Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé mrazy i metrové závěje, zejména v zimě roku 1929. Tehdy půda promrzala až do hloubky jednoho metru, stály vlaky a ptáci padali zmrzlí ze stromů.
Fotogalerie4

Ledaři v pražském Podskalí se pořádně zapotili při porcování ledových kvádrů. | foto: ČTK

Zima 1928/1929 byla v Evropě ve 20. století nejstudenější. Nad kontinent pronikl mrazivý vzduch ze Sibiře a průměrné únorové teploty odpovídaly podmínkám v ruském Archangelsku, který leží blízko severního polárního kruhu. Zamrzlo dokonce moře v chorvatském Šibeniku, Baltské moře a laguna v Benátkách.

Po celkem mírném prosinci 1928 nastalo v Čechách po Novém roce extrémní ochlazení, které vydrželo až do konce března. Po celých 62 dní teplota nevystoupala nad bod mrazu. Podle oficiálních měření v Klementinu se tříměsíční zimní období 1928/29 (prosinec až únor) dostalo na třetí místo v pořadí za ještě studenější případy na přelomu let 1829/1830 a 1798/1799, samotný únor 1929 se stal s průměrnou teplotou −11,0 °C nejstudenějším měsícem století.

Tehdy napadly i ve městech spousty sněhu, takže na ulicích běžně lidé lyžovali a sáňkovali.

Zima způsobila mnoho požárů zaviněných intenzivním topením i zamrznutím vody v hasičských stříkačkách. Dalším problémem byly velké přívaly sněhu (v Praze 120 cm, na horách přes čtyři metry), protože od začátku ledna nejen mrzlo, ale také sněžilo. Pod vahou sněhu se dokonce 25. února prolomila střecha pražského Maroldova panoramatu. Byl velký nedostatek uhlí a železniční doprava byla paralyzována, takže byla ve druhé polovině února zrušena školní výuka.

Ještě v únoru se na celém území udržovala extrémně vysoká sněhová pokrývka, například v centru Prahy leželo skoro deset týdnů kolem 30 centimetrů sněhu. Půda místy promrzla až do hloubky jednoho metru a následkem toho odumřela asi polovina všech ovocných stromů, také ozimé polní kultury byly značně zdecimovány. Ptáci padali zmrzlí ze stromů. Sypký sníh navíc vytvářel vysoké závěje, což způsobovalo opakované dopravní kalamity.

KVÍZ: Kdopak se nám to tu procházel? Poznáte zvířata podle stop?

Dosud nepřekonaný národní mrazový rekord padl 11. února 1929 ve Stecherově mlýně v Litvínovicích u Českých Budějovic, kde teplota klesla na −42,2 °C. „Letošní zimy budeme ještě dlouho vzpomínati se skrytým přáním, by se v takové krutosti již nikdy neopakovala,“ zapsal si jeden tehdejší kronikář. Podle meteorologů to byla zima tisíciletí, která se hned tak nezopakuje.

Nejhorší zimy v Čechách

  • 800 – Zima byla tak krutá, že v Čechách zahynulo mnoho lidí a zvířat, led byl na půldruhého lokte tlustý a ryby v rybnících polekaly.
  • 962 – V Čechách bylo toliko sněhu, že lidé ze svých bytů nemohli a že střechy a celá stavení se prolamovala, i stromy se lámaly. Jihnutím sněhu povstaly povodně, v nichž mnoho lidu zahynulo.
  • 1282 – zima vydržela až do 25. máje, jihnutím sněhu povstala povodeň, která 20 dní trvala, tak že se ani mlíti, ani pole vzdělávati nemohlo. Na to byla velká drahota, hlad a umírání v Čechách a na Moravě.
  • 1432 – v Čechách začala dne 25. listopadu zima s tuhými mrazy, nimiž mnoho lidí zmrzlo; dne 17. ledna 1433 napadlo mnoho sněhu.
  • 1587 – zima trvala ode dne 6. prosince minulého roku až do konce dubna ustavičně za krutých mrazů, na silnici z Prahy do Jihlavy zmrzlo 50 lidí.
  • 1608 – do Čech přišla zima neobyčejně krutá, trvala od ledna až do 22. března, takže i vlci z lesů do vesnic přicházeli… 1798/1799 – dlouhá a sněžívá zima trvala od 1. listopadu do 28. dubna. Teploty poklesávaly až na −30 °C.
  • 1941/1942 – zima byla krutá, teploty byly pod bodem mrazu od 18. prosince 1941 do 15. března 1942.
  • 1943/1944 – nejdelší zima minulého století, kdy sníh napadl 12. listopadu 1943 a roztál až 28. května 1944.
  • Studené zimy pak následovaly v letech 1955/1956, 1962/1963, 1969/1970, 1978/1979, 1986/1987 a 1995/1996.

Zdroje: Kronika povětrnosti, kalendar.beda.cz; Harrachov.cz

Arktické teploty tehdy nemile zaskočily všechny, kdo nenosili čepice. „Pětadvacet případů zmrzlých uší na klinice profesora Kreibicha za jeden den překvapí. Omrznutí se udá při procházce za necelých patnáct minut,“ oznámila pražská Národní politika ve středu 6. února 1929. A fejetonista téhož deníku Břetislav Jedlička Brodský si všiml, že se razantně změnil zasedací pořádek v pražských kavárnách: „Všechna nejlepší místa s výhledem do ulice, po kterých byla dřív největší sháňka, jsou opuštěna. Hosté tlačí se v koutě u kamen.“

Jedlička Brodský zaregistroval i to, jaký vliv má počasí na vlakovou dopravu. „Na nádražích čeká se večer na odpolední rychlík a ráno na večerní z předešlého dne.“ A brněnský list Moravská orlice se přidal: „Ráno nevyjel z bratislavského nádraží jediný vlak. Též doprava městskou elektrickou drahou nebyla vůbec zahájena a na elektrické dráze Vídeň– Bratislava byla doprava uzavřena.“

V úterý 12. února 1929 v Praze zamrzla Vltava i Čertovka. „Protože zde je ne obyčejně prudký tok, Čertovka nikdy nezamrzá. Až nyní při třiceti stupních mrazu. Příčinu zkoumala zvláštní komise mostního odboru, která zjistila, že při ústí Čertovky do Vltavy došlo k zamrznutí až na dno,“ zaznamenal dobový tisk nebývalý úkaz.

