Plovoucí podlahy jsou hitem posledních deseti let. Reklamy nás všechny lákaly na jejich velkou odolnost a dlouhou životnost. Mnozí teď však zažívají zklamání. Jejich podlaha, o níž si mysleli, že vydrží navěky, po několika letech vykazuje vady, které je velmi těžké napravit. Opravit ji je totiž velmi obtížné a prozatímní správky obvykle vydrží jen nějaký čas.
Na vině není systém jako takový, ale v drtivé většině případů spíše neodborná instalace a výběr výrobků z nejnižší cenové kategorie.
Kdy neposlouchá pero-drážka
"Lepená podlaha by měla držet tak pohromadě, že by neměla být šance spoje porušit. To je teorie. V praxi se to může stát jen tehdy, když řemeslník pro lepení použil příliš málo lepidla. A druhou možností je, že uživatel koupil bezejmenný výrobek, kde jsou pero i drážka tak krátké, že plocha spoje nedostačuje k pevnému spojení jednotlivých lamel," vypočítává Pavel Moník z firmy Everel, která se zabývá prodejem a pokládkou laminátových i dřevěných podlah.
Jak to, že se vůbec podlaha může rozpadnout? Při pokládce plovoucí podlahy se nechává až dvoucentimetrová mezera mezi koncem položené plochy a zdí, aby se podlaze nechal prostor pro dilataci, které podléhá každý materiál v případě, že se mění teplota a vlhkost v místnosti.
V situaci, kdy je slepená plocha příliš malá, mohou jednotlivé lamely pracovat "proti sobě" natolik, že dojde k rozlepení v nejslabším místě. Tedy tam, kde řemeslník zanedbal svoji práci. A stejně tak i v případě, kdy shodou okolností došlo v inkriminovaném místě k nadměrnému mechanickému namáhání. Třeba když si děti doma hrají s míčem a prudce zabrzdí tam, kde má spoj namále.
Teoreticky je možné koupit si v prodejně s podlahami profesionální lepidlo a pokusit se znovu ho nanést pečlivě do spáry. Vzhledem k tomu, že už se nikdy nepodaří oblepit celou plochu tak, jak tomu bylo při pokládce (dostane se jen na povrch lepených lamel a už vůbec ne do delší strany lamely), může toto řešení pomoci krátkodobě. Většinou se však lamely během denního provozu opět rozlepí.
"Lepené lamely nelze znovu rozebrat, nakonec dojdete k tomu, že budete podlahu pokládat znovu, tentokrát ale z kvalitnějších materiálů a s odborníkem," varuje Pavel Moník.
Kolikrát lze rozložit?
Podobné problémy mohou nastat i u zámkových lamel, ať už se podle výrobce označují Click či třeba Lock. "Myslím, že jsem se o vadu naší podlahy v předsíni zasloužila já sama. V koupelně mi tlakem vody vypadla hadice pračky z vany a v obraně před potopou jsem podlahu třikrát nebo čtyřikrát ve chvatu rozebírala," popisuje Aneta Černá, která se nám ozvala do redakce s prosbou, zda je možné problém vyřešit. "Zámkové systémy bývají obvykle velmi spolehlivé, tady je problém, že paní zřejmě tak pospíchala, až při rozebírání poškodila zámky," uvažuje soudní znalec a místopředseda Cechu podlahářů Jiří Dvořák.
Tady platí totéž, co pro nouzové opravy lepených podlah. Lze zkusit zámek slepit napevno (a připravit se tak o výhodu rozebiratelného spoje). "Většina zámkových lamel má ale spoje napuštěné kvůli odolnosti proti vlhkosti voskem. To znamená, že lepidlo nepronikne do struktury materiálu, lamely nebudou dobře držet a znovu se utrhnou," připomíná.
Antonín Kozák z prodejny Boma Parket ještě nabízí poslední šanci: "Ještě bych zkusil zámkovou podlahu rozebrat a znovu složit tak, aby se lamely, u nichž pravděpodobně došlo k poškození zámku, nedostaly k sobě. To by mohlo na čas pomoci v případě, že poškození není velké."
V souhrnu to znamená: plovoucí podlahu ano, ale raději zvolit dražší, ale osvědčené řešení. Kvalitní laminátové podlahy lze pořídit zhruba za 500 Kč/m2, dřevěné začínají od 800 Kč/m2. Zvláště u dražších materiálů se vyplatí přenechat pokládku firmě, se kterou prodejce stabilně spolupracuje. Vzhledem k tomu, že se pak kupuje s nižší sazbou daně, do rozdílu DPH se vejde sazba za práci.