Nejstarší hospody Česka najdete na Zlínsku, Ústecku i v Praze

  • 8
Pivo se v nich čepovalo už před stovkami let a fungují dodnes. Chodívaly do nich osobnosti jako Mozart, magistr Kelly a o té plzeňské psal třeba i Karl Marx. Týdeník 5plus2 vybral některé z nejstarších a přitom stále fungujících hospod ve všech krajích Česka.

Po minulých osmi představujeme zbývající starobylé hospody. 

Zlínsko – Slovácká hospoda

Slovácká hospoda

Nejstarší dodnes fungující restaurace v kraji se jmenuje Slovácká hospoda a stojí uprostřed Hradčovic nedaleko Uherského Hradiště. V hostinci svlažovali hrdlo pocestní už v roce 1416, tedy v době, kdy se schylovalo k husitským válkám. 

A právě Hradčovice už tehdy protínala vojenská a obchodní stezka z Moravy do Uher a vojska v obci nocovala. Dodnes se někde dochovaly až metr široké zdi nebo síť sklepních chodeb. Dodnes se do Slovacké hospody jezdí nejen za klasickou českou kuchyní, ale i za krásnou hospodskou a majitelkou v jedné osobě Šárkou Fedorovou. Snad ji tu hosté potkají i letos. 

Pardubicko – Hamerská krčma

Hamerská krčma

Kdo dostane v okolí Chrudimi chuť na skvělou hospodu, ať vyrazí asi 20 kilometrů na jih do vsi Svobodné Hamry. Zde už víc než 400 let funguje jedna, které se říká Hamerská krčma. 

Její původ sahá až do roku 1613. A protože ji majitelé citlivě opravili, její dnešní podoba se od té původní z počátku 17. století moc neliší. 

Zdejší kuchyně je staročeská, lidé si pochvalují ceny, za „pár zlaťáků“ se tu prý dobře napijete i najíte. 

Praha – U Krále Brabantského

Salzmanova pivnice

Nejstarší pražská hospoda nese jméno U Krále Brabantského a stojí na Malé Straně. Od roku 1375 byla prý zavřena jen jednou. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Datum nikdo přesně neví, mohl za to prý však host, který zde nashromáždil velký dluh. Hostinský v hádce „švorcáka“ nakonec zamordoval a hodil do kanálu. Voda však obrátila nebožtíka „na štorc“, proto ho našly děti, které zakoply míč do kanálu. 

Hostinského zavřeli a hospodu na čas také. Do šenku prý tajnou chodbou z Hradu chodili v přestrojení i čeští králové, popíjel zde také magistr Kelly, Jaroslav Hašek, Karel Čapek i Mozart. 

Na snímku z roku 2010 (po rozkliknutí) před ní stojí britský princ Charles. 

Ústecko – Pivovarská šenkovna

Pivovarská šenkovna

Přestože se v Ústí nad Labem vařilo pivo již v raném středověku a z dochovaných listin je patrno, že město mělo toto právo už v roce 1325, nejstarší dosud fungující restaurace se datuje k roku 1884. 

Tvrdí to o sobě Pivovarská šenkovna (na snímku) v ulici Velká Hradební – poslední dochovaná stavba starého městského pivovaru, který byl zbořen na konci devatenáctého století. Ovšem jen tři minuty chůze odtud stojí pivovar Na Rychtě, který o sobě tvrdí, že je starší a že jako restaurační zařízení funguje déle než sto padesát let.

Plzeňsko – U Salzmannů

Salzmanova pivnice

Za nejstarší dodnes fungující hospodu v Plzni je považována restaurace U Salzmannů v Pražské ulici (tehdy jse mohli najít na štítu název Salzmannova pivnice). Pohostinská činnost je tu doložená už v roce 1637, největší slávy však hostinec dosáhl ve druhé polovině devatenáctého století, kdy jej převzal bývalý forman Martin Salzmann. 

Tehdy se o restauraci rozepsal ve svých dopisech Bedřichu Engelsovi i Karl Marx, který se v roce 1875 léčil v Karlových Varech. „V Čechách není žádné revoluční uvědomění, tady se každý stará jen o to, jaké je pivo u Salzmannů,“ dochovalo se ve filozofově korespondenci. 

Olomoucko – Hanácká hospoda

Hanácká hospoda

Jednu z nejstarších hospod v Olomouckém kraji najdete na Dolním náměstí číslo 38 v Olomouci. Dnes zde sídlí Hanácká hospoda, ale už před 450 lety tady fungovala vinárna. 

Krásný renesanční dům se jmenuje Hauenschildův palác a právě zde se v roce 1767 ubytoval teprve jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart s rodiči. 

Tehdy se hospodě říkalo U Černého orla a fungoval zde i divadelní sál. Jenže budoucí světový virtuos zde onemocněl neštovicemi, a tak se rodina přestěhovala. Začátkem ledna hospodu majitelé nechali vymalovat, kdo sem teď zavítá, užije si krásně čistou hospůdku v historickém domě. 

Kolébku českých hospod spravovala církev

Jiný historický pohled na břevnovský klášter, který dnes nese oficiální název Benediktinské arciopatství svatého Vojtěcha a svaté Markéty v Praze-Břevnově

První tuzemské „putyky“ a pivovary vznikaly v klášterech. Ta vůbec nejstarší hospoda pravděpodobně vznikla jen pár let po založení pražského Břevnovského kláštera roku 993, pivo se tu také vařilo. 

Vždyť už středověký francouzský básník patnáctého století François Villon s oblibou říkal, že hospoda je to samé, co kostel, akorát je tam teplo. Mezi nejstarší české hospody patří také Jaškovská krčma v Těrlicku u Havířova, kde je první dochovaná zmínka z roku 1268. 

I tam vařili pivo mniši a podnik zde funguje i dnes. A nejstarší hospoda v Evropě? Ta dodnes stojí jen 160 kilometrů od českých hranic. Najdeme ji v rakouském Salzburgu a jmenuje se Stiftskeller St. Peter. Ve štítě má vepsán téměř neuvěřitelný rok 803.