Novinka na trhu
Nejnovější řada výrobků LED nabízí větší výkon a výrazně delší dosvit než kdy předtím. High power LED mají výkon od 1 W až do 5 W a úhel svítivosti může být až 160°. Tyto žárovky jsou vhodnou náhradou za běžné 40W nebo 60W žárovky. Tato varianta úsporných LED nabízí až 10 let nepřetržitého provozu. Dostupné jsou v několika barvách a provedeních tak, abyste jimi mohli nahradit žárovky v celé domácnosti.
Jedna žárovka odpovídající obyčejné čtyřicítce nebo šedesátce sice stojí mnohonásobně víc (v řádu několika set korun), ale tam, kde se svítí nepřetržitě, může díky minimálnímu příkonu nakonec ušetřit. Při denním šestihodinovém svícení udávají výrobci rozdíl při běžné sazbě za elektrický proud roční rozdíl v ceně za elektřinu až 400 korun, což znamená, že investice se zaplatí zhruba za rok.
Co je to LED?
Výhody a nevýhody LEDVýhody:
Nevýhody:
|
Light Emitting Diode – neboli světlo emitující dioda je moderní a šetrný způsob osvětlení. Typ LED má oproti klasické žárovce mnohonásobně nižší energetické nároky a větší životnost. Podle výrobců vydrží jedno světlo až 30 000 hodin, a to i při častém vypínání a zapínání. To je zhruba třicetkrát déle než běžná žárovka. Ta má průměrný příkon 60 W, zatímco žárovka LED o podobné svítivosti má příkon do 5 W.
Barevné možnosti
Přestože vědci zjistili, že není možné přímo emitovat bílé světlo, bílé "LEDky" využívají luminoforu tak, že emitují modré světlo, které je pak luminoforem transformováno na žluté světlo. Spojením těchto dvou barev vzniká příjemné bílé osvětlení.
LED ale nabízí opravdu široké spektrum barev, mezi nimiž nechybí ani modrá, červená, nebo dokonce fialová. Ke světlům jsou dodávány digitální ovladače a stmívače s předvolenými funkcemi různých barev a přechodů, takže můžete barvy kombinovat.
Teplé, nebo studené?
Barvu světla diod volíme zpravidla podle interiéru, běžné žárovky ale nenabízí takové možnosti, s jakými přišli výrobci LED.
U tohoto typu osvětlení si můžeme vybrat mezi takzvanou teplou a studenou barvou. Teplota chromatičnosti "teplé" barvy se pohybuje kolem 3 000 K – což odpovídá barvě klasické žárovky, zatímco teplota "studené" je vyšší – 6 000 K – což odpovídá barvě denního světla.
Jiná cenová třída
A proč jsou LED diody tak drahé? Důvodem je materiál, ze kterého jsou vyráběny, a dlouhý výzkum, který jejich uvedení na trh doprovázel. Výrobní náklady jsou ale různé. Záleží například i na tom, jakou barvu diody si pořizujete. Bílá barva vás vyjde nejdráž, protože je kombinací tří LED diod; červené, zelené a modré.
V České republice je v současné době největší zájem o výměnu konvenčních žárovek a fluorescenčních osvětlení za úspornější LED diody, které jsou výrazně úspornější a odolné například také vůči požáru. Možností, jak využít LED žárovky, je ale mnoho. Na trhu jsou k dispozici různé druhy barevných světel a dekorací. Osvětlení pomocí LED nabízí možnost vytvořit takové světelné efekty, jaké bychom pomocí běžných žárovek vytvořili jen stěží.
LED do budoucnosti
Oblast LED dosáhla v uplynulých letech velkého vývoje. S postupem let se posouvá i výkonnost LED diod.
Zatímco ještě před deseti lety byla za nejvýkonnější žárovku považována "LEDka" jen o výkonu 50 mW, v roce 1999 představil Philips Lumileds žárovku schopnou provozu na 1 W výkonu. Výrobce zároveň očekává, že kolem roku 2010 budou dostupné bílé LED, jež budou vstupovat do přímé konkurence se všemi ostatními zdroji světla.