Lexikon devatera koření, které by vám na Vánoce nemělo doma chybět

  • 0
Špetka koření vyladí k dokonalosti každý pokrm. Právě v zimě, a to především v adventním čase o a Vánocích, by vám ve spíži neměly chybět druhy, které zahřejí na těle i na duši. Koření má totiž v tom správném množství vynikající účinky na tělo i psychiku. Provoní vám svět.
Mnohé aromatické koření, bez kterého si už naši kuchyni neumíme představit,...

V případě koření platí dvojnásob, že méně je více. Drtivá většina druhů je totiž, pokud se to přežene s jejich množstvím, pro lidský organismus vysoce toxická (opatrně zejména s muškátovým oříškem a šafránem). 

Při správném a střídmém užívání je tomu naopak. Koření je plné antioxidantů, vitaminů a minerálů. V době adventu navozuje jeho hřejivé aroma pocit pohody, postará se o vaši dobrou náladu a zažene stres. Stačí přivřít oči a nasát jeho omamnou vůni.

Tip: Koření lépe rozvine své aroma, když ho nasucho opražíte.

Během vánočních svátků, kdy se stoly doslova prohýbají pod hromadou jídla a pití a jen málokdo odolá alespoň kousek od každého ochutnat, je koření výborným prostředkem pro snazší trávení. Navíc tlumí křeče a předchází nadýmání. Jaké koření tedy doma rychle potřebujete doplnit?

Koření, které prohřívá organismus a pomáhá trávení

Skořice

Hřebíček

Muškátový oříšek

Skořice

Ta nejkvalitnější pochází ze Srí Lanky. Má sladkou, trpce pikantní chuť. Báječná je do koláčů, nákypů, svařeného vína i punče. Má dezinfekční účinky, zahřívá organizmus, povznáší mysl. 

Při zimnici určitě vsaďte na skořici

Hřebíček
Do světa se rozšířil ze Západoindických ostrovů. Jeho silná sladká vůně a lehce nahořklá chuť vynikne v horkých nápojích, cukrovinkách či marmeládách. Působí antisepticky, používá se ve stomatologii. 

Muškátový oříšek
Nejde o pravý „oříšek“, ale o část semene. Je pikantně ostrý, sladce hořký. Mletý, resp. strouhaný, se přidává do omáček (bešamel se bez něj neobejde, videonávod na jeho přípravu v článku zde) a krémových polévek. Dochutí paštiky i nádivky, unikátní vůni propůjčí také pečivu.  

Kardamom

Chilli

Koriandr

Kardamom
Jeho tobolky jsou ceněným kořením. Nesmí chybět v indickém kari koření a také je součástí směsi garam masala. Používá se do řady sladkých jídel, v mletém stavu pak do kávy a čaje. Pomáhá při soustředění, zahání únavu, zažívací obtíže i bolesti hlavy. 

TEST: Co víte o kardamomu?

Chilli
Sušené papričky s různou ostrostí se prodávají vcelku, mleté na prášek nebo drcené na tzv. vločky. Ačkoli se chilli koření používá hlavně na ochucení masa a zeleniny při libovolné úpravě, výborně se snoubí s čokoládou, ať už v pralinkách, nebo horkém nápoji.

Koriandr
Používá se pod maso ke grilování, na ryby, ale i do nálevů na nakládané houby a zeleninu. Můžete jím ozvláštnit také různá těsta, např. když pečete domácí chleba. Je nepostradatelnou součástí perníkového koření. Olej ze semen má silné antibakteriální účinky.

Zázvor

Badyán

Vanilkový lusk

Zázvor
V tropické Asii se pěstuje už více než 3000 let. Používá se čerstvý i sušený.

Pro svoji kořeněnou, sladce pikantní chuť se zázvor hodí do sladkého pečiva i ke všem druhům masa. Je vhodný při nachlazení, ulevuje od bolesti, ničí bakterie a posiluje organismus.

Badyán
Jeho domovinou je Čína a Vietnam. Svojí nasládlou chutí a vůní připomíná lékořici. Dává se hlavně do cukroví (např. perníčků), neměl by chybět v ovocných kompotech a hlavně ve „svařáku“. Oblíbený je v asijské kuchyni. Tlumí kašel, žaludeční a střevní křeče.

Vanilka
Ačkoli připomíná lusky, botanicky správně jsou to plody orchidejí rodu vanilovník (Vanilla). Semínka vyškrábnutá z tobolky mají úchvatné aroma a svojí chutí obohatí sladké pečivo, různé druhy dezertů i dortové krémy. Vůně vanilky odstraňuje úzkost.