Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bezmasé pondělky by planetu nezachránily, ale ani veganství není nutné

Podle odborníků by výrazně zpomalilo globální oteplování, kdyby lidé celosvětově snížili spotřebu živočišných výrobků na polovinu. Pokud by tu chybějící půlku ve svém jídelníčku nahradili rostlinnou stravou, do roku 2050 by to snížilo emise o 31 procent. Zmenšila by se totiž plocha využívaná k zemědělství.
Místo masa si můžete dát třeba veganské chilli.

Místo masa si můžete dát třeba veganské chilli. | foto: Profimedia.cz

Předchozí studie z roku 2021 provedená Univerzitou Illinois v Urbana Champaign ukázala, že maso a mléčné výrobky mohou za 57 procent emisí skleníkových plynů z potravinářského průmyslu. Nová studie, zveřejněná v deníku Nature Communications, tyto závěry potvrzuje a uvádí, že částečný přechod na veganství by využívání půdy pro zemědělství opravdu omezil.

Spoluautorka studie Eva Wollenbergová z Vermontské univerzity tvrdí: „Bude potřeba víc než ‚Meatless Mondays‘, abychom výrazně snížili emise skleníkových plynů, jež nesou hlavní odpovědnost za změnu klimatu. Tato studie nám ukazuje cestu, jak pokračovat.“

Meatless Mondays (2003), tedy „Bezmasé pondělky“, či Meat Free Monday (2009), v níž se angažoval Paul McCartney se svými dcerami, jsou mezinárodní kampaně nabádající lidi, aby aspoň jeden den v týdnu nejedli maso. A to nejen pro zlepšení svého zdraví, ale i zdraví planety.

V současnosti tomu nahrávají i nejrůznější náhražky masa a masných výrobků. „Rostlinné náhražky masa nejsou jen trendy novinka, ale i skvělá příležitost, jak dosáhnout cílů nejen v oblasti klimatu a potravinové bezpečnosti, ale i zdraví a biodiverzity na celém světě,“ je přesvědčená Wollenbergová. Nicméně jako realistka dodala: „Takový přechod samozřejmě není jednoduchý a vyžadoval by řadu technologických inovací i politických zásahů.“

Wollenbergová a její kolegové zjistili, že pokud by lidstvo omezilo na polovinu potřebu živočišných výrobků, zaznamenali bychom do roku 2050 – tedy zhruba za čtvrtstoletí – významné snížení zlepšení potravinářského průmyslu na životní prostředí. Celosvětově by to podle vědecké studie přineslo 12procentní pokles plochy potřebné pro zemědělství a o polovinu by se snížilo množství dusíku, jež lidé dostávají do půdy. Dále by se o 10 procent snížila spotřeba vody a o 31 procent by klesly emise skleníkových plynů.

A přestože – nebo právě proto – že pro řadu zemí jsou maso a mléko velmi významnými potravinami, by se podle výzkumníků snížil i počet lidí s podvýživou. A to až o 31 milionů, tedy na 3,6 procenta populace.

Dopady by se zcela logicky lišily regionálně, a to zejména kvůli rozdílnému zalidnění různých oblastí, odlišnému složení jídelníčků i rozdílnému hospodaření na zemědělské půdě. Změny v agrokultuře by nejvíc pocítila Čína a zlepšení v oblasti životního prostředí by se nejvíc projevilo v Jižní Americe a subsaharské Africe.

Češi zkoušejí vyrobit umělé maso. Chtějí, aby stálo stokorunu za kilo

„Potravinářský průmysl může zhruba za jednu třetinu všech emisí skleníkových plynů a vždy bylo nesmírně těžké snížit jeho uhlíkovou stopu,“ konstatovala Wollenbergová. Nabádá k přijetí spoluodpovědnosti za budoucnost planety jak spotřebitele, tak výrobce potravin a zákonodárce a přimlouvá se za náhradu masa rostlinnými alternativami aspoň z poloviny u každého z nás.

Zatím to však nevypadá, že by se lidé snažili maso omezit. Celosvětově jeho produkce dlouhodobě stoupá. Mezi největší masožravce patří země jako USA, Kanada či Velká Británie, kde průměrně lidé snědí až 120 kilogramů masa ročně. U nás se spotřeba masa již od sedmdesátých let drží zhruba na 80 kilogramech ročně na osobu.

Omezili byste spotřebu masa a mléka na polovinu, abyste pomohli planetě?

celkem hlasů: 388
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.
Autor:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kokardy, nenáročné trvalky našich prababiček, které vděčně kvetou celé léto

Český název dostaly podle ozdob nosících se na klopách kabátů, protože připomínají rozety neboli kokardy. V trvalkových záhonech bohatě kvetou celé léto až do podzimu, obzvlášť pokud průběžně...

9. září 2024

Vlkodlačí či australská. Zvláštní kočky, které budou milovat celou rodinu

Dnes vám představíme kočky, které jsou sice samostatné a svébytné, jak u těchto malých šelem bývá zvykem, nicméně je pro ně lidská společnost nezbytná.

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poznejte soutěžící Hell’s Kitchen Česko. Pruďas Kašpárek už čtyři vyhodil

Pekelná kuchyně otevřela na konci srpna své brány. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  11.9 22:01

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

16. září 2024

Vybírejte nejroztomilejší mazlíčky, hrají o kvalitní granule, deky i hračky

Čtenářská anketa o nejroztomilejší mazlíky měsíce září je tu a vaše hlasy rozhodnou, kdo se bude radovat z výhry od značky Purina PRO PLAN. Pokud se chcete také zapojit a hrát o hodnotné ceny,...

3. září 2024,  aktualizováno  16.9 9:34

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

16. září 2024

Modré, růžové i bílé rozrazily dělají v trvalkovém záhonu radost celé léto

Školní biologie vás nejspíš poučila o blankytně modré kytce podobné pomněnce, o rozrazilu rezekvítku. Vaši zahradu ovšem vyzdobí hlavně rozrazily klasnaté, podle latinského názvu označované také jako...

15. září 2024

Velrybí, kytarový, vousatý a skvrnitý. Žraloci, kterých se nemusíte bát

Když se řekne žralok, většině z nás se vybaví nemilosrdný predátor s řadami ostrých trojúhelníkovitých zubů s pilovitou hranou. Ale není žralok jako žralok.

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...