Levandule se zdaleka nepěstuje jen ve Francii. Farmy pěstující levanduli...

Levandule se zdaleka nepěstuje jen ve Francii. Farmy pěstující levanduli najdete i u nás. | foto: Getty Images

Co umí levandule? Mírní migrénu, hojí rány, zklidňuje, zlepšuje spánek

  • 0
Klidnější spánek, pevné nervy, vyrovnanost, hojení ran, čistá pleť. Vonná levandule umí velkou měrou přispět k tomu, abychom se cítili dobře, a dokáže pomoci s celou řadou problémů i neduhů.

Fialová pole, kam až oko dohlédne. Omamná vůně, která se šíří krajinou... To, co lidé ve francouzském regionu Provence tak milují, je mnohem víc než jenom nádherný suvenýr do skříně: levandule je totiž i účinnou léčivou rostlinou. 

Dokázal to na začátku 20. století také francouzský chemik René Maurice Gattefossé. V roce 1910 utrpěl při explozi ve své laboratoři těžké popáleniny. Gattefossé, který pocházel z rodiny parfumérů, se hodně naučil od provensálských pěstitelů levandule o léčivé síle éterických olejů. To se mu teď hodilo: když se mu do popálenin dostala infekce, natíral si je levandulovým olejem. Už po krátké době zpozoroval, že se postup gangrény zastavil. 

Fascinovaně prováděl další studie – a stal se tak zakladatelem aromaterapie, která využívá éterické oleje ke zmírnění nemocí a posílení zdraví i psychiky. V obou těchto směrech toho má levandule hodně co nabídnout.

Jemná vůně vás uvolní a ukolébá ke spánku

Jak vyplývá ze studie zaměřené na zkoumání mozkových proudů, nedávají si pěstitelé levandule v Provence už celá staletí vonné sáčky pod polštář nadarmo. Levandulové aroma totiž zvyšuje v mozku aktivitu alfa vln, což je typické pro stav naprostého uvolnění. Pro všechny, kteří často mívají problémy s usínáním, je proto levandule ideálním řešením. 

SOS? Jak pomáhá levandule v případě nouze?

I v nemocnicích se tato léčivá rostlina uplatňuje stále častěji: například při potírání hematomů zmírňuje bolest a zastavuje vnitřní krvácení. Používá se na oděrky, popáleniny a jizvy po operacích. Důležité je, aby levandule byla kvalitní. Levné oleje většinou obsahují umělé přísady či tzv. lavandin, který může pleť podráždit. 

Dokládá to také studie vypracovaná v Tchaj-wanu: lidem, kteří inhalovali po dobu dvanácti týdnů dvakrát týdně levandulovou vůni, se zlepšila délka i kvalita spánku. Pro domácí použití si dejte pod polštář vonný sáček, nebo si na něj nakapejte několik kapek levandulového oleje. Existují i preparáty na podporu kvalitního spánku dostupné v lékárnách.

Proč vlastně mozek miluje levandulový olej? Levandule nás může díky obsahu linaloolu a linalyl acetátu nejen zklidnit, ale prokazatelně také dokáže odstranit pocit úzkosti. Působí totiž proti podráždění nervových buněk tím, že obnovuje rovnováhu hormonů zodpovědných za vnímání a zpracování podnětů. 

A to s pozoruhodnými výsledky: hned tři klinické studie dokazují, že přípravky s levandulovým olejem působí při úzkostných poruchách stejně účinně jako psychofarmaka odstraňující strach. A navíc nemají žádné vedlejší účinky, ke kterým patří například únava.

Překvapivá tedy není ani skutečnost, že tenhle fialový vonný zázrak dokáže efektivně zmírnit i bolest: při průzkumu německých a íránských vědců si měli pacienti trpící migrénou při prvních příznacích ataky bolesti hlavy vetřít do kůže nad horní ret 2 až 3 kapky levandulového oleje a 15 minut vdechovat levandulovou vůni. A výsledek? U téměř 80 procent testovaných se obtíže výrazně zmírnily. 

Levandulový éterický olej je tedy vysoce účinným léčivým přípravkem, a podle toho bychom s ním měli také zacházet. Proto platí, že byste ho vždy měli užívat s mírou, pro malé děti je zcela nevhodný. Nikdy také nesmí přijít do kontaktu s očima nebo sliznicemi. Pokud uvažujete o vnitřním použití, je třeba se o tom poradit s lékařem.

Levanduli jednoduše využijete i v běžném životě

Sáček se sušenými levandulovými květy pod polštářem vám zajistí klidný spánek.

Vonné sáčky zlepší spánek 
Lepší než počítání oveček: položte si vonné levandulové sáčky pod polštář. Jemná vůně tak dostane vaše mozkové vlny do relaxačního režimu a dobře vás připraví na osvěžující noční odpočinek. Sáček si vyrobíte tak, že ustřihněte z bavlněné látky tlustší proužek, uprostřed ho přeložíte a dvě protilehlé strany sešijete. Sáček otočíte na líc, vložíte do něj hrst levandulových květů a zavážete ho stužkou. A nebo jednonuše nasypete hrst levandulových květů na čtvereček gázy nebo látky a svážete stužkou jako na snímku výše.  

Maska zajistí krásnou pleť
Voňavá bylinka se výborně hodí i k péči o citlivou a nečistou pleť. Látky, které obsahuje, působí antibakteriálně, stimulují buněčný růst a redukují póry. Jak na to? Namažte si obličej v silnější vrstvě hydratačním krémem, rozemněte dvě lžičky čerstvých nebo sušených levandulových květů a rovnoměrně je naneste na obličej. Nechte působit a květy s přebytečným krémem posléze lehce setřete tamponem. 

Teplá koupel zklidní nervy
Jako koupelová přísada levandulové květy uvolňují ztuhlé svaly, zmírňují podráždění kůže a zklidňují nervy. Na koupel přelijte 60 g čerstvých nebo sušených levandulových květů 1 l vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat a přeceďte. Nálev přidejte do koupele, ovšem pohlídejte si, aby byla teplá maximálně 38 °C, a koupejte se v ní zhruba 20 minut.

Léčivý olej proti plísni nehtů
Trpíte dlouhodobě plísní nehtů? Pak vsaďte na léčbu s několika kapkami levandulového oleje. Přímo na postižený nehet naneste éterický olej. Odborníci se shodují na tom, že už v nepatrné koncentraci spolehlivě zahubí plísně i kvasinky na nehtech.