Na starou podlahu se postaví rošt z OSB desek, který se zaplní vatou.

Na starou podlahu se postaví rošt z OSB desek, který se zaplní vatou. | foto: IP Izolace Polná

Na zateplení půdy vyzkoušejte foukanou izolaci, nemusíte bourat stropy

  • 16
Foukané izolace jsou ideálním způsobem zateplení starších objektů. Hodí se ideálně pro vodorovné konstrukce, hlavně stropy. Hlavní výhodou je to, že stropy se nemusí rozebírat, stavební úpravy jsou tak daleko rychleji hotové.

Pokud jste se rozhodli používat chatu nebo chalupu celoročně, měli byste se v první řadě zajímat o to, zda máte dostatečně vyřešené izolace. To bývá hlavně u starších objektů výjimkou. Jednoduchý trámový strop skrývá dutinu bez izolace a i když se v přízemních obytných místnostech topí, část tepla stropy uniká.

Foukaná izolace je ideální pro starší objekty.

I v případech, kdy je dutina zaplněná, bývá v ní násyp skládající se často ze zbytků ze stavby. Nemívá právě dobré (podle dnešních měřítek) izolační vlastnosti. Proto je vhodné začít izolacemi mezipůdních prostor.

Na strop pomůže malý otvor

Návratnost investice

Obecně se uvádí, že investice do izolace stropů se vracejí do pěti let. S realizační firmou si lze domluvit, že investici budete splácet – splátka se přibližně rovná výši ceny za ušetřenou energii.

Postupů k izolování stropů je víc. Je možné použít klasických minerálních izolací. To má ale nevýhodu v tom, že je potřeba zlikvidovat starý záklop a dutiny vyplnit. To je sice účinné, ale zdlouhavé a pracné.

"Daleko efektivnější je izolaci do dutiny nafoukat. Stačí odkrýt jen několik prken záklopu, pak přijede stroj s fukarem a do prostoru se nafouká izolace," vysvětluje Radim Vaněk z IP Izolace Polná. Podle něj se díky tlaku, pod kterým se izolace fouká do dutiny, dosáhne dokonalého vyplnění prostoru a nehrozí tak nebezpečí vzniku tepelných mostů. K foukané izolaci se používá čedičová vata.

Co když je dutina plná

V případě, že je dutina zaplněná starým zásypem, je možné opět záklop demontovat, starou izolaci zlikvidovat a nahradit ji moderní účinnější. Anebo můžete využít podlahový systém Magmarelax.

Na rošt lze našroubovat i hranoly a na ně pak položit palubky.

Na zaklopení lze použít i OSB desky.

Někteří chalupáři OSB desky jen nalakují, obejdou se bez dalších krytin.

Ten spočívá v tom, že se na stávající podlahu vytvoří rošt z OSB desek, který vytvoří základ nové podlahy. Rošt se pak vyplní izolací, nakonec už stačí položit nový základ podlahy z desek se systémem pero-drážka. Na ten je možné pokládat jakékoliv podlahové krytiny: koberec, PVC, linoleum či plovoucí podlahy.

Tento systém je ideální v případech, kdy se počítá s vytvořením nových podkrovních místností, nejen o samotnou izolaci. Nová podlaha bývá hotová během jediného dne a pak se klidně může začít s dalšími pracemi včetně zateplení střechy.