Steak s lanýžovou kaší

Steak s lanýžovou kaší | foto: Michaela Červená

Testujeme kurzy vaření: u Pauluse se naučíte luxusní hovězí steaky

  • 37
Charisma skutečné osobnosti vyzařuje z Kuchaře roku Romana Pauluse, který vedl kurz vaření hovězího masa, jehož se HOBBY.cz zúčastnilo. Nakonec přebilo i drobné nedostatky, které jsme na kurzu odhalili.

Představte si luxusní pětihvězdičkový hotel, měkké koberce a zdobené lustry. Vyvoněný, příjemný salonek. A právě v něm při kurzu v Alcronu vaříte. Je sice příjemné bořit se podpatkem do koberce, ale při smažení je to trochu adrenalin. Kolik bych musela z peněženky vytáhnout, kdyby mi pánev s olejem spadla na zem? Nezpůsobím několikatisícovou škodu jen tím, že vyliji sklenici červeného vína?

Pro někoho je možná "vykobercovaná" místnost výhodou, někdo víc ocení sterilní kuchyň. Se všemi jejími vymoženostmi – nástroje jsou tam vždy po ruce, nechybí ventilace. Toho v "jednačce" nedosáhnete.

Lepší by bylo vařit v kuchyni

Ačkoliv má každá skupinka k dispozici svou pracovní plochu, chybí dostatek pracovního nářadí, které je v jiných školách vaření kdykoliv k dispozici – stačí sáhnout do zásuvky. Sice je k ruce pomocný kuchtík, který vám kdykoliv ochotně zaběhne do hotelové kuchyně, ale žádejte ho znovu o další naběračku, čisté vidličky nebo bobkový list či alobal.

Ingredience potřebné k vaření jsme měli připravené.

Připravené maso

Nejdříve vařil a předváděl šéfkuchař.

Neměla jsem chuť ho stále otravovat – a tím spíš ne samotného mistra s velkým M. Kuchaře roku Romana Pauluse, který kurz Hovězí maso v hotelu Alcron vedl a proměnil jej v příjemnou vařečkovou seanci.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že se díky jeho charisma do něj za pár minut zamilujete, tak mu věřte. Paulus je důkazem toho, že i kuchař může být celebritou. A navíc takovou, která si na nic nehraje, usmívá se, nekritizuje a odpovídá na každou blbost, na tisíckrát vyřčenou otázku. A to se mi moc líbilo. Paulus v průběhu kurzu laškuje, hází vtípky. I proto má své věrné fanoušky, kteří mu prominou, že se jeho vtipy čas od času opakují, jak často z legrace sám připomínal.

Necpi se, varovali mě

Nejlepší poznatek

Pořádně rozpálit pánev ještě bez oleje, až se z ní kouří. Teprve poté přidat základní rostlinný olej – kvůli neutrální chuti. Znovu rozehřát naplno, vhodit kousky masa a chvíli je nechat bez míchání. Už vím, v čem jsem vždycky dělala chybu (Pozor, toto ale nemůžete zkoušet s teflonovou pánví. Nejenže ji zničíte, ale při přepalování se z povrchu může uvolňovat polytetrafluoretylen.).

Víc o odolnosti teflonu a teplotách při vaření zde.

Kurz probíhal netradičním způsobem. Cílem Pauluse bylo ukázat rozdíl mezi běžným hovězím a tím kvalitním, nejlépe v bio kvalitě. Nejprve se ke sporáku postavil sám a ukázal, jak správně pokrm připravit. Sám pracoval s nekvalitním masem, nám rozdal to lepší. S ním se připravovaly steaky jedna báseň. Stejně jako pikantní směs po thajsku nebo hovězí po burgundsku.

Rozdíl mezi naším kouskem a tím připraveným Romanem byl v kvalitě masa znát – bohužel v jeho neprospěch. Tuhé kousky jsme tahali ze zubů ještě u slavnostní večeře. Zato naše maso se rozplývalo na jazyku. A tak jsem si ho užívala plnými doušky, ačkoliv jsem hned zkraje dostala od kolegů kurzistů varování – necpi se tolik, na konci tě čeká kvalitní oběd. Ale nedbala jsem a hned první uvařený pokrm, cottage pie, hltala ještě horký. Sousta jsem prokládala loky vína a v podobném tempu jsem pokračovala několik hodin. Není proto divu, že mě žaludek bolel ještě tři dny.

Paulus dokáže povzbudit

Roman Paulus v průběhu vaření chodil mezi kurzisty, povídal si s nimi a radil. Nekritizoval, pouze naznačil, že stačilo méně osolit nebo déle připravovat. "Ale chutná to skvěle," povzbudil. A tak člověk odcházel s pocitem, že si s hovězím masem poradí. Navíc když má i další profi rady: který kus vybrat, kde ho koupit a jak ho skladovat.

Pikantní thajská směs

Hovězí po burgundsku podle šéfkuchaře Romana Pauluse

Po pětihodinovém maratonu jsme byli rádi, že jsme se odebrali na prohlídku hotelové kuchyně a pak do restaurace, kde na nás už čekal předkrm – ústřice. Jako hlavní chod se podávaly mušle svatého Jakuba a jako dezert sladká tečka v podobě makronky, zmrzliny a ananasového carpacia.

Právě při večeři měl člověk možnost u skleničky vína poznat milé lidi nejrůznějších profesí, což bylo příjemným završením celého luxusního kurzu.

Pro a proti

Nevýhody

  •  vyšší cena (kurz stojí 3 800 Kč)
  •  příliš dlouhý kurz (celkem i s welcome drinkem a večeří jsem v Alcronu strávila sedm hodin)
  • domů si neodnesete žádné jídlo, jak bývá u jiných kurzů obvyklé
  • špatné parkování
  • vyšší počet účastníků
  • co budete vařit, se dozvíte až na místě

Výhody

  • vaříte s Kuchařem roku
  • profíci vás provází celým kurzem (číšníci, sommeliér, pomocní kuchtíci)
  • společná luxusní večeře
  • pití v ceně (welcome drink, neomezené množství během kurzu, sommeliér při večeři)
  • kvalitní suroviny
  • vytištěné recepty
  • skupinky po třech
  • minimální krájení, téměř vše máte připravené v mističkách a jen sypete na pánev

Kuchař roku Roman Paulus