S propan-butanovou lahví manipulujte bezpečně, ať je z ní dobrý sluha

  • 1
Díky nezávislosti na rozvodných sítích jsou propan-butanové lahve oblíbené především na chatách či chalupách, při grilování nebo v karavanech. Skoro polovina uživatelů s nimi však přijde do styku celoročně. Při správné údržbě a manipulaci jsou naprosto bezpečné. Jak s nimi zacházet shrnul magazín DOMA.

Jen ventil zapečetěný fólií nebo plombou zaručuje, že lahev řádně naplnil kvalitní dodavatel, že prošla před expedicí kontrolou a že ji před vámi nikdo nepoužíval.

PLOMBA A REVIZNÍ ZKOUŠKA

Ventil zapečetěný fólií nebo plombou zaručuje, že lahev řádně naplnil kvalitní dodavatel, že prošla před expedicí kontrolou a že ji před vámi nikdo nepoužíval.

Datum poslední revize je vyraženo na límci lahve, ale pro lepší orientaci se také značí nástřikem přímo na vrcholu. Pokud má lahev na plášti nápis P15Y, datum poslední zkoušky by nemělo být starší než 15 let. Když tento nápis nemá, poslední zkouška by neměla proběhnout před více než 10 lety.

POŠKOZENÉ NEBRAT

Vyhýbejte se lahvím, které mají poškozený límec, jsou napadené korozí, promáčklé nebo dokonce děravé.

Každá plnírna má ze zákona povinnost prázdnou lahev nejprve zkontrolovat a před naplněním případně provést potřebnou údržbu. „Problém je, že některé malé plnírny ve snaze minimalizovat náklady údržbu lahví zanedbávají,“ upozorňuje Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, jež garantuje jednotný standard kvality a bezpečnosti plynových lahví.

„Buď údržbu vůbec neprovedou, nebo orezlé lahve jen přestříkají barvou, aby vypadaly udržované, někdy ani nezkontrolují, zda má lahev platnou tlakovou zkoušku,“ dodává Ivan Indráček.

SPRÁVNÉ USKLADNĚNÍ

Lahve je nutné skladovat i používat ve stojaté poloze. Nemají být uložené v nevětraných prostorách ani pod úrovní terénu a samozřejmě by se neměly nacházet v místnostech určených ke spaní.

Neukládejte je do blízkosti topných těles a rozhodně je nezapomeňte na přímém slunci, případně v rozpáleném autě na parkovišti.

Takto se plynové lahve běžně převážejí ve Vietnamu, v žádném případě to ovšem nezkoušejte.

JEN DO PLNÍRNY

Propan-butanové lahve nelze plnit jinde než ve specializovaných plnírnách. Jinak totiž hrozí jejich přeplnění, které může vést k rizikovým situacím.

Přesto se lahve poměrně běžně plní na čerpacích stanicích LPG pro automobily, i když je to ze zákona zakázáno. „Nesprávně naplněná lahev je buď nedoplněná, takže platíte za větší množství plynu, než ve skutečnosti dostanete, nebo přeplněná, což je nebezpečné,“ vysvětluje Ivan Indráček.

PODLE PRAVIDEL

Pokyny ke správnému připojení uvádějí osvědčení dodavatelé na produktovém štítku připevněném k lahvi. Nezapomeňte ani na pokyny výrobce spotřebiče, k němuž lahev připojujete.

Odborníci dále doporučují pravidelnou výměnu plynových hadic jednou za pět let. A jednou za deset let výměnu regulátoru tlaku plynu, který se připojuje na kohout tlakové lahve.

Doporučuje se i průběžná kontrola těsnosti všech spojů, především připojovacího šroubení. K tomu slouží detektor nebo pěnotvorný roztok, ale vystačíte si i s obyčejnou mýdlovou vodou.

Uměli byste případně plynovou lahev uhasit? (rady v článku zde)

16. ledna 2015