Diskuse k článku

Nejlevnější lék na přehřáté podkroví je reflexní fólie. Krok za krokem

Vyzkoušeli jsme, zda průměrný kutil dokáže sám na okna nainstalovat externí fólii, která by měla zadržet většinu slunečního záření. Jde to, měli byste ale pracovat ve dvou a hlavně být velmi pečliví. I nejdrobnější nečistota na skle se pod fólií prozradí nerovným povrchem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rus5

Klima

Máme podkroví, máme ISOTEC, ale taky máme hodně střešních oken VELUX.  Vyzkoušeli jsme opravdu všechno -  od vnějších rolet po folie. Klimatizace je fakt nejúčinnější. Bohužel, ve většině případů je to jediné řešení. A s kvalitou izolace to nemá moc společného, ta je důležitá hlavně v zimě. V létě se to všechno nakonec stejně přehřeje a nic než klimatizace to nespraví. Já se klimatizaci bránil asi 6 let, ale nakonec jsem stejně podlehl. Ale funguje to.

Folie mají i nevýhody - snadno se poškrábou, na Velux v podstatě nejsou určené a hlavně ubírají teplo na jaře a na podzim, kdy ho naopak chci, abych ušetřil za topení.

0/0
20.7.2011 15:26

oldas7

A co ptáci

Není to příliš velká past na ptáky?!

0/0
19.7.2011 21:13

contributor

Co vrstva, to zlepšení

Každá vrstva na okna pomůže. Takže v tomto pořadí: Venkovní žaluzie, venkovní folie, meziskelné žaluzie, rolety, závěsy postříkané vodou. A pro jistotu mobilní klima. Zaručené řešení. Navíc všechno se dá na zimu vytáhnout, usušit, sloupnout, prodat a na jaře zase nandat. Ale vážně - cokoliv z toho trochu pomůže.

0/0
19.7.2011 20:39

vymrzovac2

Re: Co vrstva, to zlepšení

co takhle se rozhlédnout v zemích, kde s tím mají mnohaleté zkušenosti?  Jižní země používají po staletí pouze předokenní žaluzie, které okno 100% zastíní..............;-)   A zastiňují i balkony, vstupní dveře apod.

0/0
20.7.2011 9:47

addalbert

No,

na evidentně dožilou dřev.konstrukci oken to jsou vyhozený penízeRv

0/0
19.7.2011 17:39

blekekeke

no ...

a v zimě, tam bude zase zima, neb se tam nedostane sluneční záření. Jinak k těm foliím, copak prach a špína, tomu se dá bránit, ale jen co poletí první muška, máte ji na folii :o))

0/0
19.7.2011 14:42

l.g

Jak už tu padlo

řešení jsou předokení žaluzie nebo okenice. Celkově nižší teplotu v podkroví dosahnete kromě použití klimatizace ale jedině pořádným zateplením střechy.

V těch nejparnějších dnech je v nezatepleném podkroví nesnesitelně už v 9h. dopoledne. Tam kde je zatepleno podle normy je to ve 11h. čím víc zateplíte, tím dále tuto dobu posunete. V ideálním případě jí posunete natolik, že slunce už odpoledne začne ztrácet sílu a do extrémních teplot se podkroví vůbec nedostane. Přes noc se větráním prostor zase ochladí.

Problém je, že izolace musí být v násobcích normy. Což představuje zateplení srovnatelné s 20-30cm silnou vrstvou polystyrenu. To je při používání běžné minerální vaty prakticky neřešitelné, protože by jí musela být pomalu metrová vrstva. Řešitelné to ale je z jiných materiálů (nechci tu dělat někomu reklamu). Předpoklad ovšem vždy je, že na to musíte myslet už při stavbě domu a podřídit tomu konstrukci střechy.

Inu bojovat proti horku je o něco složitější, než bojovat proti zimě.

0/0
19.7.2011 14:17

Radka Pošta

Re: Jak už tu padlo

Jsme ve fázi rozhodování, čím zateplíme střechu. Klasika - vata a parozábrana nás vyjde na cca 60000Kč a zvládneme si ji udělat sami. Nechali jsme si nacenit pěnu nanášenou mezi krovy a rozpočet je na neuvěřitelných 200000Kč. A teď mně zajímá poměr cena a užitková hodnota. Skutečně mi to přinese takový komfort?

