Nejsnadnější je samozřejmě pořídit si v obchodě práškové barvy, tak to podle průzkumů dělá až padesát procent Čechů. Ekologicky smýšlející ovšem raději sáhnou po přírodních barvivech. Žlutou dodá vajíčkům třeba šafrán nebo kurkuma, hnědou slupky z cibule či z dubové kůry, na zelenou se hodí petržel, jetel, rozmarýn nebo kopřivy, fialový nádech propůjčí borůvky a červená řepa.
Jaké jsou triky mistra barviče
Nicméně, i když zůstanete jen u barvení, můžete si trochu pohrát s technikou... Co třeba taková dvoubarevná vejce? Není problém, jen pamatujte, že se začíná světlejším odstínem, a až když zaschne, pokračuje se tmavším. Důležité je vybírat variace, které spolu v barevné škále sousedí (například žlutou a červenou, modrou a zelenou), jinak hrozí, že vám vzniknou v překrytých částech nepěkné bahnité odstíny.
Jak vtipně namalovat či nazdobit vajíčka |
Nejjednodušším způsobem, jak docílit mramorového efektu, je vejce nabarvit ve světlém tónu a poté jej ponořit do tmavší barvy, do níž předem nalijete trochu olivového oleje.
Vyloženě kropenaté vajíčko vytvoříte v případě, že k různým druhům luštěnin (fazole, čočka, hrách) v kelímku přidáte barvivo, zamícháte a vejce v nádobce opatrně protřepete. Lákají-li vás výrazné metalické barvičky, bude nejlepší vajíčko nejprve nabarvit hodně sytě a pak na něj štětcem nanést zlatý plátek nebo jiný vzor.
Jak na velikonoční barvení přírodní cestou?
Vaječné nálepkování a olepování
Jestli však lze něco považovat za „typické“, pak je to velikonoční vejce opatřené nálepkou. Pamatujete? Dnes už jsou ale vychytanější možnosti než před třiceti lety. Především je zvykem kdeco na vajíčka lepit. Korálky, papír, ale třeba i modurit, přilepit jde všechno možné.
Řada zdobičů to ovšem pojme i tak, že si prostě pořídí jen černý – nebo třeba zlatý či stříbrný – fix a na vajíčko nakreslí, co potřebuje. Oblíbené velikonoční motivy jsou různé květiny, zvířátka, hvězdičky či křížky.
Slupky žluté i červené cibule schovávejte na velikonoční barvení vajec |
Jak na kouzelně děrované kraslice
Tahle vajíčka krásně ozdobí interiér a můžete je věnovat jako originální výslužku nebo jarní dárek. Nejlepší jsou na ně bílé kousky z domácího chovu či farmářského trhu. Co budete potřebovat? Kromě šikovných a netřesoucích se rukou také vyfouknutá vajíčka –, ideálně bílá, dále Savo, modelářskou brusku s různými nástavci a jarní zeleň na dekoraci.
Čerstvě vyfouknutá vajíčka nechte před vrtáním proschnout, jinak ráda praskají. Měkčí tužkou si na skořápku předkreslete, kde chcete vyvrtat dírky. Začátečníci mohou nejprve použít úzký vrtáček zhruba o průměru jednoho milimetru z příslušenství brusky a vyzkoušet si jednoduché díky.
Tip pro detailistyNejen vyvrtané otvory, ale také prostor mezi nimi můžete dozdobit pomocí vosku a rázem tím získáte rustikální vzhled. Stačí k tomu například špendlík s kovovou hlavičkou zapíchnutý do tužky, vosk v tekutém stavu a pak hodně šikovnosti. |
Při práci držte vejce v dlani, vrtáček přiložte kolmo k němu, na skořápku netlačte. Vytvořte malou dírku, potom vrtáček v brusce vyměňte za jiný nástroj. Pro zvětšení dírek nebo úpravu tvaru použijte vrtací konusy z příslušenství mini brusky, případně řezací kotoučky k vytvoření úzkých tvarů, například lístečků a proužků.
Nakonec vyvrtaná vajíčka ponořte na 10 minut do roztoku Sava a vody namíchaného v poměru 1:1, tím je zbavíte vnitřní blanky a budou krásně čistá. Pak je důkladně vypláchněte čistou vodou, nechte je oschnout a můžete je třeba zakomponovat do velikonoční dekorace. A nebo je mít připravená pro koledníky.
Na přípravě článku pro časopis Tina se podílely Andrea Votrubová a Eva M. Poláčková.