Ne náhodou Mezinárodní unie pekařů a cukrářů (UIBC) vyhlásila světovým dnem chleba právě 16. říjen, tedy den, kdy byla v roce 1945 založena Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Jejím mottem se stalo „Nechť je chléb“ (lat. „Fiat panis“) a cílem boj proti hladu.
Zkuste upéct chleba nebo alespoň chlebové placky |
Dobrý chleba je opravdu k nezaplacení a není náhodou, že od letošního jara se na jeho pečení vrhá stále více lidí. Koneckonců, stačí k tomu mouka, voda a sůl; a aby nakynul, tak ještě kvásek nebo droždí.
Na jaře jsme čtenáře iDNES.cz vyzvali, aby se o své zkušenosti s pečením domácího chleba podělili. Opravdu jste tak učinili a nabídli i své vyzkoušené a osvědčené recepty. Což neztratilo na aktuálnosti. Pečení chleba je ideální způsob, jak si zajistit jednu ze základních potravin, která se dost dobře nedá skladovat, aniž by člověk musel denně někam běhat.
Chleba podle receptů čtenářů iDNES.cz: nemusí být kvasový, i z droždí může být luxusní |
A je překvapivé, kolik lidí se vrhá do pečení kváskového chleba. Příprava chleba z droždí je totiž jednodušší než neustálé opečovávání kvásku. Jenže pravdou také je, že kdo si zamiluje typickou vůni a chuť kváskového chleba, je ochoten tomu něco obětovat. Navíc je chléb zadělaný kvasem zdravější, stravitelnější a pro naše útroby je doslova pohlazením.
Pokud ovšem máte rádi chléb z bílé mouky a chcete si nejprve vyzkoušet upéct chléb zadělaný droždím, máme výborný tip na řemeslný chléb (třeba s bylinkami a medem), jak ho dělají ve Francii. A jak ho upekla šikovná amatérská kuchařka Anička, finalistka soutěže Peče celá země. Aniččin rodinný recept najdete v článku zde.
19. února 2020 |
Každodennímu přikrmování kvásku se lze vyhnout
Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že tajemstvím přípravy a pečení kvasového chleba se každý musí tak trochu protrpět sám za sebe a jen ti nejzarytější vydrží. Ovšem o to větší vám pak jeho pečení dělá radost.
Sama peču kvasový chléb teprve od června, kdy jsem si z řemeslné pekárny přinesla spolu s chlebem i první kvásek. Tedy základ, z něhož peču dodnes, přestože jsem ho třeba i týden nechávala bez dozoru. V tom totiž umí geniálně poradit Maškrtnica, tedy Juliana Fischerová, smekám, opravdu to funguje (kompletní návod najdete zde). Jak Maškrtnica pracuje s těstem, na to se můžete podívat na úvodním videu z archivu.
Nějaký čas vezme, než člověk prostuduje všechny zaručené rady a tipy, kterými se to na internetu jenom hemží. Koneckonců dá se tu sehnat právě i kvásek, o který se většina amatérských pekařů ráda podělí a přidá i osvědčené rady. A hlavně povzbuzení, které je na počátku hodně potřeba.
Vraťte se k pečení domácího kváskového chlebaŽe na něj budete mít dost času, to už jsme psali na jaře. Vzhledem k tomu, jak se zkracuje den, a k omezeným možnostem, jak trávit volný čas, to teď platí dvojnásob. Využijte toho a naučte se péci chleba, udělá vám to radost. Časem budete brát jako pozitivum, že jste ten čas smysluplně využili. Ve shrnujícícm článku najdete maximum praktických rad, jak na to. |
Hlavně nedovolte prvním nezdarům, aby ve vás zabily odhodlání péci si vlastní chleba. Těmi si procházejí i profíci. Vychytat musíte nejen kynutí kvásku, ale i výběr mouky (já třeba peču z 50 % z žitné mouky, přidávám nejčastěji špaldovou či pohankovou, případně hladkou bílou) a teplotu a dobu pečení. Zjistíte také, že není mouka jako mouka, ale to už je to nejmenší.
Každopádně za nejcennější radu, kterou jsem na internetu našla, považuji tu od Maškrtnice, jak kvásek uchovávat, aniž bych musela péci každý den nebo pravidelně přikrmovat. Jakkoliv je to dneska už doslova člen rodiny.
Celý fígl spočívá v tom, že z kvasu vždy odeberu polévkovou lžíci (cca 50 až 70 g), uzavřu do čisté skleničky nebo plastové krabičky a uložím do chladu lednice. A když ho chci oživit, nakrmím ho žitnou moukou a vodou (1:1) v takovém množství, kolik kvasu budu potřebovat na pečení. Jde to.
Vyzkoušet můžete i chlebové placky podle Zdeňka Pohlreicha:
8. dubna 2016 |