tehdejšího formanského hostince, kde se až do roku 1783 vybíralo mýtné.

Budějovice - U Zvonu

Na místě starobylé hospodu U Zvonu se dnes nachází Grandhotel Zvon.

V Českých Budějovicích najdete nejstarší hospodu v místě dnešního hotelu U Zvonu. Sídlí ve dvou starobylých domech. 

Jednomu se ve středověku říkalo U Třech kohoutů a hosté se tu scházeli už v roce 1543. Zlatavý mok se tu přímo vařil a ze starých dochovaných smluv víme, že v šenkovně stály čtyři stoly. 

Hned vedle byl dům U Tří bílých (nebo také Stříbrných) zvonků, kde byla hospoda již v roce 1663. Dlouhý název se časem krátil, až zůstalo jen U Zvonu.

Královéhradecko - Na Karlově

Na Karlově je možná nejstarší hospoda v Královéhradeckém kraji.

Vypadá jako nejlidovější putyka, přitom je to možná nejstarší hospoda v Královéhradeckém kraji. Říká se jí Na Karlově, najdete ji v Jiráskově ulici ve Dvoře Králově a její historie sahá až do roku 1608. 

Tehdy dům koupila rodina Taufmannů a dlouhá staletí se proto chodilo do hostince „k Taufmannovi“. Oblibu místa dokazuje to, že milovníci hospody si v dávné historii vynutili probourání městského opevnění a postavení malé brány.

Důvod byl jasný, aby brankou za kostelem mohli do hostince chodit i v noci, poté, co se zavřely městské brány. Oblíbeným hostem byl v minulosti třeba Karel Havlíček Borovský nebo členové královédvorského Sokola, kteří sem rádi zavítali po bohoslužbě. 

Jako první zde prý zasedl jejich praporečník a čekal, až se bratři Sokolové z bohoslužby vrátí. Do kostela s praporem nesměl, děkan totiž odmítal, aby Sokolové vnášeli prapor „s tou slepicí“.

Střední Čechy - Na Baště

Restaurace Na Baště stojí v obci Starý Kolín nedaleko Kolína. Nedávno byla uzavřena.

Jedna z nejstarších hospod ve středních Čechách se jmenuje Na Baště a stojí v obci Starý Kolín nedaleko Kolína. Postavena byla v 15. století kutnohorskými majiteli osady Bašta pro plavce a voraře, kteří zpracovávali dřevo pro potřeby kutnohorských dolů. 

Nájemníci se tu střídali a místo nemělo dobrou pověst. Kromě lehkých žen se k hospodě váže čarodějnický proces z roku 1564. 

Hospoda byla nedávno uzavřena. Staré a stále fungující hospody jsou i v Mladé Boleslavi, do dnešní Jihočeské Hoštěnice jezdil roku 1900 agitovat i T. G. Masaryk, v Příbrami je zase hornická restaurace Na Vršíčku založená roku 1839.

Brno - Stopkova plzeňská pivnice

Průčelí Stopkovy pivnice v Brně

Jedna z nejstarších stále provozovaných hospod v Brně stojí v centru města v ulici Česká. Je to Stopkova plzeňská pivnice. 

V domě fungovala už v roce 1870, tehdy se jí říkalo U Jonáků. Věhlas dal pivnici v roce 1910 novopečený majitel Jaroslav Stopka. 

Místo si oblíbili studenti, intelektuálové a vzdělaní měšťané, kteří tudy chodili do blízkého knihkupectví a rádi se stavili na orosenou Plzeň, jež se tu točí i dnes. 

Hodně toho pamatují také zdi pivnice U Čápa. Najdete ji na Obilném trhu kousek od porodnice a je známá tím, že už před 100 lety sem chodili novopečení otcové zapíjet své potomky.