0/0
19.7.2011 15:43

l.g

Re: Jak už tu padlo

Najděte si něco o Isotec systému. To považuji za jeden z nejinteligentnějších systémů střech. Zláště, pokud jsou jednoduchého tvaru.

Stříkaná pěna je dobrá akorát pro rekonstukce, kdy nechcete moc bourat. Jinak to není nic extra.

Platí přímé úměra - za málo peněz málo muziky.

0/0
19.7.2011 17:38

log-out

Re: Jak už tu padlo

Ehm, minerální vata má o něco menší součinitel tepelného odporu než polystyren, proč by jí muselo být více?

0/0
19.7.2011 21:20

vymrzovac2

Re: Jak už tu padlo

má v sobě prostě vzduch, který se postupně ohřívá, takže se nakonec ohřeje i ten "minerál", který potom velmi těžko vychladá

0/0
20.7.2011 9:40

l.g

Re: Jak už tu padlo

Tepelně-izolační vlastnosti vaty jsou samozřejmě horší než u polystyrenu. Takže k dosažení stejného efektu potřebujete silnější vrstvu. Navíc má vata jednu zcela zásadní nevýhodu kterou mnoho lidí podceňuje. V případě, že se namočí (a to při zatékání střechou není velký problém), své tepelně-izolační vlastnosti zcela ztrácí. Její opětovné vyschnutí přitom může trvat i řadu měsíců.

0/0
20.7.2011 11:22

ADix

...

Na jižní straně domu, kde je ložnice, obývák a podkrovní místnosti slunce skoro nesvítí...ložnice a obývák je v létě příjemně chladný a podkroví je celé rozpálené a nezáleží na tom jestli je to místnost na té nebo té světové straně...totéž v bytě. Zde jsou sěny skoro celou noc nahřáté a okna již chladné. Po vyzkoušení folií žádná změna...teda možná ráno, když sem byl  práci, ale odpoledne a večer sem se pořád potil jako prase... pomohlo pouze zateplení a komorová okna. Takže za mě: folie NE!

0/0
19.7.2011 12:58

vymrzovac2

Re: ...

folie řeší pouze prostup tepla okny.  Střešní krytina bývá tmavá a kolmo situovaná ke slunci, takže absorbuje mnohem více tepla než bílá svislá stěna, která paprsky odráží. Každá stěna má přitom určitou setrvačnost(zpoždění), např. klasický panelák "pustil" teplo do místnosti stěnou někdy kolem druhé ráno. Já mám jižní fasádu zastíněnou, východní štít porostlý psím vínem a břečťanem, takže tyhle problémy vůbec neřeším;-)

0/0
20.7.2011 9:44

Kozel_

Většinu roku topíme

V létě se přehřívá většina bytů, ale i v létě někdy člověk chce, aby mu slunce vyhřívalo byt. Někdy jsou dny chladnější a svítí slunce - celý den, nebo jen chvílemi. Sluneční svit byt vyhřeje na příjemnou letní teplotu, vyšší teplota lze snadno snížit větráním. Podobně slunce funguje v zimě nebo v přechodním období jara a podzimu.

Ze samého léta je jen malá část dnů, kdy je nepříjemně horko, zvl tak, aby to nešlo vychladit např. nočním větráním. Tj. teploty od 28 st. výše a k tomu slunce. Pokud je denní maximum 28 st a večer to klesne na 16, tak není problém by chladit větráním. Když je třeba omezit sluneční svit, tak jsou lepší žaluzie, rolety, závěsy - možností je více. Na rozdíl od fólie jdou tyto možnosti vyřadit, tj. za chladnějšího počasí si slunce do bytu pustit. To je většina roku a možná stejně chladnějších dní v létě, co je v létě vyloženě tropických dnů se slunečním svitem. Pokud člověka zajímá, kolik protopí, tak bych fólii neradil, navíc snižuje světlo v místnosti.

0/0
19.7.2011 12:03

ztrewq

Re: Většinu roku topíme

pri vonkajších žalúziách (šírka lamely viac ako 5cm) sa postará o to, aby pri vonkajších teplotách viac ako 30°C bolo dnu príjemných 25°C. to žiadna fólia nedokáže. a pri "vodorovnej" polohe lamiel ide podstatná časť svetla dnu, pri stabilnom počasí ani s nimi nemanipulujem.

článok je klasická reklama, niečo na spôsob urobte si sami, pár dní vám to bude fungovať, onedlho vám to bude ku škode (prechodné obdobia a zima. ono totiž na jeseň (november - december, 11-12) je hmla a pod mrakom, avšak od januára svieti slnko a pod uhlom menej ako 30° od horizontu a tak prehreje interiér. fólia účinne odstráni toto kúrenie zadarmo.

no a dovetok - tí ľudia už raz zbytočne vyhodili peniaze za vnútorné žalúzie, ktoré sú k ničomu, akurát vyhodené peniaze.

0/0
19.7.2011 12:24

l.g

Re: Většinu roku topíme

Souhlasím, že fólie je blbost. Je neodnímatelná, zhoršuje propustnost a čistitelnost skla a vlastně nic moc neřeší. Paprsky sice odrazí, ale sama se tím zahřeje. A protože je v kontaktu se sklem, sklo pak funguje vlastně jako topné těleso.

Žaluzie na rozdíl od fólie má od skla odstup a vzduchová vrstva mezi žaluzií a sklem odvětrává sálavé teplo z rozpálené žaluzie do okolního prostředí, takže sklo zůstává relativně chladné.

0/0
19.7.2011 14:30

lamanawebu

Re: Většinu roku topíme

denni maximum je mozna 28, ale ja mam na zapadni strane pred francouzkym oknem 3x2m vydlazdenou terasu a na ni je teplota kolem 50ti !!! v byte za vnitrnimi zaluziemi mam pak 38 a vyhraty je cely interier - nabytek, sedacka, atd a nejen vzduch - kterej je  naprosto sklenikovej, vzhledem k rozpalene dlazbe nema smysl vetrat driv nez v osm vecer - to mi tam jde jeste vetsi vedro nez je v vnitr, pak otevru 1/3 fr. okna (vic nejde) a teplota pada velice velice pomalu a do pulnoci neklesne pod 22

0/0
19.7.2011 15:15

Radka Pošta

Re: Většinu roku topíme

Tchán bydlí v 8.patře z 8-mi a nepomohla ani změna rovné střechy na sedlovou, ani venkovní markýza na balkoně. Vedro je tam od rána a nikam kromě studené vany před horkem neutečete. V domcích se můžete přesunout do přízemí, nebo na zahradu. Sestra má zase v podkroví střešní okna a ty velmi zahřívají interiér, přesto že v nich má naistalovány izolační dvojskla. Na střeše na ně svítí slunce téměř celý den. Střešní okna mně osobně velice zklamaly a na dům jsme si nechali vyprojektovat vikýře.

0/0
19.7.2011 15:40

gavial.cz

Reklama

Zajímalo by mě, proč se potom ve Španělsku, Itálii a jiných jižních státech stále používají okenice případně předokení žaluzie? Zase si tu někdo zaplatil reklamu.

0/0
19.7.2011 11:50

harkonnen

Re: Reklama

Tak to bez žaluzií ani nestavěj, počítaj s tím rovnou. Tohle je levnější nouzovka, když žaluzie montovat nechcete. V článku ani netvrděj,že by to bylo lepší než žaluzie.

0/0
19.7.2011 12:37

l.g

Re: Reklama

Přesně takhle to vypadá, když se při stavění domu nepřemýšlí. A přitom stačí tak málo: Počítat v nadpraží okna se schránkou na žaluzii. Namontovat to můžete dodatečně, pokud chcete při stavbě šetřit. Navýšení ceny stavby je naprosto zanedbatelné.

0/0
19.7.2011 13:54

Jarda71

typ folie

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký typ folie používáte?

