Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Pozor na sardinky. Vědci v nich zjistili velký obsah mikroplastů

Nákup z rybího trhu tentokrát neskončil na talíři, ale ve vědecké laboratoři. Skupina výzkumníků v tělech ryb a dalších mořských živočichů hledala plastové částečky. A našla je v množství, které by mohlo být varovné.

Největší obsah mikroplastů zjistili vědci v sardinkách. | foto: Profimedia.cz

Syrové sardinky, ústřice, modré kraby, tygří krevety a sépie nakoupené na běžném tržišti zkoumal tým vědců z univerzit v Exeteru a Queenslandu. Drobné částečky plastu našli ve všech vzorcích. Nejvíc jich bylo v sardinkách – na jeden gram připadlo v průměru 2,9 miligramu mikroplastů. U ostatních mořských plodů se nález pohyboval mezi 0,04 a 0,3 miligramu na gram hmoty.

„V průměrné porci sardinek by tak člověk snědl až třicet miligramů plastu. Tolik váží průměrné zrnko rýže,“ uvedla Francisca Ribeiro, vedoucí výzkumu, jehož výsledky vyšly v časopise Environmental Science & Technology. „Podíl plastů se v našich vzorcích dost výrazně liší druh od druhu, ale rozdíly byly i mezi jednotlivci v rámci každého druhu. Nicméně to, že jsme zdaleka nejvíc plastů nalezli právě v sardinkách, nás překvapilo,“ dodala.

Plasty, které jsou všude

Výzkumníci se zaměřili na přítomnost pěti rozšířených druhů plastu: polystyrenu, polyetylenu, polyvinylchloridu, polypropylenu a polymetylmetakrylátu. Částečky nalezené v rybách a mořských plodech nejprve rozpustili pomocí chemikálií. Tekutinu pak vložili do speciálního stroje – ten umí rozpoznat, o který typ materiálu se jedná.

„Ve všech testovaných vzorcích byl polyvinylchlorid, což je široce používaný syntetický polymer, ale největší koncentraci jsme zaznamenali u polyetylenu. Právě ten je také v současnosti nejpoužívanějším plastem,“ upřesnila Ribeiro.

Zaujalo ji prý také to, že v různých druzích živočichů bylo složení plastů rozdílné. V tělech ryb například převažoval polyetylen; ústřice v sobě měly jen jediný z pětice plastů, a to polyvinylchlorid.

Všechny nalezené materiály se běžně používají k výrobě umělohmotných obalů a textilií. Předchozí studie už ukázaly, že tvoří velké procento odpadu v mořích. 

Za mikroplasty se pak považují jejich částečky o průměru menším než pět milimetrů. Najít se dají ve vodě, půdě, ve vzduchu i v tělech lidí a zvířat. Jejich dopady na lidské a zvířecí zdraví zatím nejsou jasné, ale jsou předmětem řady výzkumů.

Zkoumá je i WHO

Přítomnost mikroplastů už byla prokázána i v oblastech, které jsou zdánlivě nedotčené civilizací – na dně oceánu, na vrcholcích Alp i v antarktickém ledu. Vznikají z plastového odpadu, který se rozbíjí, degraduje nebo je namočený ve vodě, a je velmi těžké je zachytit, izolovat a zničit.

Problematikou mikroplastů se zabývá také Světová zdravotnická organizace (WHO) – podle jejích zjištění by plastové částečky větší než 150 mikrometrů nejspíš neměly být škodlivé, protože je tělo vstřebá a zase celé vyloučí. Problém by mohly tvořit ty, co jsou ještě menší, protože by se mohly vstřebávat přímo do orgánů. WHO i další subjekty zkoumají i to, jak by mikroplasty mohly napomáhat šíření bakterií a jejich lepší obraně proti antibiotikům.

Co jsou mikroplasty?

Efekty mikroplastů na různé organismy mezitím odhalují vědci z různých oborů. Zjistili už třeba, že tyto částečky mění a někdy oslabují těla drobných korýšů. Letošní německý výzkum se zase zaměřil na chrostíky, kteří si z nich začali budovat schránky. Ty jsou proto méně odolné vůči predátorům i dalším vnějším vlivům.

Podobné změny se sice zatím odehrávají „v malém“, ale odborníci připomínají, že mají vliv na celé ekosystémy. Jak velký – a co to pro nás i pro planetu znamená – nejspíš ukáže až důkladnější výzkum.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo italského chaosu skvěle promazaný gastrostroj, nadchlo Pohlreicha

Italskou kuchyni nelze nemilovat. Je bohatá na suroviny i chutě a jednoduchá, pokud ji opravdu umíte. Proto se ti...

Sněžnice se v mžiku změní v lyže. Trnuli jsme, zda nápad zaujme, říká tvůrce

Premium Student architektury Vojta Veverka společně se svým bratrem Ondřejem jsou nadšenci pro zimní turistiku. Vždycky je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

Alkohol, či oškrábat? Plísně hyzdí domovy a škodí. Zbavte se jich navždy

Premium Pokud vás někdo v poslední době pořádně vyplísnil, nebylo to asi nic příjemného. Většinou to však netrvá déle než pár...

Když se bábovka nepovede, umí být pěkná dusivka, říká Josef Maršálek

Josef Maršálek si dal k svátku extra klasiku, kterou podle něj vyzkoušel upéct nebo alespoň ochutnal každý. V dalším...

Zápach a vyšší spotřeba. To vás čeká, když pravidelně nebudete čistit troubu

Špinavá trouba není nic pěkného. Ulpělé nečistoty a přiškvařené cákance však nejsou jen věcí estetiky. Staré zapečené...

Recept na lahodné brownie plné čokolády, jak ho peče Josef Maršálek

Kdo by nemiloval čokoládu, užít si její plnou chuť je prostě pro většinu z nás zážitek. Ne náhodou jsou kakaové boby...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...