Aby toho nebylo málo, krutá zima vyvolala i chřipkovou epidemii. „Úmrtnost následkem chřipky stoupla tak, že v jediný den konalo se v Plzni dvacet pohřbů, což je zjev nebývalý,“ objevilo se v tisku. Ve městech byly kvůli zamrzlému potrubí velké problémy s dodávkami pitné vody. Velké potíže měli i hasiči a úřady zakazovaly lidem pod pokutou polévat popel z kamen vodou, protože pak zamrzal v nádobách, jež se vyvážely. „Velmi trpí zaměstnanci elektrických podniků,“ soucítili novináři s řidiči tramvají, kteří na konečných stanicích fasovali horký čaj a speciální mast proti omrzlinám.

Pětačtyřicetidenní tuhé mrazy přiměly v půlce února novou československou vládu, aby boj s přírodními živly zahrnula do vládního prohlášení. „Jednoty spolupráce všech potřebujeme už v této hodině. Podstupujíce těžký zápas s přírodními běsy, musíme učiniti rukou společnou a nerozdílnou všechna nejmožnější opatření, abychom zvítězili proti zlobohu bílé smrti,“ uvedl 15. února 1929 nový předseda vlády František Udržal. „Jindy se na svatomatějskou pouť chodilo již ve svrchnících,“ posteskl si koncem února 1929 fotoreportér obrazového týdeníku Světozor nad sněhem zasypaným kostelem sv. Matěje v Praze. Slavnou matějskou pouť totiž Pražané tradičně považovali i za symbol blížícího se jara.

Naštěstí se nenaplnily obavy z jarních povodní. Mráz totiž ustupoval pomalu a led a sníh odtávaly postupně. Na stinných místech vydržel sníh až do května, takže se posunul i začátek jarních prací. Zemědělci začali sít až v dubnu, a to ještě teple oblečeni. Vzápětí ovšem přišlo léto s úmornými vedry a suchem. Nešťastní Čechoslováci se celý červenec a srpen těšili na příjemnější podzim. Dočkali se, teploty poklesly, počasí se konečně zklidnilo, ale v říjnu 1929 přišla jiná „bouře“ – došlo ke krachu na newyorské burze, který odstartoval hlubokou hospodářskou krizi.

Popletené pranostiky. Které fungují a na které radši nespoléhat

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Nadšenec vytvořil dřevěné PC, které se nemusí stydět dát ani do obýváku

Herní počítače už jsou dnes běžnou součástí domácího vybavení, jejich většinou futuristický design a mohutné LED podsvícení je však diskvalifikují od toho, aby si je esteticky uvažující jedinci...

Poprvé štěkl a leknutím se z toho svalil. Redaktorka líčí první dny se štěňaty

Premium

Dvě štěňata pokládám na terasu. Zatímco se otočím pro další, obě mi bleskově vklouznou zpátky do domu. Nedostatek spánku naštěstí od určité fáze přináší úlevnou apatii. Je mi to jedno, ať si dělají,...

Zvlhčují a čistí vzduch, vyrábějí kyslík. Zelenáči v květináči zlepšují imunitu

Zdraví máte jen jedno. A tahle parta „pokojových zelenáčů“ vám ho pomůže uchránit co nejdéle. Některé čistý vzduch od škodlivin, další ho obohatí silicemi, které vás vzpruží, a třeba ze šťávy z...

Finty, jak z obyčejných brambor vytěžit maximum a proměnit je v poklad

Taková obyčejná surovina a tolik zajímavých věcí je s ní možné dělat. Řeč je o bramborách, které kdekdo baští každý den. Ale jak je připravit opravdu chutně?

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Sběratel „ujíždí“ na starých pokladnách. Jsou složitější než kalkulačka

Třiapadesátiletý Andrew Rae ze Spilsby v Lincolnshire ve Velké Británii má 185 historických a elektronických pokladen, z nichž tři se objevily ve druhé sezoně úspěšného televizního seriálu Loki od...

25. ledna 2025

V kladrubském chovu přišlo na svět první hříbě roku, dalších 76 letos očekávají

Ve čtvrtek večer obohatilo chov koní v Kladrubech první hříbě nového roku. Do stáda starokladrubských běloušů přibyla klisnička Singera. „Porod proběhl bez komplikací,“ uvedla zootechnička místního...

24. ledna 2025  16:42

Masopust, období veselí a hodování, potrvá do začátku března. Pak začne půst

Od Tří králů až do Popeleční středy se odedávna v českých zemích pořádaly taneční zábavy, zabijačky a svatby. Tehdy hodovali chudí i bohatí, obyvatelé vesnic i měst. Masopust, lidově zvaný fašank a...

24. ledna 2025

Nelíbejte psy, můžete dostat salmonelózu, varují veterináři

Salmonela je nepříjemná bakterie, které se bojíme obecně u vajec či nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Veterináři však upozorňují, že ji můžete chytit, i když se líbáte se psem.

24. ledna 2025

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...