Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

aktualizováno 
Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech vzdálených devadesát kilometrů od nejbližších vod. Dokázali tím, že aktuální problém mikroplastů je ještě palčivější, než se se dosud myslelo.

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových mikrovláken mezi krystalky soli. | foto: Profimedia.cz

Studii publikovali na stránkách Nature Geosciences (placený vstup). Zatímco studií o přítomností drobných částeček plastů v mořích, vodních tocích nebo dokonce v pitné vodě je mnoho, doklady o tom, že se mohou přenášet i vzduchem, dosud chyběly.

Výzkum probíhal v pyrenejských Alpách

Výzkum probíhal v pyrenejských Alpách

Není to prvně, kdy se mikroplasty objevily v odlehlých místech planety. Vědci je našli například v Arktidě, kde se předpokládal jejich transport vlivem zamrzání a opětovného tání ledu. Pocházejí ze znečištění světových moří. 

Není se co divit, když se objevily ve velkých městech jako Paříž, Edinburgh nebo Kuang-tung v Číně a dalších. Není to tak dávno, kdy lidé z organizace Greenpeace zkoumali vodu ve Vltavě a Labi. Zjistili tam přítomnost téměř čtyř částeček na litr vody. To znamená, že při průtoku našich řek posíláme denně do moře desítky miliard těchto částeček (více čtěte zde).

Mezinárodní francouzsko-britský tým ze vzorků ledu vyvodil, že drobné částečky umělé hmoty mohou být přenášeny nejen vodou, ale i působením větru, kdy se mohou přenášet do vzdálenosti mnoha desítek kilometrů. Mohou se tak dostat i do řídce osídlených částí země, kde se dosud předpokládala jen panenská příroda.

Podle vzorků částic vědci prokázali, že zdrojem znečištění mohou být nejen zbytky plastů vyhozených do přírody, ale i zbytky oblečení. Právě moderní funkční materiály se často vyrábějí z recyklovaných plastových materiálů. 

Jejich zbytky nemusejí pocházet jen přímo z praní a odpadových vod, které se pak dostávají do vodních toků, ale i přímo z oblečení. Zdrojem plastového znečištění a nositelem mikrostopy v prostoru se tak může stát i horolezec.

To nakonec dává po prozkoumání vzorků obrázek o tom, z jakých zdrojů jednotlivé částečky mikroplastů pocházejí. Zhruba 40 % plastů pocházelo ze zdrojů, které tam přinesli a odhodili návštěvníci. Dalších 40 % se tam dostalo vzduchem, u zbytku zatím původ nebyl rozeznán.

Velká část mikroplastů byla nalezena ve formě drobných vláken tenčích než vlas a byla z nylonu a polypropylenu, což jsou látky používané v textilním průmyslu. Vědci se proto domnívají, že je tam mohl zavát vítr od návštěvníků hor, jelikož právě tato vlákna se používají pro výrobu funkčního sportovního oblečení.

VIDEO: Takto se z lahví, které vyhodíte do žlutého kontejneru, stanou nové výrobky:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Zálesácký chleba zvládnete snadno i na grilu v polních podmínkách

Pečení chleba

Není to sice tradiční kvasový chléb, ten jen tak někdo nezvládne a jeho příprava potřebuje daleko více času. Ale jestli...

Agrivoltaika staví panely svisle, zaberou jen procento půdy

Mezi panely mohou zemědělci normálně hospodařit.

Pošramocenou pověst fotovoltaických elektráren, které se staví na polích, se pokouší napravit zajímavý německý projekt....

Pohlreich se vrací na obrazovky s grilováním steaků. Na řadě je T-bone

T-bone steak s gremolatou

Primácký pořad Rozpal to, šéfe! se šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem zahájil prvním dílem svoji jarní premiéru....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz