Pokud si chcete techniku malování s využitím guttové kontury nejdříve jen vyzkoušet, začněte něčím malým. Ideální je třeba hedvábná taštička, kterou lze využít jako taštičku na šminky nebo pouzdro na jakékoliv jiné poklady. Šít nic nemusíte, taštičku koupíte v kamenných i internetových obchodech s výtvarnými potřebami jako "polotovar".
Co budete potřebovat
Hedvábný polotovar - taštičku (případně kravatu, pouzdro na brýle, šálu, šáteček), mizicí fix, čirou nebo barevnou konturu na hedvábí - tzv. guttu, zažehlovací barvy na hedvábí a žehličku.
Pracovní postup:

1/ Do taštičky nejprve vložte složenou papírovou utěrku, která vsaje přebytečnou barvu a zabrání prosáknutí barvy na spodní část. Poté si mizicím fixem načrtněte jednoduchý motiv. Pokud něco zkazíte, stačí místo přejet vlhkým štětcem a usušit fénem. Nemusíte se bát, mizicí fix opravdu zmizí. Buď postupně sám na vzduchu (do 48 hodin po použití), nebo ihned po namočení vodou.

2/ Poté obtáhněte namalované linky konturou na hedvábí - guttou v tubě nebo lahvičce. Špičkou, která je přímo na lahvičce, uděláte pěkné tenké čáry. Chcete-li ale tenčí linky, můžete si na špičku tuby nasadit ještě redukci. Při malování dbejte na to, aby byly všechny konturovací (tedy motivy ohraničující) čáry uzavřené a navzájem se dotýkaly (aby se různé barvy nevpily do sebe navzájem). Pak nechte guttu zaschnout.

3/ Guttou namalované linky po zaschnutí jakoby zplacatí, to je znamení, že můžete začít vybarvovat ohraničené plochy. Barvy na hedvábí nanášejte nejlépe pomocí měkkého kulatého štětce. Protože barva po hedvábí pěkně "jede", nevybarvujte plošky až těsně ke konturám. Barva si k nim "dojede" pěkně sama, a nehrozí tak, že konturu nechtěně zabarvíte.

4/ Stejným způsobem po zaschnutí barvy namalujte i druhou stranu taštičky. Záleží jen na vás, jestli jednu stranu nejprve dokončíte a začnete s druhou, nebo jestli si nejprve jednu a pak druhou namalujete guttou a pak je obě postupně vybarvíte. U kontury i u barev samozřejmě platí, že je vždy nutné nechat každou ze stran dobře zaschnout, abyste si konturu nebo barvy nerozmazali. Nezapomeňte také vymalovat hranu taštičky až k zipu, aby byl výsledek co nejdokonalejší.

5/ Po úplném zaschnutí všech barev na obou stranách nezapomeňte barvy zažehlit. Tím je zafixujete a budete moci taštičku běžně prát. Zažehlujte žehličkou nastavenou na bavlnu, nejlépe přes pečicí papír, zhruba 2 minuty po každé straně. A máte hotovo.
Praktické tipy pro začátečníky:
- Gutta používaná na kontury je gumové konzistence. Vybrat si můžete guttu čirou, která po vyprání úplně zmizí. V nabídce ji ale najdete i v celé řadě barevných odstínů, u těch po vyprání zůstane příslušně barevná linka.
- Pokud s malováním začínáte, vyberte si světlé barvy kontur i z tohoto důvodu. Na světlých konturách nejsou tak vidět nepřesnosti jako třeba u černých linek. (Světlá gutta navíc ve finále skutečně úspěšně imituje nanesený vosk a malba je o to zajímavější.).
- Plochu obrázku, včetně pozadí, si pro začátek rozdělte na menší plochy. Vyvarujete se tak vzniku map, které se objeví tam, kde proschne kraj barvy dříve, než stihnete vybarvit celou plochu.
- Barvy na hedvábí lze mezi sebou dobře míchat. Na vlhkém hedvábí je můžete i zajímavě zapouštět do sebe navzájem.
|