Děkuji za odpověď

0/0
19.7.2011 11:39

honimirek

Re: typ folie

potravinářskou... :-P

0/0
19.7.2011 12:33

intago

mám okna

na západ a tohle mě moc zajímá. Předokenní okenice nechci montovat. Vichr by je rval. Zatím jsem jen připevnil pár alobalových skládacích odrazek z auta na okna když je nejhůř, ale je to nouzovka. poradte, please. Nejsem v podkroví. Klima je drahá

0/0
19.7.2011 10:25

lamanawebu

Re: mám okna

tez mam okna na zapad a zrovna predevcirem uz sem se pro ty folie rozhodl a ted teda nevim cemu mam verit jestli clanku nebo diskusi .. napiste prosim jaky kdo ma presne typ a jak je spokojeny

0/0
19.7.2011 15:08

l.g

Slušelo by se dodat

že tento postup lepení platí pro všechny druhy samolepek a samolepících fólií (snad vyjma papírovách) při lepení na cokoliv. Nejen pro reflexní fólie lepené na okno.

Jinak toto je opravdu levné, ale zároveň nejméně účinné a nejméně komfortní řešení. Předokenní žaluzie jsou samozřejmě daleko účinnější, dají se snadno vytáhnout a navíc mají tepelně-izolační vlastnosti. Reflexní fólie patří snad tak akorát do výlohy sexshopu.

Co se týká účinného udržení nižších teplot v podkroví v letních měsících, tak hlavním nástrojem je tepelná izolace střechy. Ale bohužel nestačí "o něco lepší" zateplení než říká norma. Zateplení musí být lepší v násobcích.

Nejúčinnější, ale samozřejmě také nejnákladnější je pochopitelně klimatizace.

0/0
19.7.2011 9:41

Tarzan

...

Proč nedělají folie které by samy přilnuli k oknu (zevnitř) a v zimě  by se zase sundali ?

0/0
19.7.2011 8:58

kotatkoxxl

Re: ...

a proč by se v zimě sundávaly? Ochrání tě to zase před zimou a ušetříš za topení ;-)

0/0
19.7.2011 11:13

robokopp

Re: ...

v zimě snad potřebuješ aby skla sluneční zážení pouštěli dovnitř né odráželi ven !?

0/0
19.7.2011 11:32

Tarzan

Re: ...

Přesně tak taky vytahujem na podzim žaluzie :-)

0/0
19.7.2011 12:58

Mr. Skin

Okna vs. střecha

A opravdu to teplo v místnosti je zapříčiněno jen okny? Nemůže to být i rozpálenou střechou, která "topí" dlouho do noci? V článku jsem si nevšiml, zda tato fólie skutečně pomohla.

0/0
19.7.2011 8:38

nicolas.tesla

Re: Okna vs. střecha

Píšou tam, že teď trvá déle než se ten pokoj rozehřeje. A že to nějakou dobu trvá než teplo prostoupí izolací střechy. Takže výsledek je v závěru dobrý.

Já mám teda před střešním oknem pouze plátěnou roletku a i ta dost pomáhá.

0/0
19.7.2011 9:02

Labia Majora Zemanová

...

Marku, ta pani at si alespon nalakuje/odlakuje nehty priste :-)

0/0
19.7.2011 0:49

modrá kočka

Re: ...

ty nechty si paní zničila při práci.:-)

0/0
19.7.2011 5:06

marek62

Re: ...

hehe, omlouvam se, ja to tusil. Vsiml jsem si toho az kdyz jsem uploadoval fotku na web a rikam dceri: Sakra, ja ti to mel ve Photosopu domalovat. A je to tady :-)

+1/0
19.7.2011 6:20

Tajemný muž

Re: ...

;-DR^

0/0
19.7.2011 8:42

kotatkoxxl

Re: ...

taky to bylo první, čeho  jsem si všimla ... je to teda síla a pokud u práce lak opadává (což chápu), tak ať paní používá lak bezbarvý nebo žádný .... Rv

0/0
19.7.2011 11:11

Najdete na iDNES.cz